Českou korunu překvapila relativně jestřábí nálada mezi členy bankovní rady a tento týden si dovolila po delší době viditelněji posílit.
Měnový pár se posunul ke 25,75 korun za euro, kde se pohyboval naposledy na začátku srpna. Sílu k dalším ziskům ovšem bude shánět složitě.
GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči euru za posledních 6 měsíců
Zdroj: tradingeconomics.com
Rusnok: Já neříkám tak ani tak
Za prvé proto, že jestřábí výroky z centrální banky není v tuto chvíli radno přeceňovat. To, že centrální bankéři vylučují snižování sazeb (a překvapili tím pesimisticky naladěný trh), ještě neznamená, že se brzy shodnou na jejich zvýšení.
Guvernér Rusnok naopak zdůraznil, že rizika jsou výrazná oběma směry. Na jedné straně přehřívající se domácí ekonomika, na straně druhé do recese padající Německo, brexit a nekonečné obchodní války.
Nová je jedna věc. Pro domácí sazby i korunu bude daleko pozitivnější zprávou než dříve jakýkoliv náznak uvolněnějších geopolitických podmínek – rýsující se dohoda nad brexitem, dohoda mezi USA a Čínou, apod.
Trhy si je budou automaticky překládat jako signál otevírající dveře ke zvyšování domácích sazeb.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Americký Fed poprvé od krize snížil úrokové sazby. ČNB zatím vyčkává
ČNB v červnu překvapila zvýšením sazeb. Proč si z toho koruna nic nedělá?
Žádná dramata. ČNB zřejmě setrvá u scénáře stabilních sazeb
Spíše čeká korunu defenzíva
Nic takového ovšem v nejbližších měsících neočekáváme, a proto do konce roku sázíme na stabilitu domácích sazeb a korunu v lehké defenzivě. Proti české měně hovoří totiž i jiné faktory.
Objem krátkodobého zahraničního kapitálu v českém finančním systému je stále veliký a to činí korunu zranitelnou vůči geopolitickým rizikům a nejistotám.
Zahraniční výprodeje může čas od času také přiživit napětí v regionu – maďarská ani polská centrální banka přes tlak trhů nehodlají reagovat na rostoucí inflaci a zhoršující se vnější rovnováhu, což dostává opakovaně forint a zlotý pod tlak.
Raději při zemi
A v neposlední řadě při pohledu na český zahraniční obchod vidíme, že vnější bilance se nijak výrazně nezlepšuje a exportéři zůstávají velice dobře zajištění. A to ať už skrze nástroje na finančních trzích nebo prostřednictvím eurových úvěrů.
To vše jsou důvody, proč se sázkami na korunu zůstat raději při zemi.