Turecká lira se ve čtvrtek těšila na projev ministra financí Berata Albayraka, který na rozdíl od prezidenta Erdoğana mluvil relativně pragmaticky a alespoň část investorů potěšil.
A to především tím, že slíbil rozpočtové úspory a razantně odmítl zavedení kapitálových kontrol. To ale pravděpodobně nebude turecké liře stačit na dlouho.
Čeká se na konkrétní opatření
Zaprvé, slíbit rozpočtové úspory nic nestojí a trhy budou chtít vidět konkrétní kroky.
Zadruhé, v dnešní situaci bude tak jako tak nutné, aby turecká centrální banka reagovala na kombinaci vysoké inflace a narůstajícího zahraničního dluhu vyššími úrokovými sazbami. To zatím Erdoğan tvrdohlavě odmítá.
Zatřetí, lira bude ke své stabilizaci pravděpodobně potřebovat alespoň jistou normalizaci vztahů s USA. Tak aby každý týden jednoduše nehrozilo zavedení nových amerických sankcí.
Ostatně i během čtvrtečního obchodování relativně dobrý dojem z vystoupení Berata Albayraka rychle přehlušily komentáře amerického ministra financí Stevena Mnuchina, který údajně připravuje nové kolo sankcí proti Ankaře.
VÍCE K TÉMATU:
Poslaly USA Turecko nad ekonomickou propast? Erdoğan věří v boží pomoc
Osmanská říše jako vzor pro nové Turecko pod Erdoğanem?
Finanční pomoc nutná
A začtvrté, k trvalejšímu uklidnění a obnovení důvěry zahraničních investorů bude pravděpodobně zapotřebí, aby Turecko dostalo výraznější finanční injekci od některého z nových přátel (Rusko, Čína).
Bez ní bude Ankara těžko refinancovat splatný krátkodobý zahraniční dluh a financovat vysoký schodek běžného účtu.
Nehledě na to, že prudké ochlazení turecké ekonomiky a slabá lira mohou začít přirozeně snižovat závislost na zahraničním financování.
Klid jen relativní
Jednoduše řečeno, i když turecká lira aktuálně prochází klidnějším obdobím, zisky zaznamenané v posledních dvou dnech může brzy opět hravě otočit…