Demokraté chtějí rok před prezidentskými volbami prosadit zákon Raise the Wage Act, který by postupně zvýšil minimální hodinovou mzdu až na 15 dolarů do roku 2024.
Nyní je na federální úrovni stanovena na 7,25 dolaru. Její výše byla uzákoněna před deseti lety, v roce 2009. Nezisková organizace Economic Policy Institute (EPI) propočítala, komu by zvýšení minimální mzdy nejvíce prospělo.
Není asi překvapením, že by to byli hlavně Afroameričané. Heslo „Boj za 15 dolarů“ se tak zřejmě stane jedním z klíčových témat před prezidentskými volbami v listopadu 2020.
Jedním ze zatím oznámených kandidátů je i senátor Bernie Sanders, který zákon předložil v horní komoře Kongresu. Sanders již na prezidenta neúspěšně kandidoval v roce 2016, nakonec podpořil Hillary Clintonovou.
GRAF: Komu by pomohlo zvýšení minimální mzdy podle etnického původu v USA?
Podíl v každé kategorii, v procentech
Zdroj: Economic Policy Institute
Dvojnásobek minimální mzdy do roku 2024
Do roku 2024 by měl nový zákon zdvojnásobit minimální mzdu. Navíc má být navázána na medián mezd a mělo by se vyloučit, aby profese, které dostávají spropitné, zaměstnavatelé z minimální mzdy vyjmuli.
Nyní tito pracovníci, pracující zejména v řetězcích rychlého občerstvení, v restauracích a barech, mají minimální mzdu ze zákona pouze ve výši 2,13 dolaru za hodinu.
Nezisková organizace Economic Policy Institute tvrdí, že zvýšení minimální mzdy by pomohlo 39,7 milionu pracujících, z toho 11,2 milionu, kteří jsou zároveň rodiče. Zvýšení příjmů by se tak dotklo i 14,4 milionu dětí.
TABULKA: Srovnání minimální mzdy ve vybraných státech světa
K lednu 2019, v národních měnách a v přepočtu na USD
Zdroj: Peak.cz/Wikipedia.org
Nový zákon by pomohl 38,1 procenta všech afroamerických pracovníků a 23,3 procenta bílých zaměstnanců, uvedl institut, který hájí práva nízkopříjmových skupin ve Spojených státech.
Disproporční dopad je částečně způsoben i demografickým rozložením země. V jižních státech USA žije více Afroameričanů a je tu také nižší hodinová mzda na státní úrovni.
„Stejně jako byli černí zaměstnanci výrazně více zastoupeni v průmyslových oborech, jež byly původně vyjmuty ze zákona o minimální mzdě, dnes jsou značně zastoupeni ve státech, které nezvýšily svou hodinovou minimální mzdu,“ vysvětlila Valerie Wilsonová, která v EPI řídí program pro etnika a ekonomiku.
Minimální mzda ve vybraných státech USA
(v USD/hod.) |
Pozn.:
* Do roku 2022 se má zvýšit na 15,00 dolaru.
** Do roku 2022 se má zvýšit na 13,50 dolaru.
Zdroj: NCSL |
V mnoha případech tak jde o lhostejnost nebo historicky zakořeněné nepřátelství vůči černým obyvatelům USA, dodala.
V dolní komoře Kongresu již zákon předložil Robert Scott, demokratický kongresman z Virginie. Podle jeho tvrzení, které citoval server Vox.com, se už v současné Americe nedá z minimální mzdy vyžít.
Zákon podporuje 200 různých politiků včetně demokratické šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.
Sanders znovu kandiduje
Senátní verzi předložil staronový prezidentský kandidát Bernie Sanders.
I když zvýšení minimální mzdy na federální úrovni nepodporují republikáni, 70 procent republikánských voličů by zvýšení minimální mzdy podpořilo, jak vyplynulo z průzkumu společnosti Hill-HarrisX.
Nově zvolená demokratka do Sněmovny reprezentantů Ilhan Omarová, jež pochází ze Somálska, zdůraznila, že v případě společnosti McDonald’s si pouze deset procent zaměstnanců řetězce vydělá na živobytí.
Přitom ředitel hamburgerového řetězce Steve Eeasterbrook má podle údajů magazínu Forbes příjem 21,8 milionu dolarů ročně.
Reálná mzda klesá
Příznivci zvyšování minimální mzdy tvrdí, že kvůli inflaci je mzda reálně stále nižší. Think tank Center for American Progress (CAP) zdůraznil, že lidé, kteří pobírají minimální mzdu, ztratili za posledních deset let reálně desetinu příjmů.
GRAF: Vývoj inflace v USA
Za posledních deset let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Proti zvyšování minimální mzdy se ve Spojených státech postavila americká obchodní komora a asociace restaurací. Podle nich by zvýšení mzdy na federální úrovni poškodilo zejména drobné podniky.