Mohlo by vás také zajímat
Milovníci kávy si budou muset připlatit. Cena kvůli špatné úrodě opět roste
František Novák 3. června 2024Rostoucí obliba pití kávy v asijských zemích a mizerná úroda tlačí ceny kávových zrn vzhůru.
Brazílie i přes sliby navyšuje produkci hovězího a kácí pralesy
František Novák 12. května 2023Produkce brazilského hovězího masa loni stoupala v souvislosti s tím, že se oživila poptávka v Asii a arabském světě. A…
Jak dopadne Amazonie? Nový prezident Brazílie zásadně ovlivní „plíce planety“
František Novák 10. října 2022Brazílie si vybírá nového prezidenta. Hrozí, že masivní těžba v amazonských pralesech bude pokračovat a povede to k nevratným změnám,…
- Článek
Vyloupl se z brazilské favely. Kdo je světový podnikatel roku 2018?
Titul EY světový podnikatel roku letos získal brazilský developer Rubens Menin Teixeira de Souza. Dvaašedesátiletý byznysmen staví převážně bydlení pro lidi s nižšími příjmy. Za téměř 40 let činnosti splnil sen o vlastním bydlení mimo chudinské favely více než milionu Brazilců.
Každý dvoustý Brazilec dnes bydlí v domě nebo bytě, který postavila firma MRV Engenharia. Kdo stojí za v současnosti největší developerskou a realitní společností co do počtu prodaných bytů v celé Latinské Americe?
Je to bezmála dvoumetrový prošedivělý Brazilec s laskavou tváří Rubens Menin Teixeira de Souza, kterého bychom mohli popsat jako miliardáře z favely, sociálně odpovědného šéfa a světového podnikatele s prozatím lokálním byznysem, ale globálními ambicemi.
Firmu MRV založil se dvěma společníky už v roce 1979. Bylo mu tehdy pouhých 21 let. Mladý, nezkušený, čerstvý absolvent bakalářského stupně stavebního inženýrství si i přes své mládí dobře uvědomoval, že pro mnoho jeho krajanů, stejně jako tehdy pro něj, je vlastní bydlení jen nedosažitelným snem.
Miliardář z favely
Od začátku měl proto jasno v tom, že chce navrhovat a stavět cenově dostupné domy a byty pro nízkopříjmové skupiny obyvatel a dát jim tak alternativu k životu ve favele. (kolonie chatrčí na předměstích brazilských měst, kde bydlí chudí, pozn. red.)
„Domov je základem každé rodiny,“ tvrdí Rubens Menin, kterého v roce 2014 zařadil časopis Forbes mezi světové miliardáře, když jeho jmění vyčíslil na 1,2 miliardy dolarů.
Za téměř 40 let v oboru postavila jeho MRV přes 320 tisíc skromných rezidenčních nemovitostí se stovkami malometrážních bytů. Aktuálně je ve výstavbě dalších 214 projektů, z nichž každý má v průměru téměř 400 bytových jednotek.
Menin tak proměnil sen o vlastním bydlení v realitu už více než milionu Brazilců.
Lehkost bydlení
Za byt o velikosti 40 až 50 m² zaplatí jeho nabyvatelé v průměru 40 tisíc amerických dolarů (zhruba 900 tisíc korun).
Cenu drží developer dole nejen díky tomu, že staví mimo brazilské metropole, kde nejsou tak drahé pozemky, ale i díky technologiím a novým, lehčím materiálům, které snižují hmotnost stavby, a tak i její náklady.
„Když se vedou řeči o budoucnosti, hodně se mluví o změnách třeba v automobilovém průmyslu, o stavebnictví se ale moc nemluví. Přitom výstavba bytů se díky moderním technologiím také hodně mění a zrychluje,“ věří Rubens Menin.
On sám vyznává „inženýrský“ přístup ke stavařině i strojařině, který mu vštípili už jeho rodiče. Jeho otec byl totiž průkopníkem hydroelektráren v Brazílii.
