Po nejhorším dubnovém výsledku státního rozpočtu za posledních sedm let přišel na řadu i nejhorší květnový výsledek.
Hospodaření státu v letošním roce stále zaostává za očekáváním (plánem), a tak se už za prvních pět měsíců podařilo vytvořit deficit přesahující hranici padesáti miliard korun.
GRAF: Bilance státního rozpočtu
Za měsíc květen daného roku, v mld. Kč
Zdroj: MF ČR
Eurofondy za to nemohou
Meziroční srovnání se dá samozřejmě relativizovat argumenty o nižších příjmech z evropských fondů. Nicméně ty samy o sobě rozhodně nejsou problémem letošního vývoje příjmové strany rozpočtu.
Už třeba proto, že si stát vypomohl téměř dvaceti miliardami z privatizace, takže se kapitálové příjmy vlastně vyvíjejí oproti plánu docela dobře. Tím, co skutečně zaostává za očekáváním, je výběr daní z příjmů a ze spotřeby.
Pomaleji se oproti plánu zatím vyvíjí i výnos z pojistného ze sociálního zabezpečení, což ovšem není nic jiného než další – jinak dobře maskovaná – daň z příjmu.
Celkové daňové příjmy sice zkreslují kvartální zálohy daní právnických osob, nicméně to samo o sobě prozatím nižší daňové výběry zdaleka neospravedlňuje.
Výdaje nad plánem
Zatímco příjmová strana rozpočtu zaostává, výdajová je už nad plánem, zvlášť díky transferům územním rozpočtům (má jít o dřívější zálohové platby školství) a rozpočtovým a příspěvkovým organizacím.
Úspory naproti tomu zatím vznikají u platů ve státní správě a v investicích. Sociální dávky jako největší výdajová položka rozpočtu jsou naproti tomu přesně na té úrovni, která odpovídá pětiměsíčnímu plnění.
VÍCE K TÉMATU:
Státní rozpočet na rok 2019? Rozhodně nemáme co oslavovat
Zákon akce a reakce v praxi: vláda přidala na investicích, ale rozpočet spadl do schodku
Státu se od ledna do konce května podařilo překonat celoroční plán deficitu, i když si – jak už bylo řečeno – významně vypomohl převodem privatizačních příjmů.
Na lepší časy se neblýská
Příjmy z daní jsou ve skluzu, zatímco výdaje expandují. Situaci v červnu sice vylepší záloha na daň z příjmu právnických osob a pomalejší transfery, nicméně stále platí, že hospodaření státu bude i nadále napjaté.
Už třeba proto, že druhá polovina roku bývá ve znamení většího tlaku na výdajové straně. Doba, kdy stát hospodařil s přebytkem a snižoval svůj dluh, je už dávno pryč a vzhledem k plánované expanzi sociálních dávek se nezopakuje ani v příštím roce.
Hlavně, že nám Babišovci slibují : Bude líp ! Kecy v kleci .
proč ? no proto ! mongolské platy, světové ceny…spotřeba klesá ! vývoz upadá. a bude. na sekeru nelze věčně žít, zlom nastal a musel