ANKETA PEAK VOICE: Lze čekat, že cena ropy bude kvůli napětí na Blízkém východě dlouhodoběji výrazněji růst?
Martin Sklenář, Saxo Bank
Víkendový útok dronů na saúdskoarabské naftové pole společnosti Saudi Aramco snížil tamní produkci ropy až o polovinu na šest milionů barelů denně. Událost bude mít bezpochyby vliv na cenu ropy, očekává se její krátkodobé navýšení až o deset dolarů za barel.
U ceny benzinu a nafty pak lze předpokládat významné navýšení cen až o deset centů na litr, tedy v přepočtu asi o 2,6 koruny.
Tento cenový rozdíl by nicméně neměl trvat dlouho. Nastalá situace může podpořit ostatní světové těžaře k dodávkám na území, kam se v minulosti dodávala saúdskoarabská ropa.
Díky této intervenci ostatních těžařů tak lze z dlouhodobého hlediska očekávat, že se cena nedostane vysoko nad současnou úroveň. USA navíc již nyní přislíbily uvolnit své strategické ropné rezervy. Pokud pak v Saúdské Arábii dojde k rychlému uklidnění situace, cena ropy by se mohla stabilizovat o to dříve.
GRAF: Vývoj ceny ropy Brent
Za poslední tři roky, v USD za barel
Zdroj: tradingeconomics.com
Dominik Rusínko, analytik ČSOB
Po prvotním šoku bude další cenový vývoj kriticky odviset od míry poškození saúdské infrastruktury, resp. schopnosti obnovit její funkčnost.
Pokud bychom předpokládali, že se bude jednat o omezený nabídkový šok a saúdské produkční kapacity budou v relativně krátkém časovém horizontu (několika dní, popř. málo týdnů) znovu k dispozici, pak by – v situaci přebytku ropy na trzích a při využití polštáře v podobě saúdských zásob, případně strategických zásob USA a IEA – neexistoval fundamentální důvod, aby ceny ropy dlouhodobě výrazně rostly.
Pokud by se však výpadek saúdské produkce ukázal jako déletrvající, případně by se povstalecké útoky opakovaly, cena ropy by ještě znatelněji pocítila působení rizikové geopolitické prémie a pravděpodobně by se vydala vstříc hranici 100 dolarů za barel.
Michal Stupavský, Conseq Investment Management
Cena ropy v pondělí velice výrazně vyskočila o deset procent. Domnívám se, že dokud se Saudům nepodaří obnovit těžbu a dodávky ropy ze zasažených polí, cena ropy by se mohla delší dobu udržet minimálně kolem 65 dolarů za barel Brentu.
Svoji roli v tom bude hrát přetrvávající zvýšené geopolitické napětí. Celý Blízký východ je jako sud se střelným prachem. Můžeme pouze doufat, že k zásadnějším problémům nedojde.
Zajímavé také bude sledovat, jak v této konstelaci dopadne primární nabídka akcií (IPO) Saudi Aramco. Troufl bych si tvrdit, že ji Saudové zase o nějakou dobu raději odloží na klidnější období.