Mohlo by vás také zajímat
Philip Morris rozšíří závod v Kutné hoře; miliardáři loni ještě více zbohatli a Trump začal úřadovat aneb souhrn ekonomických událostí 4. týdne 2025
Libor Akrman 26. ledna 2025DIP už má 116 tisíc lidí; Netflix vládne streamingu; Škoda Auto se loni zlepšila; finanční limit na malé tendry bude…
Bitcoin prolomil hranici 100 tisíc dolarů; Babiš zrušil svěřenský fond a královnou Spotify je Taylor Swift aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 6. prosince 2024MPO zadotuje 700 miliony projekty s AI; průměrná mzda vzrostla; ČEZ koupil elektromontážní EL-ENG; Juchelka bude dál v čele KB;…
Stav životního prostředí v Česku? Dýchá se lépe než dřív, ale…
Robert Břešťan 6. prosince 2024S příchodem zimy se některé české vesnice místy mění v oblasti, kde stačí i jeden čudící komín k tomu, aby…
- KOMENTÁŘ
Vládní příspěvek k suchému Česku? Dostavba jaderných Dukovan
Dostavba jaderných reaktorů v Česku se vleče už řadu let. Současná vládní garnitura spíše upřednostňuje dukovanskou variantu. Jak ale upozorňuje odborník na jadernou energetiku Radek Škoda, tato lokalita skrývá jedno velké úskalí - nedostatek vody, kterou by využívaly chladicí věže případných nových reaktorů.
Po vládní návštěvě v Bílém domě nadešel čas na další díl české jaderné telenovely, která soutěží s brexitem o mediální titul v nesrozumitelnosti a délce průtahů.
Opravdu hledal 7. března premiér Andrej Babiš v Bílém domě malé modulární reaktory? Pro naše Dukovany?
Američané jich sice mají stovky; jen asi nikdo premiérovi neřekl, že všechny slouží jako zdroj pohonu na jaderných ponorkách a letadlových lodích. A tam nevyrábějí elektřinu.
Dobrá zpráva ale je, že se nám mění obsazení: máme Karla Havlíčka – nového ministra průmyslu a obchodu, kam jádro “oficiálně” spadá.
Ne vše socialistické je špatné
Promiňte mi historickou odbočku, ale bez ní to nejde. Socialistické hospodářství rozhodně nebylo tržní ani nebylo pružné, ale některé věci dělalo strategicky. Například dlouhodobé plány v energetice.
Federální ministerstvo paliv a energetiky (FMPE) mělo dlouhodobou státní energetickou koncepci a stát chápal důležitost tohoto oboru.
ČSSR od 70. let minulého století sázelo v elektřině na jádro a po převzetí sovětské technologie reaktorů VVER byl plán postupně postavit 12 reaktorů VVER 440 a deset reaktorů VVER 1000.
Čtyři VVER 440 měly stát v Jaslovských Bohunicích (v reálu k zásobení Bratislavy), čtyři VVER 440 v Dukovanech (pro Brno), čtyři VVER 440 v Mochovcích (zbrojní průmysl středního Slovenska), čtyři VVER 1000 v Temelíně (pro České Budějovice a částečně Plzeň), dva VVER 1000 Blahutovice (pro Ostravsko), dva VVER 1000 v lokalitě Tetov (Pardubice/Hradec Králové) a dva VVER 1000 v Kecerovicích (pro Košice).
Celkem bylo cílem tehdejšího „budovatelského plánu“ mít do roku 2000 instalovaných 16 GW jaderných zdrojů. V podstatě zůstávaly na uhelné zdroje odkázány – z logických důvodů – jen severní Čechy .
Polistopadový vývoj po roce 1989 tento plán zastavil na rozestavěných slovenských Mochovcích a v českém Temelíně. Slováci (za pomoci české Škody JS) třetí a čtvrtý blok v Mochovcích dokončují. V Temelíně se stavby trojky a čtyřky asi jen tak nedočkáme.
