„Opouštíme Evropskou unii, ale neopouštíme Evropu. Hledáme nové a rovné partnerství mezi nezávislou globální Británií a přáteli a spojenci v EU.“ Těmito slovy se britská premiérka Theresa Mayová rozloučila s Bruselem. Naznačila i některé konkrétní body brexitu, ale stále zůstává mnoho ale…
Jak se dalo očekávat, britská premiérka Theresa Mayová oznámila odchod Britů z Evropské unie. A zdůraznila, že půjde o tvrdý rozchod, v němž není místo pro polovičatá řešení. „Nechceme přijmout model, který mají některé jiné země,“ prohlásila a dodala, že rozhodně neplánuje žádné členství jakoby napůl.
Na druhou stranu Mayová podotkla, že chce mít mimo jiné nadále přístup na trh, z něhož právě odchází. Podle ní však má jít o zcela nové partnerství, které bude na jedné straně respektovat „odlišnost“ ostrovního státu, ale na straně druhé by mělo zachovávat status quo. Už to je tak trochu protimluv.
Z 12 bodů, které má nová „železná lady“ naplánované, vyplývá, že Britové se v podstatě zcela odstřihnou od unijních struktur – tedy od jednotného trhu, kontroly imigrace členských států, celních pravidel, a dokonce i Soudního dvora EU. To vše si budou muset Britové vytvořit znova a ve vlastní režii.
Například u Evropské celní unie, z níž chce Británie rovněž vystoupit, ale Mayová uvedla, že je třeba dojednat novou „ambiciózní a bezcelní obchodní dohodu“. Co si pod tím představuje, aby se to odlišilo od současné situace, lze těžko odhadnout.
Je jasné, že projev Mayové byl více než zbytku světa určen především domácím voličům. Vždyť reálný obraz, jak budou vztahy EU minus UK nastavené, určí až samotné vyjednávání (podle Mayové by mělo začít již v březnu a podle unijních pravidel bude muset být hotovo během 24 měsíců).
Částečně však měl projev britské premiérky naznačit i unijním protějškům, s jakými kartami do těchto jednání Mayová a spol. půjdou.
A nemůžeme zapomínat na druhou stranu – tedy postoj Bruselu. Některé hlasy volající po tvrdé odplatě za brexit (např. Donald Tusk či Robert Fico) nelze přehlížet. V momentě, kdy by došlo ke skutečné realizaci, by z Británie mohl být nový daňový ráj, jak podotýkají někteří experti. Že by nám v Evropě vyrostla obdoba Singapuru?
Mimochodem brexit nejenže rozděluje Evropskou unii, ale dost možná přinese i rozdělení samotného Spojeného království. V unii by totiž rádi setrvali Skotové i Severní Irové, ti druzí dokonce již nahlas hovoří o sjednocení s Irskem. Uvidíme, zda jednání i zde budou tvrdá a nepolovičatá.