„Jestliže dříve byla v průměru hmotnost stavby na metr čtvereční 2,3 tuny, teď jsme někde na 1,5 tuny a chtěli bychom se dostat na jednu tunu. Lehčí stavba znamená pochopitelně nižší náklady a výslednou cenu,“ vysvětluje.
Sázka na inovace
Jen za posledních pět let šel tento brazilský developer s cenou bytů o 25 procent níž a v příštích pěti letech očekává podobně velký pokles.
„Pomáhají nám s tím především inovace a nové technologie. Používáme například speciální stavební metodu, která nám umožnila snížit průměrný počet pracovníků na jedné stavbě z 12 na 3,5 a zároveň vystavět čtyřpatrový dům s 16 byty za pouhých deset dní,“ líčí jeho syn Rafael Menin, jenž je výkonným ředitelem společnosti.
Meninova firma MRV v několika číslech |
Jeho dnes už dvaašedesátiletý otec se soustředí výhradně na strategii a směřování firmy, která je vlastně rodinným podnikem.
Rafael totiž není jediným nástupcem podnikatelského impéria. Do byznysu byla vtažena také jeho sestra Maria, která je šéfkou právního oddělení firmy, a Rubensův synovec.
Sociálně odpovědný šéf
Společnosti, která dnes dává práci 24 tisícům lidí, se daří i po finanční stránce. Loňské tržby vystoupaly na 1,44 miliardy dolarů (asi 32 miliard korun) a firma vykázala zisk 197 milionů dolarů (asi 4,4 miliardy korun), což je patnáctkrát více než před deseti lety, kdy developer vstoupil na burzu.
Jeho byznys ale není jen o ekonomickém růstu a vytváření příjmů, ale také o rozvíjení společnosti. Za dobu fungování MRV investovala v Brazílii více než 302 milionů dolarů do rozvoje městské infrastruktury, od výstavby silnic, škol či zdravotních zařízení až po revitalizaci parků a veřejných prostor. V rámci národního programu na ochranu klimatu MRV nechala vysázet už jeden milion nových stromů.
„V příštích pěti letech plánujeme také investovat 246 milionů amerických dolarů do největší solární elektrárny, kterou kdy v Brazílii soukromá firma postavila,“ prozrazuje Menin.
Na pětičlennou porotu prestižní „podnikatelské olympiády“, které se letos zúčastnilo 56 podnikatelů ze 46 zemí, nejvíce zapůsobil Rubensův inovativní podnikatelský duch a jeho úsilí o spravedlivější společnost, v níž si budou lidé více rovni.
Pro Jižní Ameriku je to první vítězství, získané navzdory velmi silné konkurenci. O titul letos soutěžili například zakladatel letecké společnosti Wizz Air József Váradi z Maďarska, šéf italské módní značky Moncler Remo Ruffini nebo třeba bratři Markus a Martin Villigové z Estonska, kteří vymysleli aplikaci Taxify.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejlepší podnikatel světa 2017 Murad Al-Khatib: od semínka čočky až na vrchol
Podnikatelé ekonomice důvěřují, jejich optimismus se blíží historickým maximům
Českou republiku ve světovém finále zastupoval generální ředitel a majitel společnosti Agrostroj Pelhřimov Lubomír Stoklásek.
Světový podnikatel s lokálním byznysem
Na rozdíl od předchozích ročníků světového finále soutěže zvítězil podnikatel bez světového přesahu; jeho společnost totiž staví domy pouze v Brazílii, kde aktuálně stále chybí na šest milionů domovů.
Příležitosti k expanzi ovšem nemá brazilský developer pouze na domácím trhu. Jeho ambicí je v blízké době i expanze do Spojených států. „Každá firma, která chce změnit svět, musí být globální. A my v MRV chceme měnit svět. Chtěli bychom stavět dostupné bydlení pro všechny a všude,“ věří Menin v další rozvoj svého podnikání.
„Náš byznys model se dá jednoduše přenést do jiných zemí a moderní technologie zase mohou snížit ceny domů bez toho, abychom ošidili kvalitu,“ prohlásil zakladatel firmy, který je rovněž vášnivým sportovním fanouškem. Jeho firma tak sponzoruje řadu sportovních akcí, od formule 1 až po tenisové šampionáty.