Napětí na českém trhu práce je čím dál větší, jak už ostatně každý měsíc naznačují statistiky nezaměstnanosti i volných pracovních míst.
Míra nezaměstnanosti klesá, je už nejnižší v historii samostatné ČR a vlastně i ve srovnání se všemi ostatními členskými zeměmi EU.
GRAF: Vývoj míry nezaměstnanosti v ČR
Za posledních pět let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Podle domácích statistik jsou nyní tři procenta lidí bez práce, nicméně pokud se podíváme na srovnatelná data za celou Unii, míra nezaměstnanosti dosahuje aktuálně jen 2,2 procenta.
Dvě pozice na výběr
Lidí, kteří si aktivně hledají práci a jsou do ní schopni (či ochotni) nastoupit během dvou týdnů, je výrazně méně, než naznačují data z úřadů práce.
Pak nám vychází, že vlastně na jedno volné pracovní místo nepřipadá jeden nezaměstnaný, ale že jeden člověk bez práce si může (v průměru) vybírat hned ze dvou volných míst.
A těch je aktuálně něco přes 280 tisíc, tedy pokud budeme brát v úvahu údaje pouze tak, jak jsou uvedeny ve statistikách úřadů práce.
GRAF: Vývoj počtu volných míst v Česku
Za posledních pět let, v absolutních číslech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Volných míst je rekordní počet, a to jak v absolutním vyjádření, tak i v tom relativním.
Eurostat právě v těchto dnech zveřejnil svoji pravidelnou dávku dat zaměřenou na volná místa napříč EU, ze kterých vyplývá, že míra volných míst byla v prvním čtvrtletí v ČR opět nejvyšší.
Nejvíc chybí paradoxně administrativa
Jde o poměr počtu neobsazených míst k celkovému počtu zaměstnaných a volných míst. Vlastně něco jako obrácená míra nezaměstnanosti.
VÍCE K TÉMATU:
Přehřátý trh práce: firmy nemají kde brát lidi. I Škoda Auto přidá 20 procent
Bez práce nejsou koláče, ale co když nejsou pracovníci?
Fenomén práce z domova nemusí sedět každému. Komu určitě ne?
Na nejnovějších číslech není zajímavé jen to, že se tato míra soustavně zvyšuje nebo že je nejvyšší v historii i ve srovnání s EU. Zajímavé jsou totiž také výsledky za jednotlivá odvětví.
Největší poměr neobsazených míst je – možná poněkud překvapivě – v administrativě (více než 20 procent). Hned poté následuje realitní trh a stavebnictví.
Na opačném konci žebříčku je energetika a školství, kde se nenabízí ani jedno celé procento. Ve zpracovatelském průmyslu, kde je mimochodem zaměstnáno nejvíce lidí, vzrostla míra volných míst na 4,8 procenta.
Nemůžeme růst, nejsou lidi
Tento výsledek vlastně už zapadá do obrázku, který vychází z průzkumů mezi firmami. Že se nedostatek lidí stává čím dál větší překážkou pro další růst, a to nejenom průmyslu.
Je to vlastně největší současná bariéra české ekonomiky, nad níž lze možná na chvíli vyzrát dovozem zahraničních pracovníků, nicméně dlouhodobým řešením mohou být jen investice.
http://www.facebook.com/nematelidi
Klasická výmluva že nejsou lidi 🙂 chcete lidi ? začněte platem na 30 tisích čistého.Přestantě dotovat ředitelské pozice miliony na odměnách či super auta a nebo free dovolené to je výsměch všem pracujicím lidem.Všichni víme že firmy mají obrovské zisky a přesto jen díky nám pracujicím lidem,nedají skoro nic.Ale sobě každý rok nové ferari,bmwaudi,porsche či dovolenou za 500 tisíc .Je toho mnohem víc všichni to víme čím bohatší tím větší šmejd.A když už nedávate dost peněz přestante aspon šikanovat lidi v práci je to ubohost a hodně rozsáhlé.Společností je opravdu hodně zde pár příkladu o kterých víme.Alza,Kaufland velkoskald,amazon,eyelevel,tesco sklady a X dalších společností které by se měli podrbat na hlavě a lidem děkovat a né je buzerovat,ale především zaplatit plat v řádné částce.Boháč si řekne že jen keci,ale dokž že seš opak a žij aspon rok nebo dva za 20 tisíc makej od nevidim do nevidim a ještě za to budeš dostávat hloupé otázky a ze strany šéfu zažij šikanu.Pak když tohle dokáže pracháč tak se mu pokloním,ale víme že to se nikdy nestane 🙂 i pro 1kč si radějí nechají vrtat koleno.
Přesně tak! Stěžovat si na to, ze nejsou lidi a nebo, ze lidem se nechce makat jsou kecy. Já taky nechci makat za 15000 měsíčně. Dejte větší plat a jdu!
Souhlasím, přesně tak to je. A taky lidi jsou, jenže ne tací co chtějí dělat za 15-20k hrubého. A tak raději jezdím kousek za hranice, kde člověk dostane 4-5x víc než zde.
Souhlas, je to přesně tak.