Mohlo by vás také zajímat
Nabídky na Dukovany se odkládají, ČD v pololetí v zisku a rekordně zadlužený svět aneb souhrn ekonomických událostí 38. týdne 2023
Libor Akrman 22. září 2023Uchazeči o nové jaderné bloky mají čas do konce října; ČD jsou po třech letech v půli roku v zisku;…
Čínská řízená ekonomika: Jack Ma už nedělá byznys, může jen učit
František Novák 23. června 2023Pochmurný příběh kdysi ikonického čínského miliardáře, který se vypracoval z ničeho a založil společnost Alibaba, ukazuje na proměnu čínského režimu.…
EU už ví, jak to bude se spalovacími motory; OECD nám radí konsolidaci rozpočtu a jaderné palivo od Rusů končí aneb souhrn ekonomických událostí 13. týdne 2023
Libor Akrman 31. března 2023OECD doporučuje Česku rozpočtovou konsolidaci; české "jaderky" přejdou na palivo od Westinghouse; PepsiCo mění logo; spalovací motory budou mít v…
- Článek
Nejvlivnější fond současnosti ovládá Masajoši Son. Mění investování po celém světě
Investiční fond rizikového kapitálu Vision Fund, který ovládá Japonec Masajoši Son, má vliv na celý technologický sektor. Z fondu se stává virtuální Silicon Valley, jež působí po celé planetě.
Jeff Bezos, Jack Ma nebo Mark Zuckerberg – ti všichni mohou být (asi právem) považováni za nejvlivnější osoby technologického sektoru dnešní doby. Zakladatelé Amazonu, Alibaby, respektive Facebooku však mají konkurenta v zemi vycházejícího slunce.
Ve světě technologií nelze zapomínat na Japonce Masajošiho Sona. Šedesátiletý manažer je podle magazínu Forbes 39. nejbohatším mužem světa, jehož majetek se odhaduje na 22,7 miliardy dolarů.
Obrovská finanční síla
Zakladatel telekomunikační firmy SoftBank Group založil v roce 2016 investiční fond Vision Fund, který má ambice změnit technologický sektor na celém světě.
Fond je výsledkem zvláštního spojenectví japonské telekomunikační a internetové firmy SoftBank a saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána. Ten do fondu vložil 45 miliard dolarů, SoftBank pak 28 miliard dolarů.
Společně s dalšími – do fondu přispěla například také firma Apple a investoři z Abú Zabí – vytvořili obrovskou finanční sílu dosahující 100 miliard dolarů.
Jen pro srovnání, veškeré fondy rizikového kapitálu, které investují do začínajících firem, získaly v roce 2016 pro své nákupy 64 miliard dolarů. Vision Fund nemění přílivem kapitálu pouze technologický sektor, ale i dosavadní způsoby investování.
Výhry i prohry
Pojďme ale zpět k osobě šéfa SoftBank. Masajoši Son se investičně nejvíce proslavil sázkou na čínský elektronický obchod Alibaba, kdy mu už v roce 2000 pomohl 20 miliony dolarů za získání 32procentního podílu. V roce 2014 po primárním úpisu akcií na newyorské burze dosáhl tento podíl hodnoty 60 miliard dolarů.
Ne vždy však měl Son úspěšnou ruku, často svými investicemi mnoho ztratil. Týdeník Economist ho dokonce označil za investora, který přišel o nejvíce peněz v historii, zejména v éře internetové bubliny, jež praskla v roce 2001.
VIDEO: Muž, který prodělal miliardy
Zdroj: YouTube.com
Přesto je považován za vizionáře, který věří v technologickou singularitu, kdy umělá inteligence předčí svými schopnostmi člověka. Odhaduje to na 30 let.
Nejde však jen o Alibabu, před pěti lety dotáhl do konce koupi třetího největšího operátora Sprint Nextel.
Sázka na disruptory
Ale zpět k současnosti. „Vizionářský“ fond utratil už 30 miliard dolarů, tedy stejnou sumu, kterou americké fondy rizikového kapitálu vybraly v roce 2017.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:
Tencent: 10. největší společnost světa, o které jste asi neslyšeli
Gilead Sciences: firma, která těží ze spolupráce s profesorem Holým
Tady se točí stamiliardy dolarů. Seznamte se s největšími globálními fondy
Polovina z této sumy je ve formě dluhu, a tím pádem je i pod tlakem placení vyšších úroků. Právě tento fakt a do jisté míry megalomanský přístup mohou vyústit ve velké finanční problémy, varovala agentura Bloomberg. Nově vydávané dluhopisy totiž mají snížený rating agentury Moody´s a S&P Global Ratings.
