Polostátní energetický gigant ČEZ reportoval hospodářské výsledky za druhý kvartál, které investory příliš nepotěšily.
Na úrovni hrubého provozního zisku vygenerovala společnost za čtvrtletí 9,4 miliardy korun, tržní konsenzus byl přitom nastaven na 12,1 miliardy. Toto zaostání se promítlo i do výše čistého zisku, který se meziročně propadl o astronomických 94 procent (!) na půl miliardy korun, trh přitom čekal hodnotu 2,6 miliardy Kč.
TABULKA: Výsledky ČEZ za druhé čtvrtletí 2018
Jde o vybrané ukazatele, v mld. Kč
Zdroj: ČEZ
Tyto rozdíly oproti očekávání lze vysvětlit zejména ztrátou z přecenění zajišťovacích kontraktů na dodávky elektřiny. Zmíněná negativní položka je však podle managementu pouze dočasná a měla by být kompenzována v rámci druhého pololetí.
Konkrétně mělo toto přecenění, které inicioval růst tržních cen elektřiny, společně s realizovaným zajištěním nákupu emisních povolenek negativní dopad na hrubý provozní zisk EBITDA ve výši 1,6 miliardy korun. Bez započítání těchto faktorů by tak ČEZ za konsenzem zaostal znatelně méně.
Dopadne celý rok dobře?
Co se celoročního výhledu managementu týče, ten zůstal na letošek beze změny, hrubý provozní zisk EBITDA by tedy měl dosáhnout 51–53 miliard korun, přičemž očištěný čistý zisk poté 12–14 miliard.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Změna v dozorčí radě ČEZ aneb jak Babiš získal studnici cenných informací
ČEZ versus zbytek světa aneb jak si firma stojí v jaderné energetice
Pohled na ČEZ se tak z dlouhodobé perspektivy nemění. Letošek by měl být posledním rokem, kdy dochází k poklesu ziskovosti společnosti vlivem dřívějších nízkých cen elektřiny.
Ta svého dna dosáhla na jaře 2016, kdy se obchodovala na úrovni ceny poblíž 22 EUR/MWh. V té době bylo možné koupit akcie ČEZ i pod 400 korunami.
Do dnešního dne se cena silové elektřiny vyšplhala na více než dvojnásobek, což pochopitelně reflektoval i kurz akcie. Ta v rámci úterní seance v reakci na slabší reportovaná čísla oslabila o 1,8 procenta pod hladinu 570 CZK.
GRAF: Vývoj akcií ČEZ
Od roku 2015 do současnosti, v korunách
Zdroj: Tradingeconomics.com
Důvodem silného meziročního poklesu čistého zisku za druhé čtvrtletí jsou především loňské jednorázové položky, které tehdy „vytáhly“ výsledky výše, jmenovitě prodej akcií společnosti MOL za téměř sedm miliard korun a prodej pražských nemovitostí.
Zejména výstup z investice v maďarském ropném koncernu vedl k nezvyklé situaci, kdy loňský čistý zisk za druhé čtvrtletí byl výrazně vyšší než provozní zisk.
Budoucí tržby jisté
V rámci letošního roku by měly výsledky skupiny ČEZ dosáhnout dna také kvůli tomu, že společnost prodává svoji produkci dopředu a vývoj cen silové elektřiny se tak v jejím hospodaření promítá až se zpožděním.
Na příští rok je aktuálně předprodáno 77 procent plánované produkce elektřiny za průměrnou cenu 32,8 EUR/MWh, pro rok 2020 poté 48 procent za průměrnou cenu 36,1 EUR/MWh.
Společnost tak postupně fixuje budoucí tržby za účelem stabilnějších hospodářských výsledků v čase. A právě stabilita výsledků a zejména dividendy je to, co chce majoritní vlastník, tedy tuzemské Ministerstvo financí, vidět především.
Začátkem srpna vyplatil ČEZ státu dividendu za loňský rok v objemu 12,4 miliardy korun, dalších přibližně 2,6 miliardy korun poté získá státní pokladna na vybrané srážkové dani. A to je něco, co se u eráru jen tak přehlédnout nedá.