Světová ekonomika stále zažívá velice příznivé časy. Přesto víkendové zasedání dvaceti největších ekonomik světa (G20) připomínalo ostrou diplomatickou bitvu, kde se válčí o každé slovo.
Na rozdíl od krizových let po pádu Lehman Brothers, kdy na setkáních panovala kooperativní nálada, je teď jakákoliv dohoda složitější a nová prohlášení čím dál obecnější.
EU versus USA
Co dalšího přineslo jednání G20 v Buenos Aires |
– USA a Čína se na summitu G20 ohledně svého obchodního sporu domluvily na 90denním příměří.
– Rusko se dohodlo se Saúdskou Arábií na snížení těžby ropy.
– Ve společném komuniké lídři G20 podpořili reformu Světové obchodní organizace (WTO).
– Předáci hlavních ekonomik se také zavázali chránit životní prostředí či slíbili součinnost při řešení příčin uprchlických krizí. |
Zástupci G20 se sice dohodli na tom, že Světová obchodní organizace (WTO) potřebuje reformu, ale nikde už není psáno, jakým směrem.
Rozdíly mezi postojem EU, která si přeje zachování a prohlubování systému „multilaterálního obchodního řádu“, a Spojenými státy, které věří, že bilaterálně vyjednané obchodní dohody jsou pro ně prospěšnější, jsou příliš hluboké na to, aby mohla panovat byť jen obecná shoda na tom, kterým směrem WTO reformovat.
Rozdíly mezi EU a USA také otupují společný transatlantický tlak na Čínu. S tou vedou svoji obchodní válku USA v zásadě po vlastní ose, zatímco ze společného prohlášení G20 vypadla jakákoliv kritika Číny za nekalé obchodní praktiky nebo za nadměrné kapacity v ocelářském průmyslu.
VÍCE K TÉMATU:
Čína otevírá úvěrové kohoutky. Nastartuje motor růstu globální ekonomiky?
Boj o technologickou nadvládu: přebírá Čína vůdčí pozici Silicon Valley?
Dohoda Trumpa se Si Ťin-pchingem
I když možná společný tlak na Čínu slábne, ten americký v obchodní rovině za poslední rok výrazně zesílil. I proto nakonec čínský jüan i akciové trhy přivítaly právě výsledky bilaterálního jednání čínského a amerického prezidenta.
Na něm se oba dohodli, že odsunou nasazení nové vlny vzájemných celních opatření (která měla původně vejít v platnost od 1. ledna) o 90 dní. To čínské straně poskytne v nejbližších týdnech trochu více manévrovacího prostoru i na domácí politické scéně.
I když nevěříme, že úleva bude dlouhodobá, minimálně jedna věc se o víkendu ukázala jasně. Zasedání G20 má na trhy o poznání menší dopad než oběd Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga.