Mohlo by vás také zajímat
Pod drobnohledem: Čtyři Trumpovy kroky, které ovlivní ekonomiku USA i globální trhy
Kristina Hooper 20. prosince 2024Již 20. ledna nastoupí Donald Trump podruhé do úřadu amerického prezidenta. Analytici společnosti Invesco se blíže podívali na to, jaká…
Koruna si ke konci roku připisuje zisky. Vydrží dobrá nálada v roce 2025?
Jan Čermák 17. prosince 2024Česká měna v závěru roku atakuje hranici 25 korun za euro. Bezprostředně po amerických prezidentských volbách na tom přitom byla…
Obchodní válka mezi USA a Čínou: Přinese pokles světového obchodu a vzestup nových center
Libor Akrman 4. prosince 2024Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další…
- KOMENTÁŘ
Boj o technologickou nadvládu: přebírá Čína vůdčí pozici Silicon Valley?
Čína má našlápnuto stát se světovým lídrem v oblasti technologického vývoje. USA mají sice nejlepší univerzity i lepší schopnost přitáhnout mezinárodní talenty, ale Čína disponuje kapitálovými zdroji, odhodlanými podnikateli a bezbřehou vládní podporou. Nemluvě o obřím trhu, který je schopen v podstatě pojmout technologické produkty i bez „zbytku světa“. Rodí se v zemi středu nové Silicon Valley?
Asi 300 kilometrů od Šanghaje po řece Jang-ce ve městě Nankingu se už pár let rozvíjí obří technologický hub. Na severu bývalého hlavního města Číny na ploše o výměře 216 kilometrů čtverečních už sídlí desítky významných firem i mnoho startupů.
Pro nové technologické firmy vzniká přes řeku další zóna, která je výsledkem snahy čínské vlády konkurovat americkému Silicon Valley. Nanking je tak v centru souboje o technologickou nadvládu ve světě mezi oběma velmocemi.
Ohrožení amerických technologií
Zatímco Nanking se otřásá uvítacími ceremoniály nových technologických nájemníků, americký prezident Donald Trump sepisuje 35stránkovou zprávu, která viní Čínu z „ekonomické agrese“.
Čína podle něj svou politikou ohrožuje americké technologie a představuje pro Spojené státy velké nebezpečí v oblasti kybernetických útoků a krádeží technologií či duševního vlastnictví.
Spolu s tarify na čínské zboží plánuje Trumpova vláda podrobnější zkoumání čínských investic do citlivých průmyslových odvětví a technologií. Cílem tohoto opatření je zabránit Pekingu, aby dosáhl svého cíle stát se lídrem v oblasti vývoje umělé inteligence a elektromobilů.
Pozdě bycha honit?
Trumpovy snahy se spíše minou účinkem. Důkazem toho, že čínské technologické firmy jsou na vzestupu, je například fakt, že giganti Alibaba Group nebo Tencent se už zařadili po bok amerického Applu nebo Amazonu mezi desítku nejhodnotnějších firem světa.
Navíc se tamní firmy těší důvěře investorů; rizikový kapitál už přinesl čínským startupům miliardy dolarů.
Na nováčky z Číny se upírá stejná investorská pozornost jako na jejich „souputníky“ z kalifornského Silicon Valley. Ve čtveřici startupů s nejvyšší tržní valuací jsou hned tři ze země středu. Žebříček vede čínský Ant Financial, známější jako platební systém AliPay, který je oceněn na 150 miliard dolarů.
GRAF: Objem rizikového kapitálu investovaného v Číně a USA
Za posledních pět let, v mld. USD
Pozn. Za rok 2018 jde o objem ke konci června 2018.
Zdroj: Preqin a Bloomberg
Podle not Made in China 25
Čína usiluje o možná netradiční, ale zároveň nejambicióznější průmyslovou politiku ve své historii. Posun od tradiční výroby ve prospěch technologií je v zemi nebeského draka nepřehlédnutelný.
Nejen Nanking sem směruje desítky miliard dolarů. Technologické centrum za 2,1 miliardy dolarů, které se bude věnovat výhradně výzkumu a vývoji umělé inteligence, vzniká například v Pekingu.
Po celé Číně vzniká prstenec 156 technologických zón na podporu průmyslových odvětví, které centrální vláda zařadila mezi národní priority. Města, obce i provincie v rámci vládního programu Made in China 2025 nabízejí subvencované pronájmy, daňové prázdniny i slevy na srážkách ze mzdy zaměstnanců.
