Mohlo by vás také zajímat
Bitcoin prolomil hranici 100 tisíc dolarů; Babiš zrušil svěřenský fond a královnou Spotify je Taylor Swift aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 6. prosince 2024MPO zadotuje 700 miliony projekty s AI; průměrná mzda vzrostla; ČEZ koupil elektromontážní EL-ENG; Juchelka bude dál v čele KB;…
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
- ANALÝZA
Krok od velké energetické rošády. Co přinese dohoda RWE s E.ONem?
V Evropě je na spadnutí velká energetická rošáda, kterou spolu sehrají německé společnosti RWE a E.ON. Jedná se o poměrně složitou transakci, jež sice byla oznámena už loni na jaře, ale proběhnout by měla až ve druhém pololetí letošního roku. Celou záležitost brzdí regulátoři, kteří zkoumají dopad na konkurenci v rámci evropského energetického trhu. Ten v případě realizace celého obchodu dozná skutečně velkých změn.
Plánovaná transakce není vůbec jednoduchý obchod. Zahrnuje rozdělení innogy a jejích aktiv mezi mateřskou RWE a E.ON. V případě jejího uskutečnění by E.ON výrazně posílil v oblasti energetických sítí a dodávek koncovým uživatelům, zatímco RWE by upevnilo svoji pozici ve výrobě elektrické energie. Stalo by se třetím největším poskytovatelem energie z obnovitelných zdrojů v Evropě.
Porcování innogy
RWE má v rámci dohody předat E.ONu svůj většinový podíl (76,8 %) v innogy. Výměnou dostane menšinový podíl (16,67 %) v samotném E.ONu. Zároveň získá prakticky všechna aktiva E.ONu v oblasti obnovitelných zdrojů, ropné sklady innogy, podíl E.ONu v rakouské utilitě Kelag a menšinové podíly E.ONu ve dvou elektrárnách, které už RWE provozuje. Na oplátku by mělo RWE zaplatit protistraně navíc v hotovosti 1,5 miliardy eur.
Dojde tak k rozštěpení společnosti innogy, která byla založena teprve před dvěma lety za účelem držby aktiv v oblasti obnovitelných zdrojů, rozvodných sítí a koncových dodávek RWE.
Trh se konsoliduje, úřad rozhoduje
Díky celé transakci by se RWE mělo stát třetím největším hráčem v oblasti výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Evropě, před ním budou stát pouze španělská Iberdrola a italský Enel.
Obchod budou muset pochopitelně schválit regulátoři v řadě zemí. Nicméně se očekává, že by transakce měla dostat zelenou a proběhnout by měla do konce letošního roku. Je však možné, že RWE či E.ON budou muset kvůli přílišné dominanci na určitých trzích prodat některá svá aktiva.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Drahý konec uhlí v Německu. Firmy chtějí přes miliardu eur za každý odpojený gigawatt
Vládní příspěvek k suchému Česku? Dostavba jaderných Dukovan
Budoucnost společnosti ČEZ stojí i padá s výší cen elektřiny
Obě firmy mají totiž silné tržní postavení zejména na německém, českém, slovenském a maďarském trhu. Navrhovaná výměna aktiv by tak mohla snížit konkurenci v těchto regionech. To by mohlo teoreticky vést ke zneužívání dominantního postavení a zvyšování cen pro konečné spotřebitele. Právě proto budou možná v blízké době k mání zajímavá energetická aktiva pro ostatní evropské energetické hráče.
Příležitost pro ČEZ, KKCG i další investory?
Toho by mohl využít i ČEZ, který se podle všeho uchází o tuzemská aktiva innogy, jež dodává plyn přibližně 1,2 milionu domácností a elektřinu od něj odebírá více než 420 tisíc zákazníků.
I v tomto případě by však mohlo dojít k problémům s antimonopolním úřadem, který by takovou transakci nemusel schválit, neboť už nyní má ČEZ na domácím energetickém trhu velmi silnou pozici.
Zájem o tuzemská aktiva innogy už dříve projevila také firma MND patřící do skupiny KKCG Karla Komárka. Největší domácí těžař ropy a plynu by tak posílil své aktivity v oblasti koncových dodávek. Lze však očekávat, že pokud by byl tuzemský byznys innogy na prodej, zájem bude i ze strany dalších investorů.
Zadlužený E.ON a ztrátové RWE
Německým energetickým firmám se v posledních letech příliš nedařilo, což je patrné i z výkonnosti jejich akcií. Akcie RWE i E.ONu jsou i na pětiletém horizontu ve ztrátě, a to včetně zohlednění vyplacených dividend. Je tak naprosto logické, že managementy těchto firem se snaží provádět kroky, které by měly vést k růstu ziskovosti.
Ve srovnání s německými utilitami investoři do tuzemské energetiky ČEZ v rámci stejného časového úseku rozhodně smutnit nemusí, včetně vyplácených dividend se jejich investice totiž zhodnotila přibližně o třetinu.
TABULKA: Finanční ukazatele evropských energetických firem
Zatímco v případě E.ONu je patrná nadprůměrná zadluženost na úrovni okolo 54 %, samotné RWE operuje takřka bez dluhů a je vůbec nejméně zadluženou velkou evropskou utilitou. To je však zkreslený pohled kvůli tomu, že RWE vlastní nyní téměř 77% podíl v innogy, které je naopak vysoce zadlužené.
V čem RWE v poslední době pokulhává, je ziskovost. Na provozní úrovni je dokonce ve ztrátě kvůli poklesu profitability provozování uhelných a plynových elektráren. Ziskovost RWE by se ale měla v příštích letech zlepšovat s tím, jak se budou do jeho výnosů propisovat rostoucí ceny elektřiny.
Win-win situace
Reakce investorů do akcií obou energetických gigantů na oznámení plánované transakce přibližně před rokem byla velmi pozitivní. A není se čemu divit. Mělo by se totiž jednat o obchod výhodný pro obě strany, neboť společnosti RWE i E.ON by díky němu měly na trhu působit bez toho, aby si vzájemně šlapaly na paty.
RWE bude schopno se soustředit na odklon od uhelných elektráren, které budou v Německu postupně odstavovány (do roku 2038 by měly být uzavřeny dokonce úplně všechny uhelné zdroje v zemi). Naopak E.ON se bude orientovat na distribuci a dodávky koncovým zákazníkům.
Nezbývá než doufat, že očekávaný růst ziskovosti obou firem bude tvořen zejména synergickým efektem či nákladovými škrty, a nikoliv růstem cen pro koncového spotřebitele v důsledku poklesu konkurence na evropském energetickém trhu.
aha, konečného zákazníka budou škubat lépe rukou společnou a nerozdílnou ? Ou ou
https://www.youtube.com/watch?v=xBPGX3-274M&t=37s