Česká ministerstva tápají
Češi bloky 3 a 4 pro Temelín měli v roce 2013 vysoutěžené k dokončení. Vše v podstatě podle energetických plánů (upravených podle dnešní poptávky) z roku 1975 z dílny socialistického FMPE.
Pak přišel rok 2014 (či 2013?), kdy se dostavba Temelína z politických důvodů stala nepohodlná, a od té doby vládní kruhy (tedy nikoliv odborníci) mluví jen o Dukovanech.
FMPE dávno neexistuje, a energetika, která je v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), na vládní úrovni skomírá. Obzvláště ta jaderná a zejména personálně.
Například lidi, kteří rozumějí jódové jámě jaderné elektrárny, lze dnes na MPO napočítat na prstech jedné ruky. Abych byl konkrétnější, po “nahrazení” vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jána Štullera se tento počet odborníků může snížit o třetinu.
Jiné země energetiku stále chápou jako strategický pilíř země – Němci, Rusové, Francouzi (ti dohromady s ekologií), Američané. Všichni mají ministra ENERGETIKY, který nemusí řešit navíc datové tarify mobilních operátorů, brexit, komoditní burzu, obchodní inspekci, zkoušky zbraní či střeliva, puncovní úřad a jiné libůstky, které pod české MPO spolu s energetikou spadají.
Uvidíme, jestli se toto odchodem ministryně Marty Novákové zlepší.
Větší je lepší, říkávala babička
A to platí i o ekonomice jaderného reaktoru. Ať velký či malý, oba totiž potřebují stejnou (drahou) bezpečnost a stejné (drahé) studie k provozu.
Poloviční reaktor tak nebude stát polovinu peněz. Je to podobné jako v restauraci: taky za poloviční porci zaplatíte 2/3 až 3/4 ceny plné, ne polovinu. Tedy reaktor o výkonu 500 MW (např. VVER 440) bude produkovat dražší elektřinu než 1000 MW reaktor (třeba VVER 1000).
Proto plánovači FMPE začali už v minulosti rychle přecházet z 500 MW na 1000 MW a neplánovali například osm reaktorů VVER 440 v Temelíně, ale “jen” čtyři reaktory VVER 1000.
V Dukovanech by také vyšly levněji dva reaktory 1000 MW než dnešní čtyři reaktory po 500 MW. Jenže v době výstavby (70. – 80. léta) tyto větší prostě nebyly ještě k dispozici.
Proto dnes myšlenky o takzvaných malých modulárních reaktorech (SMR) do Dukovan působí jako historická úvaha, kterou každý jaderný odborník musí velmi rychle zamítnout. Nejen v Bílém domě.
Mílovými kroky k moravské poušti?
Takže máme od roku 2013 “připravenou a vysoutěženou” lokalitu pro reaktory v Temelíně. Vejdou se tam reaktory dva, každý o výkonu až 1700 MW. Na přiloženém snímku je i jasné, kam by měly přijít.
A pak tu máme Dukovany, jimž teď premiér Babiš chce prodloužit život minimálně do roku 2045. Jak lze tušit podle fotografie, místo na nové reaktory je na obilných polích vlevo.
Zajímavé je i sledovat kondenzovanou vodu ve formě bílých mraků, které jsou nad sedmi z osmi chladicích věží. Tato voda se sem dostala z řeky Jihlavy, ale už se do koryta nevrátí.
A to je právě zásadní dukovanský problém. Pokud se neodstaví stávající dukovanské reaktory, nové vedle nich se jen tak nespustí. Anebo spustí, ale do roka a do dne vysuší řeku Jihlavu; voda z řeky totiž “projde” chladicími věžemi jaderné elektrárny.
A to nežertuji – v Ivančicích ležících po proudu od Dukovan pak bude místo řeky Jihlavy už jen prázdné koryto.
VÍCE K TÉMATU:
Z jaderného experimentování s palivem v Temelíně čiší průšvih za miliardy
Posune Babišova cesta do USA jadernou novelu k dalším zvratům?
