Česká národní banka se rozhodla zvýšit úrokové sazby o 25 bps na 1 procento. Klíčová sazba, za kterou si komerční banky ukládají u ČNB přebytečné peníze, byla na úrovni jednoho procenta naposledy v období mezi prosincem 2009 a květnem 2010.
Oproti květnové prognóze tak centrální banka urychluje tempo utahování měnové politiky. Naplnila tím naše mírné očekávání a překvapila většinu trhu – i proto koruna v bezprostřední reakci posílila do blízkosti 25,70 EUR/CZK. (aby vzápětí svoje posílení korigovala – viz graf).
GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči euru
Jde o vývoj za den 27. června 2018 do 15:00.
Zdroj:
Pro růst sazeb pravděpodobně hovořila kombinace viditelně slabší koruny a rychlého růstu mezd.
Centrální bankéři se pravděpodobně rozhodli nedokládat další růst sazeb i proto, že do nové srpnové prognózy již neočekávají žádná nová důležitá data. V jestřábím duchu se ostatně i proto nesla poslední vystoupení většiny centrálních bankéřů (Marek Mora, Vojtěch Benda, guvernér Jiří Rusnok).
Velkou část trhu aktuální rozhodnutí ČNB překvapilo, a i proto byla prvotní reakce na koruně pozitivní.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby ČNB
Za posledních 10 let, v procentech.
Zdroj: Tradingeconomics.com
Jak dlouho vydrží je ovšem otázkou., což i potvrzuje aktuální vývoj. Guvernér Rusnok totiž na následné tiskové konferenci uvedl, že v zásadě nepočítá s dalším rychlým růstem sazeb v nejbližších měsících a nadšení z vyšších úroků proto může z koruny rychle vyprchat.
Překoupenost koruny trvá
I proto nevěříme, že ČNB svým rozhodnutím re-startuje výraznější posilující trend na koruně. Její ztráty v průběhu května a června byly hnané primárně odlivem zahraničního spekulativního kapitálu, který citlivě reaguje na horší náladu na rozvíjejících se trzích (to ostatně zmínil na tiskové konferenci sám guvernér).
Překoupenost koruny je přitom podle nás stále výrazná a s viditelnějším vylepšením nálady na rozvíjejících se trzích moc nepočítáme. Proto se koruna může i přes růst domácích sazeb časem opětovně dostávat pod tlak.
A jak guvernér Rusnok jasně řekl, ČNB v případě ztrát zatím vůbec neuvažuje o použití masivních devizových rezerv.