Čínská ekonomika loni zpomalila. V roce 2018 Čína vykázala růst 6,6 procenta, expandovala tedy nejpomalejším tempem od roku 1990.
A letos zpomalí zase, zřejmě na 6,1 procenta. Nadějí je, že by mělo jít nakonec přece jenom o měkké přistání druhé nejsilnější světové ekonomiky.
Ohlédnutí
Když se ve zkratce podíváme na posledních 30 let čínské ekonomiky, ve zmíněném roce 1990 přidala jen 3,9 procenta.
V letech 1992 až 1995 ale už růst ekonomiky soustavně přesahoval deset procent. To samé se pak Číně podařilo díky vstupu do Světové obchodní organizace (WTO) v roce 2001 – v letech 2003 až 2007 taktéž rostla soustavně dvojciferným tempem.
V roce 2007 dokonce o dnes již stěží uvěřitelných – a stěží opakovatelných – 14,2 procenta.
GRAF: Vývoj čínského HDP
Za posledních 30 let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Částečně je čínské zpomalení „plánované“. A zdaleka nejen to loňské či předpokládané letošní, ale i to z minulých let.
Změna modelu
Naposledy země expandovala dvojciferným tempem v roce 2010, když vykázala růst 10,6 procenta. Jenže od té doby usiluje o transformativní změnu celého svého ekonomického modelu.
Z exportně a výrobně orientovaného hospodářství, opřeného o armádu levné pracovní síly, přechází na pokročilejší ekonomický model, založený na spotřebě vlastních domácností a investicích zajišťujících výrobu s vyšší přidanou hodnotou.
V takovém stadiu je iluzorní dosahovat dvouciferných měr růstu, jako když Čína byla ještě „dílnou světa“. Z nízkého základu se zkrátka roste snáze než z vyššího a žádný strom neroste do nebes.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:
Kauza Huawei a ekonomické zájmy Česka: jak pomohly Zemanovy návštěvy Číny obchodu?
Čína otevírá úvěrové kohoutky. Nastartuje motor růstu globální ekonomiky?
Ekonomický strašák jménem Čína. Co čekat od transformace její ekonomiky?
Odvykání dluhovému dopingu
V poslední době však přibývají další dvě příčiny způsobující zpomalení. První je snaha Pekingu snížit zadluženost zejména čínské podnikové sféry.
Odvykání dluhovému dopingu ordinuje politbyro postupně, aby příliš neohrozilo celkový výkon ekonomiky.
Jedním z průvodních projevů je, že „zarazilo“ či alespoň omezilo rozmáchlé investice čínských subjektů do zahraničních trofejních aktiv, například fotbalových klubů. V Česku je realizovala zejména společnost CEFC.
Faktor Trade Wars
Druhou příčinou, která prohlubuje zpomalení čínské ekonomiky, je obchodní válka, kterou s říší středu od loňska vedou Spojené státy.
Čínské úřady však její dopad označují za „zvládnutelný“. Nelze ale opomenout třeba to, že v prosinci 2018 se podmínky v čínském průmyslu poprvé po 19 měsících zhoršily.
Nečekané zhoršení má na svědomí zejména pokles zakázek a vývozních objednávek. V obou případech jde o důsledek napětí v obchodních vztazích s USA.
Čekání na uklidnění
Trhy po celém světě však v posledních dnech rostou, protože jsou plny naděje, že se napětí podaří zmírnit. Peking nyní nabízí, že do roku 2024 navýší svůj dovoz amerického zboží o celkem jeden bilion dolarů.
Na zmírnění obchodní války přitom má zájem minimálně část americké administrativy, zejména lidé kolem ministra financí Stevena Mnuchina, kteří se obávají jejího neblahého dopadu na Wall Street. Například akcie Applu se začátkem roku propadly nejvíce za šest let.
VÍCE ZDE: Že by bylo cosi shnilého u jablka jménem Apple?
Důvodem byla vyhlídka horších tržeb firmy, způsobených nižší poptávkou právě v Číně. Za nižší poptávku Číňanů po iPhonech může zčásti právě i obchodní válka s USA a související propad čínských burz, který nahlodává náladu čínského spotřebitele.