Čína dravá a odhodlaná
Přestože Čína ještě Spojené státy v klíčových oblastech nedostihla a její technologičtí giganti jsou více lokální, na rozdíl třeba od společností Apple, Google nebo Microsoft, globální technologický závod už přece jen Číňané vyhrávají.
„Čína překonává USA zčásti proto, že její podnikatelé jsou hladovější a těžce pracující, což by pro západní svět mělo být alarmující,“ napsal ve sloupku pro Financial Times Mike Moritz, správce rizikového kapitálu společnosti Sequoia Capital.
Americká vláda sice podle Yashenga Huanga, profesora mezinárodního managementu na MIT Sloan School of Management, vznáší legitimní stížnosti na čínský protekcionismus i pokusy čínských firem okrást ty americké o obchodní tajemství, nicméně nejdůležitějším poučením, které by si podle něj měly Spojené státy z tohoto konfliktu odnést, je aktivní snaha čínské vlády podpořit vědu a techniku. To by USA měly dělat také.
Velký bublinový třesk
Čínský technologický sektor se začal formovat během technologické bubliny (tzv. bublina dot.com, pozn. red.) na konci devadesátých let, kdy byly mimo jiné založeny tři čínské internetové společnosti – Alibaba, Tencent a Baidu.
Z tria se postupem času stali obři, kteří světu dokazují, že jsou schopni inovovat a držet krok se světovými lídry a vytvářet si další nové příležitosti k růstu. Z jejich úspěchu už vzešla řada dalších startupů, například i zmíněný Ant Financial, nejhodnotnější světový startup, který vznikl jako sesterská společnost gigantu Alibaba.
S rostoucím potenciálem Číny se americké a čínské podniky rizikového kapitálu probudily. Množství peněz investovaných do začínajících podniků vzrostlo z 4,2 miliardy dolarů v roce 2013 na 63,1 miliardy dolarů v roce 2017.
Idol Jack Ma
Po roce 2014 zažila Čína boom začínajících podnikatelů, líčí Kai-Fu Lee, tchajwanský podnikatel s pracovní zkušeností z Googlu i Microsoftu, který v roce 2009 založil venture kapitálovou firmu v Pekingu.
Stačil k tomu jeden oficiální projev premiéra Li Kche-čchianga, který ve své řeči vyzval občany, aby zakládali vlastní firmy a tak zbohatli. Požehnání od vrcholného člena komunistické strany způsobilo, že práce pro stát najednou ztratila na prestiži a mnoho Číňanů se chtělo stát dalším Stevem Jobsem nebo Jackem Ma, zakladatelem Alibaby.
Technologický sektor se dostal do role hnacího motoru čínské ekonomiky. Služby v tomto odvětví v prvním čtvrtletí letošního roku rostly o 29 procent rychleji než jiná odvětví a tempo růstu HDP v první půli letošního roku překročilo 6,8 procenta.
Produktová převaha
Čína nad USA získává převahu, od produkce chytrých telefonů přes superpočítače až po raketové technologie.
Vládní úředníci totiž umí být v podpoře nových technologií důslednější než jejich americké protějšky, domnívá se tchajwanský podnikatel Lee a své tvrzení opírá o příklad vývoje autonomních vozů.
Zatímco USA pozastavily jejich testování poté, co letos v březnu došlo k smrtelné nehodě, když se autonomní vůz střetl s chodcem, v Číně k ničemu takovému nedošlo.
V systému jedné politické strany podle něj mohou začínající firmy „zařadit plnou rychlost“ pro podnikání a spolehnout se na podporu svých politiků. „Číně je jednoduše jasné, že vývoj musí pokračovat, protože jenom tak může být v budoucnu zachráněno tisíce životů,“ míní Lee.
Další krok: umělá inteligence
Čína podle Leeho brzy dožene Spojené státy i v oblasti vývoje umělé inteligence. Ve své nedávno publikované knize s názvem AI Superpowers: China, Silicon Valley and the New World Order tvrdí, že USA mají sice několik výhod, včetně těch nejlepších univerzit i lepší schopnosti přitáhnout mezinárodní talenty, ale Čína má silné podnikatele, kapitálové zdroje a bezbřehou státní podporu.
Když v roce 2016 zveřejnil americký prezident Barack Obama vládní program v oblasti výzkumu a vývoje umělé inteligence, setkal se podle Leeho jen s malou odezvou.
Zatímco čínský vládní program s rozpočtem až 150 miliard dolarů ročně, který si klade za cíl využívat do roku 2030 umělou inteligenci v řadě oblastí, od armády až po chytrá města, je realizován prakticky okamžitě.
Není všechno zlato, co se třpytí
Podpora rozvoje má ale v Číně i svoji odvrácenou stranu. „Kapitáni“ čínského byznysu za zavřenými dveřmi vyjadřují znepokojení právě nad zesílenou angažovaností vlády.
Centrálně plánované snahy například v ocelářském a solárním byznyse vyvolaly podobně ambiciózní expanzi, jejímž výsledkem ale byla nadměrná produkční kapacita, která se nesetkala s poptávkou, což vyústilo v řadu bankrotů firem.
„Riziko spočívá v tom, že peníze tečou do rukou oblíbenců politiků. To pak ti špatní vytlačují ty dobré,“ říká Steven Kaplan, profesor podnikání na Chicagské univerzitě.
Korupční stín nad Nankingem
Nanking, osmimilionová metropole, která byla dokonce dvakrát v dějinách Číny hlavním městem, dnes stojí ve stínu Šanghaje a Pekingu. Prestiž města utrpěla v roce 2015, kdy byl jeho tehdejší starosta odsouzen za to, že přijal na úplatcích dva miliony dolarů.
Současný starosta Nankingu se spolu s šéfem komunistické strany snaží pověst metropole napravit a vládní program Made in China 2025 je výborným prostředníkem. Oba vrcholní představitelé jsou v trvalém „prodejním režimu“.
Slibují příznivou bytovou politiku, slevy na úroky z úvěrů, subvence na kancelářské prostory i jistoty pro investory. „Pokud investujete do nově založených podniků v Nankingu, odměníme vás až pěti miliony jüanů. Pokud se investice nezdaří, můžete získat až šestimilionovou kompenzaci,“ vybízí například předseda strany.
Stejně jako americká města soutěží o to, aby společnost Amazon své druhé globální ústředí umístila právě zde, Nanking láká i další firmy na daňové úlevy a investiční pobídky k vytvoření nových pracovních míst.
Roční příjmy města z daní firem sídlících v jeho technologickém hubu dosáhly loni výše 9,5 miliardy jüanů (1,4 miliardy dolarů), z toho v roce 2018 půjde pětina právě na podnikatelské pobídky.
Podle profesora Kaplana z Chicagské univerzity čínská vláda konečně pochopila, že klíčovým faktorem vedoucím k prosperitě, ekonomickému růstu a udržení konkurenceschopnosti země je nechat lidi podnikat a poté těžit z jejich úspěchů.
„Přesto bude vždy jasné, která polovina partnerství veřejného a soukromého sektoru vládne,“ uzavírá Kaplan.
Tak jak podnikatelé a jejich chamtzivost poslala Hitlera na vrchol a pak víme co následovalo , tak je to i nyní s Čínou, nejtajnější technologie doslova vnutili číňanům a to vše jen pro momentální zisky, ale dnes pomalu a jistě Čína zná vše co tajil západ A už jej nebude potřebovat, jejich školství a systém ve školství, doslova vrhá do života milióny talentovaných lidí a na to USA nemají a dolary pomalu nebudou stačit, aby si vše koupili, Čína má dolary a taky diktaturu a zřejmě západní politici už zapomněli co to je, ale postupem času si určitě vzpomenou, Čína jim to připomene, dnes je taková malinká připomínka toho, jejich umělý ostrov jihičínském moři a nároky co si z toho uplatňují navzdory mezinárodnímu právu, postupně na něj budou kašlat. Smutná to zkušenost, ale je už pozdě a budeme za to platit všichni a nejvíce Evropa a to hned dvakrát, zevnitř bude útočit islám a z venku Rusko.
„Centrálně plánované snahy například v ocelářském a solárním byznyse vyvolaly podobně ambiciózní expanzi, jejímž výsledkem ale byla nadměrná produkční kapacita, která se nesetkala s poptávkou,“
—————–
Nadměrná produkční kapoacita a produkce vzniká i v kapitalismu. V minulosti existuje mnoho případů, kdy z tohoto důvodu byly produkty ničeny (i když to samozřejmě v kapitalistických učebnicích ekonomie nenajdete). Dnes pak leží na skladech velké množství grafických karet o které není zájem, protože kryptoměny odstartovaly nevázanou výrobu soukromých společností, která neodpovídala poptávce. Tyto problémy sice nejsou tak velké jako u plánované ekonomiky, zato se ale vyskytují součastně u velkého množství věcí. Dobré plánování se Čína nenaučí hned, ale narozníl od kapitalistických zemí se alespoň se učí. To, že západ pokusy vzdal po prvním větším neúspěchu neznamená, že to musí udělat všichni.