Každopádně pumpování peněz do technologických firem přes SoftBank bude mít vliv na celý sektor i na budoucnost investování. Son totiž sází na firmy, které mají potenciál změnit v následujících letech technologickou branži.
A ve vybraných sektorech investuje rekordní sumy. Podle magazínu Forbes SoftBank loni investovala 35 miliard dolarů ve více než 100 firmách. I díky tomu se tržby společnosti loni vyšplhaly na 81 miliard dolarů.
Například britský startup Improbable podpořil půl miliardou dolarů. Proč? Firma se zabývá vývojem virtuální reality a simulací ve velkých měřítkách.
Do dalšího podniku, německého internetového dealera automobilů Auto1 pak Vision Fund vložil 460 milionů eur. Šlo o první japonskou investici Softbank v Evropě. Auto1 je platformou pro ty, kdo prodávají a kupují ojeté automobily. Nicméně již působí ve více než 30 zemích včetně Česka a v jejích sítích „uvízlo“ skoro milion zákazníků.
Ovládnutí celého odvětví
Jedním z jeho cílů jsou investice do alternativních taxislužeb, které však nejsou omezeny na jednu či dvě oblasti, ale snaží se ovládnout celé odvětví. V americké firmě Uber vlastní 15procentní podíl, v čínském konkurentovi Didi koupil asi pětinu, v indické firmě Ola má třetinu, v singapurské společnosti Grab 60 procent.
V posledních pěti letech Son plánuje investovat do 70 až 100 různých jednorožců, začínajících technologických firem, jejichž hodnota je odhadována na více než miliardu dolarů.
Akvizice provádí často agresivní politikou, kdy zakladatelům firem hrozí, že masivními investicemi podpoří konkurenci. Takto podporované firmy mají naopak dostatek peněz na drahou propagaci a získávání nových uživatelů.
Velkorysé japonské investice mají dopad i na ostatní fondy rizikového kapitálu. Bojovat s Vision Fund je obtížné. Tradiční fondy rizikového kapitálu jsou nuceny hledat potenciální akvizice i mimo Silicon Valley.
Například americký zavedený fond Sequoia Capital vyčlenil pro nové investice do startupové scény 12 miliard dolarů a zaměřuje svou pozornost na nadějné firmy v Indii i Číně.
Globální Silicon Valley
SoftBank a Vision Fund pod vedením Masajošiho Sona fakticky vytvářejí virtuální Silicon Valley po celém světě. Nezaměřují se jen na tuto americkou, kde je startupová líheň velmi koncentrovaná, ale investují miliony dolarů i v zemích, kde to bylo dříve nemyslitelné.
Navíc podporují jednotlivé startupy, aby si navzájem nekonkurovaly, ale naopak si pomáhaly. Mohou si navzájem od sebe kupovat i zákazníky a budovat kontakty. Jako příklad vlivu SoftBank uvádí právě ústup firmy Uber z asijských trhů, kde se americká alternativní taxislužba domluvila s konkurencí.
Kroky japonsko-saúdského fondu mohou ohrozit i dosavadní zavedené technologické obry. Malým firmám dává Son možnost konkurovat firmám Google, Facebook nebo třeba Amazon. Také v Číně chce narušit investiční hegemonii firem Baidu, Alibaba a Tencent.
TABULKA: Největší investice fondů rizikového kapitálu (VC fondy)
Za rok 2017, výše investic je v mld. USD.
Zdroj: Pitchbook.com
Na druhou stranu fond svým utrácením zvyšuje náklady na provozování startupových firem po celém světě.
Miliony dolarů vynakládané na marketing prodražují získávání nových zákazníků i firmám, které s japonským manažerem nechtějí spolupracovat.
Budoucnost mnoha začínajících firem je nepřímo ovlivněna tím, na koho v daném sektoru šedesátiletý Son ukáže prstem. Jak ale uvádí server Time.com, Vision Fund postavil tradiční model investování na hlavu.
„Místo postupného navyšování podílu ve vybrané firmě se zaměřuje na vložení obří částky do firmy, která se díky tomu stane lídrem v odvětví. Případně podpoří její konkurenci, přičemž nejde o krátkodobé investice,“ všímá si server.