Mohlo by vás také zajímat
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
ČNB zase přikoupila zlato; Google Play se musí otevřít a EDF si stěžuje na jaderný supertendr i v Bruselu aneb souhrn ekonomických událostí 41. týdne 2024
Libor Akrman 11. října 2024Čína uvalí clo na brandy z EU; účet pojišťoven za povodně: 2 mld. Kč; příval českých makrodat; CSG kupuje startup…
Hladová ČNB, americký Versace a král Elon bez svého trůnu aneb souhrn událostí 39. týdne
S jídlem roste chuť, ne jinak je tomu u ČNB. Proč se z českého mýta stává neverending story, dočkáme se letos prodeje Zentivy, co zásadního se děje v Instagramu, na co se upíná automobilka Porsche, v čem Češi vynikají (tedy alespoň na východě Evropy), co nejvíc trápí matičku Zemi anebo Unipetrol?
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
zpráv o situaci na trhu s nemovitostmi naleznete v médiích nespočet. Nedávno jsme se i my na Peak.cz věnovali důvodům, proč se v Praze nestaví. Nyní k tomuto tématu vyšla studie od poradenské společnosti Deloitte. Z ní vyplývá, kromě potvrzení skutečnosti, že se staví málo, také to, že se výrazně prodloužily lhůty od povolení výstavby k finální realizaci. Zatímco ale samotná výstavba trvá víceméně stále stejně dlouho, tak úřední šiml zbytněl. Protáhl se totiž povolovací proces, resp. doba, kterou ten, kdo chce stavět, potřebuje k zahájení stavby. Vzhledem k tomu, že snad není spolku, který by v rámci letošní předvolební kampaně nezmínil výstavbu, musí nás logicky čekat jen „světlé zítřky“. Na druhou stranu zlaté pravidlo voleb zní: „slibem nezarmoutíš“.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
S jídlem roste chuť. Bankovní rada ČNB už potřetí v řadě rozhodla o navýšení úrokové sazby. Letos sazby zvyšovala už počtvrté a zřejmě ne naposled. Guvernér ČNB Jiří Rusnok totiž nevyloučil, že by mohly do konce roku stoupnout ještě jednou. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, vzrostla o 0,25 procentního bodu na 1,5 %. Rada rozhodnutí odůvodnila vývojem ekonomiky, kdy výrazně rostou mzdy, inflace je nad dvouprocentním cílem centrální banky a koruna je slabší, než se očekávalo.
Neverending story? Boj o mýto bude pokračovat. Společnost Kapsch podala k antimonopolnímu úřadu (ÚOHS) návrh na zákaz plnění smlouvy o mýtném systému po roce 2019. Smlouvu totiž minulý čtvrtek podepsal ministr dopravy Dan Ťok s konsorciem firem CzechToll/SkyToll. Podle šéfa Kapsche Karla Feixe a jeho právníků by však mělo platit předběžné opatření ÚOHS, které státu zakazuje podpis smlouvy s vítězem tendru.
VÍCE K TÉMATU: Jak se v Česku uzavírají smlouvy o mýtu? Díky právním fíglům a hlavně rychle
Zentiva na spadnutí. Prodej farmaceutické firmy Zentiva je ve finální fázi. Ředitel firmy Patrick Aghanian prohlásil, že firma se nachází v důležitém okamžiku dějin firmy a „za tři až čtyři dny se Zentiva opět stane nezávislou společností“. Francouzská skupina Sanofi, která Zentivu vlastní, od dubna jedná o prodeji za cenu 1,9 mld. eur (asi 48 mld. Kč) s investiční firmou Advent International sídlící v USA.
Instagram v oslabení? Spoluzakladatelé sociální sítě na sdílení fotek Instagram Kevin Systrom a Mike Krieger odchází z vedení společnosti. Mobilní aplikace zaměřená na sdílení fotek, která má po celém světě přes miliardu uživatelů, totiž už šest let patří Facebooku. Zahraniční servery tak přicházejí s informacemi, že za odchodem dvojice může stát stále větší zasahování do fungování aplikace ze strany mateřského Facebooku. Sítě tak nejspíš čeká jejich těsnější propojení.
Porsche: dost bylo nafty. Napořád! Výrobce sportovních vozů Porsche se stává první automobilkou v Německu, která do aut přestane montovat dieselové motory. Šéf Porsche Oliver Blume v rozhovoru pro vydání listu Bild am Sonntag řekl, že koncern se bude soustředit na výkonné benzinové, hybridní a od roku 2019 také na čistě elektrické motory.
