Mohlo by vás také zajímat
Ekonom: Loňské hospodaření vlády nedopadlo úplně špatně. Vláda něco ušetřila, což se letos čekat nedá
Michal Skořepa 8. ledna 2025Český stát za loňský rok utratil o 271 miliard víc, než jaké měl příjmy. Ministerstvo financí navíc s chutí zdůraznilo,…
Pod drobnohledem: Čtyři Trumpovy kroky, které ovlivní ekonomiku USA i globální trhy
Kristina Hooper 20. prosince 2024Již 20. ledna nastoupí Donald Trump podruhé do úřadu amerického prezidenta. Analytici společnosti Invesco se blíže podívali na to, jaká…
Investiční bilancování: Milion po pěti letech. Někomu zbyla špejle a oči pro pláč, jiný hoduje
Vladimír Brůna 19. prosince 2024Někdo má rád adrenalin klopených zatáček vzhůru a nečekaných propadů kamsi dolů a opětovné stoupání. Jiný zase vsadí na konzervativní…
- KOMENTÁŘ
Jsou to ještě příjemné starosti? Buffettův holding řeší, kam „vrazit“ 112 miliard dolarů
Americký investiční a pojišťovací konglomerát Berkshire Hathaway, jehož hlavním akcionářem je miliardář Warren Buffett, má za sebou výroční dopis, který Buffett pravidelně posílá akcionářům. V něm si mimo jiné stěžuje, že najít vhodné investiční příležitosti za dobrou cenu není za současné situace na trhu snadné. Jak si tedy vede holding legendárního „věštce z Omahy“?
Řada hodnotových investorů považuje za jeden z nejlepších zdrojů informací výroční dopisy akcionářům Berkshire Hathaway, v nichž komentuje svůj aktuální pohled na finanční svět uznávaný investor Warren Buffett.
Jednou z otázek akcionářů holdingu je způsob, jakým bude postupně zainvestována přebytečná hotovost, kterou Berkshire Hathaway drží. Aktuálně se jedná o zhruba 112 miliard dolarů, což je více než pětina tržní kapitalizace firmy.
Warren Buffett a Berkshire Hathaway |
Američan Warren Buffett, přezdíván jako věštec z Omahy, je americký miliardář, investor, obchodník a filantrop. Osmaosmdesátiletý investor získal převážnou část svého jmění z investic, které uskutečnil prostřednictvím holdingové společnosti Berkshire Hathaway. |
Podle Buffetta však současný trh soukromých firem vypadá draze a jeho tým není schopen najít žádnou dlouhodobě prosperující společnost za rozumnou cenu. Proto bude zřejmě nadále nakupovat podíly ve veřejně obchodovaných firmách.
„Doufáme, že během příštích let nakoupíme za volné peníze firmy, které bude Berkshire dlouhodobě vlastnit. Šance, že to bude v nejbližší době, je však malá. Ceny požadované za firmy, které by stály za nákup, jsou obrovské,“ napsal Buffett.
Zároveň však zdůraznil, že neví, jak se budou akcie vyvíjet příští týden nebo příští rok. Jeho přístup spočívá spíše v hledání toho, zda vnitřní hodnota dané firmy převyšuje aktuální tržní cenu.
Hodnocení investic je zavádějící?
V rámci dopisu za loňský rok 88letý Američan mimo jiné zdůraznil, že ukazatel P/B (poměr tržní ceny akcie a její účetní hodnoty, pozn. red.) postupně ztrácí význam.
Jedním z důvodů podle něj jsou zpětné odkupy akcií ze strany firem, které probíhají za tržní ceny zpravidla vyšší, než je účetní hodnota těchto akcií v rozvaze, a tím pádem dochází de facto k umělému snižování účetní hodnoty.
Firma totiž na straně aktiv sníží úroveň hotovosti, stažené akcie v účetní hodnotě zruší a zbývající rozdíl na straně pasiv působí negativně na účetní hodnotu vlastního kapitálu. Odkupy akcií v USA přitom tvoří již přibližně 60 procent distribuce volné hotovosti akcionářům.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Investorské desatero Warrena Buffetta: Co radí věštec z Omahy?
Zlato tedy ne!
