Britská ekonomika se ve druhém letošním čtvrtletí nečekaně propadla, poprvé za více než šest let. Mezikvartální pokles činí 0,2 procenta.
Naposledy se v rámci čtvrtletí ostrovní hospodářství propadlo v posledním čtvrtletí roku 2012, kdy však ještě Evropou otřásala tehdejší dluhová krize, následek světové finanční krize.
GRAF: Vývoj britského HDP
Za posledních deset let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali, že britská ekonomika bude mezičtvrtletně stagnovat.
Optimističtější v porovnání s realitou byli i v odhadu meziročního růstu ostrovní ekonomiky. Čekali expanzi 1,4 procenta, ale skutečností je v druhém čtvrtletí růst pouze 1,2 procenta.
Propadá i libra
Slabší než očekávaný výkon britské ekonomiky stahuje její měnu, libru, zase o něco blíže k historické paritě s dolarem. Od počátku sedmdesátých let byl vzájemný kurz obou měn na úrovni jedna ku jedné nejblíže koncem února 1985, kdy bylo za jednu libru možné pořídit jen zhruba 1,05 dolaru.
GRAF: Vývoj kurzu libry vůči dolaru
Od roku 1999 do současnosti
Zdroj: tradingeconomics.com
Nyní kurz činí 1,2 dolaru za libru. Ještě v létě 2008 přitom libra stála více než dva dolary.
Přijde parita?
Parita s dolarem by pravděpodobně nastala poté, co by Británie letos v říjnu vystoupila z Evropské unie bez dohody. Je možné, že na paritu britská měna poklesne už před vystoupením, pokud bude trh dostatečně silně přesvědčen o tom, že jiná varianta než „tvrdý brexit“ neexistuje.
VÍCE K TÉMATU:
Jak dopadne tvrdý brexit na Velkou Británii? Třeba dražší sýr až o 70 procent
Zeptali jsme se odborníků, zda osoba Borise Johnsona přiblížila pravděpodobnost tvrdého brexitu
Britská libra oslabuje i vůči české koruně. V letošním roce zatím vůči české měně ztrácí zhruba 2,5 procenta. Ze světově významných měn proti české koruně letos více oslabuje už jen švédská koruna.
GRAF: Vývoj kurzu libry vůči koruně
Za posledních 12 měsíců
Zdroj: tradingeconomics.com
Propad britské ekonomiky ve druhém čtvrtletí je důsledkem několika příčin. Bezprostředně plyne z toho, že firmy se zbavovaly zásob, které nashromáždily v očekávání vystoupení Británie z EU, které se původně mělo odehrát 29. března.
Stav zásob od dubna do června poklesl o 4,4 miliardy liber. Snížení stavu zásob je však přechodným vlivem. Ze zásob žádná ekonomika věčně fungovat nemůže.
Nejistý výhled
V nečekaně slabém čísle se ale zrcadlí i závažnější příčiny, jež zdaleka nejsou jen přechodného rázu, jako je trvající obecná nejistota spjatá s brexitem a opětovně rostoucí pravděpodobnost jeho tvrdé varianty.
Obavy také vyvolává obava z globálního ekonomického zpomalení, způsobeného v prvé řadě obchodní válkou Spojených států a Číny. Z těchto důvodů strádá například britský průmysl.
V probíhajícím třetím čtvrtletí by ostrovní ekonomika měla mírně růst. Premiér Boris Johnson se však netají tím, že je ochoten akceptovat tvrdý brexit. To bude investory dále zneklidňovat.
V krajním případě tak nelze vyloučit, že by britská ekonomika vykázala propad právě i v období od července do září, což by značilo její zabřednutí do recese. Naposledy se v recesi ocitala před více než deseti lety, v první polovině roku 2009.
Dnešní „Brexit“ je stejná zhovadilost, jako před 80ti lety byl zhovadilý „Mnichov“.
Britové jednou za čas zcela ztratí rozum a škodí nejen sobě, ale i celé Evropě, bohužel.
THE BEST DEAL IS REMAIN
Více viz blog „Brexit a riziko referend v České kotlině“: https://ferohrabal.blogspot.com/2018/12/riziko-referend-v-ceske-kotline.html