Mezi slepými i jednooký králem? Češi jsou nejbohatší z celé východní Evropy. Jejich čistá finanční aktiva jsou na 2,5násobku toho, co vlastní Slováci. Průměrné čisté bohatství na obyvatele činilo loni v Česku zhruba 390 tisíc korun. Německy mluvící sousedé jsou na tom finančně asi 3,5krát lépe než Češi. Ve světovém žebříčku si Češi oproti předchozímu roku o dvě místa polepšili, drží se na 26. místě, vyplývá z mezinárodní studie o světovém bohatství, kterou zveřejnila skupina Allianz.
Plast zaplaví planetu Zemi. Během následujících 30 let vzroste celosvětová roční produkce odpadu o 70 % na 3,4 mld. tun, tvrdí studie Světové banky s názvem „What a Waste 2.0“. Důvodem bude zejména nárůst světové populace a rychlý proces urbanizace. Více než třetinu globálního odpadu produkují nejbohatší země, navzdory tomu, že v nich žije pouze 16 % světové populace. Přibližně čtvrtinu pak produkuje pacifický region společně s oblastí východní Asie. Subsaharská Afrika do roku 2050 zaznamená značný nárůst produkce odpadu, podle banky by se měla více než ztrojnásobit. Nejproblematičtějším druhem odpadu zůstávají plasty.
Asta la vista Unipetrol. Akcie Unipetrolu opustily pražskou burzu, kde se s nimi obchodovalo přes 20 let. Poslední den akcie Unipetrolu ukončily na 382,5 Kč. O jejich stažení z trhu rozhodl většinový polský vlastník PKN Orlen letos v srpnu. Nabídku na odkup akcií za 380 korun dal menšinovým akcionářům už loni v listopadu.
A máme tu další skandál. Americký výrobce čipů Qualcomm obvinil technologický gigant Apple, že ukradl jeho obchodní tajemství. Důvěrné informace o čipech prý navíc poskytl jeho konkurentovi firmě Intel. Údajně proto, aby Intelu vylepšil jeho čipy a mohl je používat namísto těch od Qualcommu, informovala agentura Reuters. Qualcomm musel kvůli vleklému sporu s americkým gigantem a nízkým ziskům letos na jaře propustit mnoho svých zaměstnanců.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Deset předražených akcií, kterým je bezpečnější vyhnout se obloukem
Je ekonomická svoboda Západu v ohrožení?
Korejský jaderný reaktor poprvé do Evropy: jaká je šance, že to bude v Česku?
iPhone made in USA. Donald Trump prohlásil, že by bylo skvělé, kdyby Apple vyráběl všechna svá zařízení v Americe místo v Číně. Vyhnul by se podle něj potenciálním problémům vyplývajícím z již uplatňovaných nebo teprve zvažovaných protičínských cel. Magazín MIT Technology Review spočítal, že kompletace iPhonů na americké půdě by přístroje prodražila jen o asi 30 až 40 dolarů. Pokud by i všechny součástky měly být vyráběny v USA (ze surovin nakoupených ve světě), cena jednoho iPhonu by stoupla o asi 100 dolarů.
Přijde Musk o svou židli? Americká Komise pro cenné papíry a burzy ve čtvrtek podala žalobu na generálního ředitele výrobce elektromobilů Tesla Elona Muska kvůli jeho prohlášením ohledně možného stažení podniku z burzy a obvinila ho z podvodů s cennými papíry. Regulátoři Muskův výrok o možném převzetí Tesly a stažení akcií označili za nepravdivý a zavádějící. Zdůraznili přitom, že vedl k chaosu na burze a poškodil investory. Žádají, aby byl Elon Musk pokutován a zároveň, aby nemohl stát v čele veřejně obchodovatelné společnosti, a to včetně Tesly.
Developer UDI na Startu. Developerská skupina UDI Group chce vstoupit 2. října se svojí projektovou společností UDI CEE na trh START pražské burzy. Průběh upisovací aukce nasvědčuje tomu, že by mohlo jít o největší úpis na tomto trhu určeném pro menší firmy. Na burzu bude umístěno až 37 % akcií společnosti a cíl je od investorů získat 250 milionů korun.
Už je to tady. Od pondělí začínají platit přísnější doporučení České národní banky pro poskytování hypotečních úvěrů. Celková výše všech úvěrů žadatele by neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a současně splátka úvěru by neměla převýšit 45 % jeho čistého měsíčního příjmu.
Ford skládá Trumpovi účty. Americkou automobilku Ford Motor stála cla na ocel a hliník už asi miliardu dolarů na ušlém zisku, řekl televizi Bloomberg šéf druhého největšího výrobce aut v USA Jim Hackett. Většinu kovů používaných k výrobě přitom firma nakupuje u domácích producentů v USA. Ti ale v reakci na cla zvýšili ceny. „Když to tak půjde dál, budou škody větší,“ dodal Hackett. Mnohé americké firmy varují v souvislosti s celními poplatky před zvyšováním cen i propouštěním.
Budvar, to je zlatá loď. Národní podnik Budějovický Budvar odvede do státního rozpočtu půl miliardy korun. Loni Budvar peníze do rozpočtu kvůli vysokým investicím neodváděl. Loni pivovar utržil 2,47 miliardy korun, což bylo meziročně o necelá tři procenta méně. Téměř o sedm procent byl nižší také zisk před zdaněním, který činil 314,7 milionu korun.
Sky bere Comcast. Společnost 21st Century Fox mediálního magnáta Ruperta Murdocha prodá svůj 39% podíl v britské placené satelitní televizi Sky americké firmě Comcast. Comcast o víkendu zvítězil nad Foxem v neobvyklé nabídkové aukci pořádané britským regulátorem na 61 procent akcií Sky. Jeho nabídka ohodnotila celou skupinu na více než 30 miliard liber (863,2 miliardy korun), hodnota podílu firmy Fox je tak 11,6 miliardy liber. Ziskem podílu od Foxu získal Comcast plnou kontrolu nad televizí a stal se největším provozovatelem placené televize na světě zhruba s 52 miliony klientů.
EET už i na Slovensku. Slovenská vláda schválila návrh na zavedení plnohodnotné elektronické evidence tržeb (EET) podnikateli. Firmy na Slovensku až na výjimky už léta musejí zaznamenat hotovostní tržby do registračních pokladen. Ty ale budou nově povinně napojeny prostřednictvím internetu na systém finanční správy. Půjde tedy o obdobný systém, které Česko spustilo v roce 2016. Od opatření si vláda slibuje omezení daňových úniků, očekává, že příjmy státu z daní by se měly zvýšit asi o 120 milionů eur ročně.
Zahřívaný tabák je IN. Společnost Philip Morris ČR vykázala za prvních šest měsíců letošního roku čistý zisk 1,75 miliardy Kč. Meziročně tak vydělala o 6,2 % více. Tržby bez spotřební daně a DPH se podniku zvýšily o 11,2 % na 6,42 miliardy Kč. Nárůst tržeb o 11,2 % na 6,42 miliardy Kč podpořily zejména bezdýmové tabákové výrobky (zařízení IQOS s náplněmi HEETS), které byly na trh uvedeny v červenci 2017, a příznivý vývoj cen cigaret v Česku i na Slovensku.
Žádná dohoda, lepší než špatná dohoda? Britská premiérka Theresa Mayová naznačila, že by upřednostnila odchod Británie z EU bez dohodnutí podmínek rozluky před současnou nabídkou Bruselu. EU je připravena nabídnout Londýnu dohodu o volném obchodu, za podmínek podobných existujícímu obchodnímu vztahu EU s Kanadou či Japonskem, avšak nikoli po vzoru návrhu Mayové. Podle Mayové by navrhovaný model oddělil Anglii, Skotsko a Wales od Severního Irska, protože zde předpokládá dodržování jiných celních pravidel. Mayová ale ztrácí mezi svými ministry podporu brexitu bez dohody, napsal deník The Times.
Jak z amerického filmu. Investor Zdeněk Bakala podal u amerických soudů žalobu na slovenského podnikatele Pavola Krúpu pro pokus získat vydíráním 500 milionů korun. Žaloba, která byla podána podle amerického zákona proti vydírání a korupci, uvádí, že se Krúpa pokusil Bakalu donutit, aby zaplatil desítky milionů dolarů za ukončení kampaně ‚štvavého obtěžování, očerňování a zasahování do jeho podnikatelské činnosti‘. Krúpa se k situaci zatím nevyjádřil.
Argentina čeká na zázrak. Guvernér argentinské centrální banky Luis Caputo odstoupil z funkce, ve které strávil pouhé tři měsíce. Učinil tak v době, kdy se Argentina potýká s měnovou krizí. MMF ji poskytne záložní úvěr ve výši 57 miliard dolarů. Výměnou za to ale centrální banka prakticky nebude zasahovat do kurzu pesa. Překvapivá rezignace Caputo vedla k dalšímu oslabení argentinského pesa, které již od začátku letošního roku ztratilo vůči dolaru zhruba polovinu své hodnoty.
- V kinech tento týden startují tyto filmy – česko-slovenské psychologické drama Domestik, česká komedie Odborný dohled nad výkladem snu, americké drama Beze stop, dva snímky od srbského režiséra Gorana Markoviće Turné a Falsifikátor, americký animovaný snímek Yeti: Ledové dobrodružství a americký horor Hell Fest: Park hrůzy.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.