Buffett je zároveň známým kritikem investic do zlata a ani letos si neodpustil rýpnutí do blyštivého kovu. Pokud by před 77 lety investoval stejnou sumu do zlata a do akciového trhu, akcie by přinesly více než stonásobný výnos oproti drahému kovu.
Buffett již dříve uvedl, že zlato negeneruje žádné pravidelné peněžní toky a logika člověka s jeho nakládáním je často velmi malá. Vždyť jaký dává smysl, když s velkým úsilím vytěžené zlato následně na mnoho let zamkneme v sejfu a ještě platíme za jeho bezpečné uložení?
Investorům Buffett také doporučil, aby dál vsázeli na americkou ekonomiku, ale aby zároveň nezapomínali ani na zbytek světa. „Ve světě je spousta dalších zemí, které mají skvělou budoucnost,“ poznamenal. „Američané budou více prosperovat a budou i ve větším bezpečí, když se bude dařit všem zemím,“ dodal.
Sázka na Apple
Aktuálně největší pozicí Buffettova holdingu je Apple, Berkshire Hathaway vlastní tyto akcie v hodnotě více než 40 miliard dolarů.
Z výčtu největších pozic je patrná orientace Buffetta na finanční tituly, v jeho portfoliu nalezneme výrazně zastoupené zámořské banky jako například Bank of America, Wells Fargo či JP Morgan Chase.
GRAF: Hodnota největších podílů ve firmách držených Berkshire Hathaway
K půli února, v mld. USD
Zdroj: Comsense, Berkshire Hathaway
Kečupová pohroma
Portfolio Buffettova holdingu však před pár dny dostalo ránu kvůli propadu hodnoty výrobce potravin Kraft Heinz o přibližně čtvrtinu. Berkshire Hathaway totiž vlastní 26,7 procenta akcií této potravinářské firmy, kterou nyní vyšetřuje americká komise pro cenné papíry (SEC) kvůli podezřelým účetním postupům.
Zároveň došlo u této firmy ke snížení vyplácené dividendy o třetinu, problémy přináší růst nákladů a účetní odpis hodnoty vlastněných značek za více než 15 miliard dolarů.
Důvodem je mimo jiné pokles zájmu spotřebitelů o balené potraviny vzhledem k rostoucí oblibě zdravějšího stravování.
Buffettův holding tak jen kvůli problémům Kraft Heinzu přišel o 4,3 miliardy dolarů během jediného dne.
GRAF: Vývoj ceny akcií Kraft Heinz
Od začátku roku 2018 do současnosti, v USD
Zdroj: Tradingeconomics.com
Buffett se vyjádřil i k americkému prezidentovi Trumpovi, který si podle něj až příliš přičítá zásluhy za nynější silný růst americké ekonomiky. Podle investora by si nikdo neměl individuálně přisuzovat zásluhy za to, že se americké ekonomice daří.
„Vůči americkým firmám i jednotlivcům je arogantní se chlubit, že něco udělal jen on sám,“ poznamenal Buffett ve zjevné narážce na prezidenta.
Skvělej človíček ….
Hmm a co třeba s těmi penězi udělat něco pro lidi ? A ne jen „investovat“ = přelívat peníze bez užitku tam a zpět.
Kolik nových léků na nemoci nebo nových vynálezů se z takových peněz mohlo vyklubat.
Nenažranému hovádku to ale nikdy nedojde. Hlavně, že si plní kapsu, žebrák. 🙂
Hrabat a hrabat, o to přeci jde.
Ten clovek co vystupuje jako potom je ti ho..o je zrejme tezkej neandrtalec co slysel jmeno Buffet dnes prvne. Jinak by ty blitky napsat nemohl.
ty ses slusne mimo… Buffett has given away more than $46 billion since 2000. Billion = miliarda.
Ubohá slova českého člověka,co umí jen plakat a plakat.
Je velmi důležité najít hodnotu peněz .Ta se totiž neskrývá jen v darech a nákupech v obchodáku!!!
Je třeba se vzdělávat!Ne jen bezhlavě „darovat“.Takhle se totiž nevychovává žádné dítě a už vůbec dospělý člověk!!!K penězům je třeba zachovat vztah investiční a ne vztah marnotratnosti,jak je vidět dnes na celém světě.
Tento člověk Warren Buffett je jen příkladem všem.
Tak prosím zachovejte úctu k tomuto člověku.
Asi o něm nic nevíte!