Temelín zachraňuje Vltava
Studie Vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) do Dukovan nyní dovolí jen dodatečných 1200 MW výkonu, na rozdíl od Temelína, jehož limit je bezmála trojnásobný. Jak to, že 3400 MW pro Temelín a jen 1200 MW pro Dukovany (například uvažovaný francouzský EPR reaktor má výkon 1650 MW)?
No, u Temelína je Vltava, jejíž minimální přírodní průtok dosahuje úrovně Q355 > 6m3/s (průtok vody minimálně 355 dní v roce přesahuje 6 metrů krychlových za sekundu, pozn. red.). U Dukovan ale teče řeka Jihlava ani ne v v třetinovém objemu (Q355 < 2m3/s) a minimální průtok pro Jihlavu je 1,2m3/s, což moc vody pro elektrárnu nenechává.
Na rozdíl od jiných projektů zde EIA nechrání žabičky, chřástaly a motýly, ale chrání lidi po proudu řeky pod elektrárnou před pouští.
„Protipouštní“ řešení
Protože toto možná také zjistil někdo z okolí premiéra, přišel Výbor i s “řešením” – do Dukovan se postaví nové menší reaktory, aby šlo u těch stávajících prodloužit životnost a k odstavení by docházelo postupně.
„Nováčci“ sice nedodají dost elektřiny, která navíc bude drahá, ale aspoň nevysuší řeku. A nejlepší bude, když nové reaktory budou několika typů, protože první typ reaktoru (FOAK) bývá vždy na stavbě nejdražší.
Anebo ještě bizarnější nápad – vezme se například korejský reaktor APR 1400 o původním výkonu 1400 MW (anebo francouzský EPR s 1650 MW) a bude se provozovat na nižším výkonu. Je to takový Ekonomicko-jaderný Kocourkov.
Řešení tu je od roku 1975
A co si třeba místo vymýšlení obezliček s Dukovany a SMR reaktory říci na rovinu, že temelínský tendr v roce 2014 nebylo moudré zrušit. Udělali jsme chybu.
Dukovanský reaktor má smysl stavět ve chvíli, až budou dnešní dukovanské reaktory odpojené. Pokud k tomu má dojít po roce 2045, musí se – jestliže opravdu stavět chceme – do té doby stavět jinde. Nemusí to být Tetov, nemusí to být Blahutovice; v Temelíně je na dva velké reaktory vše připraveno.
Ví se to už od dob socialistického FMPE. Pokud tedy někdo v Česku stavět reaktory opravdu chce…
opět velmi dobře čtivé a hodně pravdy
No a co ? V Ivančicích mají řeky tři. Když jim Jihlava vyschne, Oslava a Rokytná tam furt zůstanou a navíc z Alexovic se nebude muset do Letkovic přes most. A do Nových Mlýnů nepoteče Jihlava, nýbrž se přejmenuje na Oslavu. Poručíme větru dešti !
Jedine dobre! Jen at vyschne Jihlava a s ni i Letkovicky rybnik, su tam sami komari, uz se to letos v tom brcale lihnout zacalo.
No ono hlavně by nebylo potřeba ani tolik chladících věží spodní. Ono by stačilo to zbytkové teplo třeba využít jinak než jako páru pouštět bohužel teplovody a podobné smysluplné věci se u nás nepodporují…(a Dukovany podle plánů klidně místo komínů mohli už dávno vytápět Brno)
Těžký průmysl zastavit,živit nás nebude jen se to bude dotovat.Nastavět plynové elektrárny,plyn potřebuje každý,je ho všude dost a pak už jen obnovitelné zdroje.Všechny dotace zrušit a začít na něčem vydělávat.Jinak nás ty deficity stejně doženou.Jádro je nejdražší elektřina pro lidi.
Jako vtip dobrý. 😀
Jaderná elektřina pro průmysl bude tak drahá,že se celý průmysl podělá a občan zkrachuje taky.
