Mohlo by vás také zajímat
Průzkum: Voliče ODS potkáte na golfu, příznivce SOCDEM u piva a voliče ANO u televize
Libor Akrman 5. září 2024Jak moc jsou volební preference provázané se životními styly voličů? Na tuto otázku odpovídá agentura STEM/MARK ve spolupráci se společností…
Jak malí čeští „Trumpové“ jedou na světové vlně hlupství
Jan Urban 24. května 2024S nástupem sociálních sítí se stal „novinářem“ kdokoliv se dvěma palci a mobilním telefonem. Tradiční novinařina s povinností ověřovat informace…
Český parlament jako výkladní skříň arogance, slepoty a předstírané důležitosti?
Jan Urban 14. března 2024České společenství v této chvíli připomíná nehybnou velrybu uvízlou na mělčině. Nerozumí světu kolem sebe a nerozumí ani samo sobě.…
- Analýza
Jak moc může uskupení Praha sobě zamíchat s politikou v Praze?
V pátek a sobotu 5. a 6. října se uskuteční komunální volby spolu s volbami do jedné třetiny Senátu. Do pražského zastupitelstva by mělo kandidovat 29 uskupení. Již nyní se ale dávají poměrně zajímavé šance sdružení Praha sobě v čele s Janem Čižinským.
Občanské sdružení Praha sobě, které vede poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský, staví na tom, že posbíralo podporu občanů pro svou kandidaturu.
Z tiskové zprávy z 8. srpna vyplývá, že Čižinský a spol. na magistrát odevzdali 97 095 podpisů. To vůbec není málo.
Kdybychom se podívali na to, jak dopadly minulé komunální volby v roce 2014, tak vítězi – hnutí ANO – stačilo k zisku primátorského křesla nějakých 77 000 voličů.
TABULKA: Jak dopadly volby na pražský magistrát v roce 2014
Zdroj: ČSÚ, Volby.cz
Jak ukazuje box vpravo, tento výsledek stačil na o trochu více než čtvrtinu mandátů na magistrátu.
Podíl na mandátech na pražském magistrátu po volbách v roce 2014 |
Z historie víme, že tato koalice nevznikala snadno. Navíc její soudržnost byla v průběhu vlády ANO dost křehká. Aby také ne, když koalice disponovala pouze většinou 33 mandátů z 65.
Pojďme si nyní rozebrat, jak by mohlo Čižinského uskupení letos na podzim dopadnout. Záležet bude primárně na dvou faktorech.
- Kolik lidí, kteří se podepsali pod občanskou kandidátku, bude ochotno dát tomuto uskupení hlas.
- Na volební účasti: 97 tisíc podpisů je úctyhodné číslo a je větší, než kolik dostal poslední vítěz.
TABULKA: Jak by mohl vypadat volební výsledek sdružení Praha sobě?
Zdroj: Comsense
Z výše uvedené tabulky se ale jeví jako nepravděpodobné, že by uskupení Praha sobě dokázalo zopakovat úspěch z roku 2014, kdy v Praze 7 získalo 44 procent hlasů.
Na podobný úspěch na magistrátu by potřebovalo 1,5krát větší počet voličů než v podpisovém archu a volební účast okolo 35 procent.
V posledních volbách byla účast 37,67 procenta, nyní se dá očekávat o něco větší. Osobně považuji za nejpravděpodobnější účast okolo 40 procent.
Co se týká hlasování voličů, dokážu si představit, že uskupení přetaví na voličskou podporu řádově 70 procent svých podpisů. To by vedlo k volebnímu výsledku na úrovni 18 procent.
Problém pro ANO?
A komu by toto uskupení ukradlo nejvíce voličů? Jednoznačně se vymezuje proti ANO a současné primátorce.
Čižinský má za sebou podporu známých osobností, kteří se velmi silně vymezují vůči hnutí Andreje Babiše. Dá se očekávat, že část podpory tedy odebere právě tomuto hnutí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Co říkají finanční trhy na volební triumf Andreje Babiše a ANO?
Babiš slibuje reformu sociálních dávek. Jsou na tom opravdu tak zle?
Změna v dozorčí radě ČEZ aneb jak Babiš získal studnici cenných informací
Na druhou stranu sdružení konkuruje v přízni voličů i stranám ODS, České pirátské straně, TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Něco málo může Praha sobě odebrat i ČSSD. Ale kde nic není, tam ani smrt nebere.
Každopádně pro ANO je Praha sobě mnohem větší problém, než by se na první pohled mohlo zdát.
V roce 2014 bylo Babišovo hnutí pro pražské volby ve vrcholné kondici. V současné době ANO bojuje s tím, že v Praze je jeho podpora dvoutřetinová oproti celorepublikovému průměru. V loňských volbách do sněmovny ANO dostalo v Praze 20,3 procenta hlasů, přičemž na celonárodní úrovni získalo 29,6 procenta.
Od té doby se nicméně stalo ještě několik zajímavých událostí, které jen těžko mohly hnutí ANO u pražských voličů pomoci. Namátkou pád trojské lávky s několika lidmi do ledové Vltavy, hádka o budoucnosti Libeňského mostu na pražském magistrátu nebo třeba sestavení vlády trestně stíhaného premiéra s podporou komunistů.
Budoucí koalice bude oříšek
Každopádně jestli bylo sestavování koalice v Praze velmi obtížné po posledních volbách, letos to bude pro ANO ještě tvrdší oříšek. Dá se očekávat, že právě Praha sobě by mohla posunout toto hnutí do opozice.
Očekávám, že ANO může s vypětím všech sil v Praze získat okolo 20 procent hlasů. Ale může se klidně stát, že dostane pouze 15 procent. Pak by osud tohoto hnutí v Praze byl zpečetěn právě v opozici. Ovšem i s pětinou získaných hlasů bude mít ANO velký problém jít do koalice.
Jak známo, ODS, Piráti, TOP 09, STAN i KDU-ČSL se proti ANO velmi silně vymezují. Koalice s tímto uskupením by všechny tyto strany mohla i na lokální úrovni v očích voličů hodně poškodit. Proto by bylo pro tyto subjekty daleko jednodušší se dohodnout s občanským uskupením Praha sobě.
Přirození spojenci ANO ze sněmovny, tedy ČSSD, komunisté a SPD, posbírají v Praze s největší pravděpodobností pouze velmi málo hlasů.
V posledních parlamentních volbách to bylo něco dohromady kolem 25 procent. Jakkoliv je sestavení takové koalice na pražském magistrátu velmi nepravděpodobné, ani tak by to nemělo hnutí ANO stačit.
Závěr je tedy jasný. Praha sobě má mnohem větší koaliční potenciál než ANO.
Tak to je jasný nesmysl, že když se vymezují vůči ANO, seberou hlasy právě tomuto hnutí. Kdepak, cílí na voliče, kteří by ANO stejně nevolili, takže luxují hlasy TOP09, Lidovcům, Starostům, částečně i dalším stranám, jako ODS, Kasl, Zelení, Svobodní…