Obrázek řekne leckdy více, než jen text a tentokrát je tomu u průmyslových makrodat. Čínský průmysl zakašle (1), německý průmysl kvůli tomu chytne chřipku (2), kterou záhy nakazí i průmysl český (3). Tak to dnes chodí.
Z víkendových dat se naštěstí zdá, že Čína se ze své rýmy zotavuje (4). Což je první předpoklad, aby se chřipky zbavilo i Německo a Česko (čísla v závorkách výše se vztahují ke grafu, pozn. red.).
Pesimistická čísla, která vykázal index nákupních manažerů jak v německém, tak českém zpracovatelském průmyslu, je tudíž třeba číst právě v kontextu globálního vývoje.
GRAF: Vývoj indexů nákupních manažerů
Za posledních pět let, v bodech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Ten díky nečekaně dobrým číslům z čínského průmyslu již není tak ponurý a nabízí silnou naději do nadcházejících měsíců.
Druhá největší ekonomika světa se podle všeho stabilizuje, což je příznivé i pro země jako Německo nebo zprostředkovaně Česko.
Léčebný proces zahájen
V březnu se provozní podmínky v českém zpracovatelském průmyslu zhoršily na nejnižší úroveň od roku 2012. Důvodem je snížení objemu výroby a nových zakázek. Pokles zahraniční poptávky byl přitom nejvýraznější od poloviny roku 2009. Lví podíl na tom má právě „německá chřipka“.
Totožné jsou podmínky v německém průmyslu, který se potýká s výrazným poklesem nových objednávek. Z podstatné části za to může pokles zahraniční poptávky, který byl nejvýraznější od první poloviny roku 2009. Netřeba připomínat, že klíčovým německým exportním odbytištěm je právě Čína.
Z ní ale o víkendu dorazily překvapivě dobré zprávy. Čínský index nákupních manažerů v tamním zpracovatelském průmyslu v březnu poskočil ze 49,2 na 50,5 bodu. Jde o nejvýraznější nárůst od roku 2012, jenž navíc překonal veškerá očekávání analytiků.
GRAF: Vývoj čínského indexu nákupních manažerů
Za posledních pět let, v bodech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Hodnota indexu nad 50 bodů značí zlepšování podmínek v čínském průmyslu. V předchozích třech měsících index varovně vykázal hodnotu nižší než 50 bodů.
Nové objednávky čínskému průmyslu a nové exportní objednávky témuž jsou na svém šestiměsíčním maximu.
Čínská vláda zasahuje
Nečekaně dobrá čísla z čínského průmyslu potvrzují to, co čínský akciový trh signalizuje již dva měsíce. Právě od začátku února totiž čínské akcie směle rostou.
Klíčový index šanghajské burzy, Shanghai Composite SE, vykazuje od začátku letošního roku v českých korunách zhodnocení přes 33 procent. Žádný jiný z primárních burzovních indexů světa za letošek takové zhodnocení nenabízí.
GRAF: Vývoj indexu Shanghai Composite
Za posledních 12 měsíců, v bodech
Zdroj: TradingView
Čínským akciím a nyní i průmyslu svědčí balík stimulačních opatření čínské vlády, která zahrnují opatření jak ve fiskální, tak monetární oblasti.
Jde například o snížení DPH, o navýšení kvót pro zvláštní dluhopisové emise, z jejichž výnosu mají být financovány zejména rozsáhlé investice do infrastruktury. Nebo také opatření snižující rezervní požadavky pro čínské banky.
Rezervní požadavky snížil Peking v lednu a k další redukci se zřejmě uchýlí již v první půli tohoto měsíce.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čína otevírá úvěrové kohoutky. Nastartuje motor růstu globální ekonomiky?
Peking si ale zároveň vyhrazuje právo stimulační opatření stáhnout nebo zmírnit, jestliže se obecné ekonomické podmínky zlepší.
A co na to jednání s Trumpem?
Pravděpodobnost zlepšení ekonomických podmínek zvyšuje nejnovější vývoj vyjednávání mezi Pekingem a Washingtonem stran obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.
Čína nově oznámila, že na neurčito odkládá znovuzavedení 25procentních cel na dovážená americká auta. Jde o signál souznící s kuloárovými zvěstmi, že obě strany se chtějí dohodnout a že už pracují na textu dohody o obchodním smíru.