Když se zeptáte podnikatelů, co jim ztěžuje život, řada z nich odpoví, že je to nadměrná byrokracie a administrativa. Tedy zbytečně komplikované placení odvodů či daní, různé registrace a podobně.
Nedobré pověsti se „těší“ i zakládání společností, které má nálepku zdlouhavého a nepříjemného procesu.
To je velká škoda, protože v ohledu rychlosti startu podnikání jsme na špičce, tedy na úrovni západních ekonomik. Nejrozšířenější „eseróčko“ umíme v ČR založit za jediný den.
Jenže z četných reklam a PR článků se často dozvídáme, že proces trvá dlouhé týdny, je administrativně velmi náročný a vlastně téměř nezvládnutelný.
Světová banka se mýlí
Z šíření negativního dojmu se dokonce stal velmi dobrý byznys – prodej již založených „ready-made“ firem. Jejich přeprodejci ujišťují zájemce, že po vlastní ose vůbec nemá cenu se o založení pokoušet. A že se tedy rozhodně vyplatí koupit již hotovou firmu, kterou pro ně buďto již mají, nebo ji v dohledné době založí.
Své tvrzení opírají o pravidelnou studii Světové banky Doing Business, podle níž je délka procesu založení spol. s r. o. v Česku spočítaná na více než tři týdny. Bohužel, v tomto směru se ale Světová banka mýlí, neboť používá chybnou metriku.
V procesu založení jednoduchého „eseróčka“ přiřazuje studie jednomu úřednímu kroku jeden celý den, což ani v české praxi není nutné. A podle analytiků Světové banky pak zakladatel firmy potřebuje dalších až 18 dní na registraci k daním.
Realita je taková, že připravený žadatel stihne za jediný den vše: navštívit notáře, zajít na živnostenský úřad i složit v bance základní kapitál.
Bez notáře nikdo ani ránu
Nejjednodušší i nejlevnější cesta k založení firmy tedy vede přes notáře. Paradoxem je, že i přeprodejci „ready-made“ společností musí kvůli založení firmy k notáři, takže celý proces pouze zdrží a prodraží.
Cena jednoduché společnosti včetně zápisu do obchodního rejstříku je stanovena notářským tarifem Ministerstva spravedlnosti ČR a činí 5 500 Kč včetně DPH, takže levněji firmu přeprodejci nabídnout nemohou.
Za vyšší cenu se však snaží nalákat na své služby nabídkou různých zrychlených termínů dodání nebo třeba slevami vykoupenými závazkem několikaletého pronájmu virtuálního sídla společnosti.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Novinka v české legislativě. Stát chystá zákon o hromadných žalobách
Státy se přou, jak nově a lépe přerozdělit daně koncernů ve světě
Jak už bylo řečeno, celý proces přitom zvládne podnikatel sám i bez prostředníků.
Notářská komora navíc usiluje o další zjednodušení procesu tím, že základní kapitál společnosti, který je často ve výši několika málo tisíc korun (může jej činit i pouhá jedna koruna), by nebylo nutné skládat na účet v bance, stačilo by prohlášení správce vkladu.
Minimálně tedy v tomto aspektu je start podnikání v Česku na velmi dobré úrovni. Je jen škoda, že o tom veřejnost většinou neví a snadno podlehne klamavé nabídce překupníka.
Takze chapem to tak, ze cena za zalozeni sro je cca 10 tisic podla https://www.etuls.cz/zalozeni-sro/ a kupa ready made s.r.o. neplatca dph je najlacnejsi za 18 500 tu je zdroj : https://www.incorporated.cz/sro-na-prodej/ je to firma z roku 2018
Takze ked si kupim ready made s.r.o. tak som hned prerobil 8500kč ? Lebo byrokracia na SK je taka ze zalozenie firmy fakt realne trva 2-3 tyzdne..