Cituji z článku: „Američané jich sice mají stovky; jen asi nikdo premiérovi neřekl, že všechny slouží jako zdroj pohonu na jaderných ponorkách a letadlových lodích. A tam nevyrábějí elektřinu.“
Jiné zdroje zase udávají, že v USA je aktuálně provozováno 104 reaktorů a podíl jaderné energie na výrobě elektřiny v USA je 19,8 %.
To s 104 velkymi energetickymi reaktory v USA mate pravdu; ale ja taky: tech 100+ vojenskych SMR reaktory se nikde oficialne neuvadi. Proste SMR reaktory (pod 300MW vykon) jsou pro nas nesmysl.
Jednou lidé prozřou, přestanou žít konzumně a s extrémní spotřebou elektřiny a jiných přírodních zdrojů, přestanou sypat do půdy jedy a dusat ji stále těžšími stroji a začnou žít zahradním zdravým způsobem života – budou se živit vlastní prací na své bio zahradě – budou tak zdrávi, neboť kromě každodenního pohybu budou denně převážně jíst čerstvou surovou zeleninu a ovoce s využitím výkonného mixéru, odšťavňovače a skleníku s vodou ze střechy a z oblohy http://www.co-jist.cz . Nebudou již otročit na šílené novodobé otrokáře – viz např. stavby těch elektráren, aj.
Takovým víceméně sběračským způsobem by se uživil jen zlomek světové populace. Zbytek chcete usmrtit hladem, nebo vymyslíte něco lepšího?
Žádné další bloky nestavět. Znamenalo by to obrovské dotace na garantování výkupních cen. Stačí prodloužit životnost stávajících bloků, případně časem ještě jednou modernizovat. Co bych ale stavěl hned, jsou další přečerpávací elektrárny – ty by byly třeba jak pro jaderné elektrárny, tak pro obnovitelné zdroje.
A hybridni chladici veze, nic?
Jasne!!! Ono je hodne zpusobu, jak reaktor prodrazit. Tohle je jeden z nich. A v Temeline je nepotrebujete…
Informace v článku jsou neúplné.
První bloky byly na EDU (Dukovany) spuštěny na počátku 80-let. Původní plánovaná životnost už je tedy překročena. Sice jim byla nedávno prodloužena životnost o 10 let a všichni by moc chtěli, aby se v budoucnu o dalších 10 let znovu prodloužilo, ale zda se to povede jisté není. Pochybuji, že někdo doufá v ještě v delší provoz, tj. jako max lze považovat cca. rok 2040. To, že babiš plácá něco o 2045 nic neznamená. V tu dobu už bude kdoví kde a on to moc dobře ví. Vzhledem k délce výstavby jakékoli jaderné elektrárny (včetně projektu 10-15let) je de facto jisté, že dostavba nových bloků nebude nic jiného než náhrada za ty stávajcí, dosluhující bloky, které prostě nemohou fungovat donekonečna. V článku zmiňovaný problém s nedostatnkem vody je z tohoto pohledu bezpředmětný. Naopak odborníci ví, že obrovský problém by představovalo vypnutí stávajících bloků bez náhrady. Na jižní moravě by vznikla velká energetická díra. Postavení tj. náhrada stávajících bloků je vlastně nezbytná.
A ještě jedna poznáka. V létě, kdy je v řece Jihlavě méně vody se provádí plánované odstávky, takže používat jako argumentaci průměrný průtok v řece není zcela správné.
To ovšem neznamená, že v ETE by se jednou neměl nějaký další blok postavit také. Minimálně jako náhrada za tepelné elektrárny, které by se měly podle plánu během cca. 20 let také začít vypínat.
S čím lze souhlasit je, že socialistické vlády (narozdíl od těch dnešních) přistupovaly k energeticke opravdu mimořádně odpovědně a naplánované se skutečně plnilo. Díky tomu jsme dnes z pohledu energetiky skvěle fungující zemí.
Mrkl jsem na pmo.cz a Oslava má průtok +- jako Jihlava. Rokytná asi polovinu. Ani jedna z řek není nijak děsivě daleko. Určitě by šlo natáhnout potrubí a trochu si z nich cucnout.
http://www.pmo.cz/cz/stav/1145/