Mohlo by vás také zajímat
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
Ruská stínová flotila s LNG stále lépe maskuje svou činnost
František Novák 4. listopadu 2024Rusko se snaží obejít západní sankce tím, že pro export zemního plynu ve stále větší míře využívá neoficiální flotilu tankerů…
- ČLÁNEK
Navzdory klimatickým výzvám nastává zlatý věk ropy a plynu. Do sektoru jde nejvíc investic
V Abu Zabí se konala světová energetická konference. Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů Ahmed Al-Džaber prohlásil, že do ropných a plynových projektů bude potřeba v následujících letech investovat 11 bilionů dolarů, aby mohla být uspokojena poptávka po ropě a plynu. Tyto zdroje mají být klíčové k zajištění energetické bezpečnosti při stoupajícím počtu obyvatel. Bez fosilních zdrojů to podle mnoha odborníků nepůjde, obnovitelné zdroje budou i přes velký objem investic stále menší částí celosvětového energetického mixu.
Zatímco se oči světa nedávno upíraly na konferenci OSN o klimatu v New Yorku, za mnohem menší mediální pozornosti proběhl v půli září kongres o budoucnosti energetiky. Místo konference? Jedna z nejbohatších zemí na ropu – Spojené arabské emiráty (SAE).
Přitom se zde řešila budoucnost fosilních zdrojů, jako je ropa a zemní plyn. Zástupci států, jež jsou hlavními exportéry ropy na světě, nečekají, že by se produkce snižovala. Naopak.
„Populace roste. Abychom mohli uspokojit hlad po energiích, bez ropy a zemního plynu jako hlavního zdroje to nepůjde,“ prohlásil sultán Ahmed Al-Džaber, jenž je ministrem zahraničí SAE a zároveň šéfem ropné společnosti Abu Dhabí National Oil Company.
Aby byly zajištěny dodávky ropy a zemního plynu, bude podle Al-Džabera zapotřebí investic v příštích letech ve výši 11 bilionů dolarů.
GRAF: Největší vývozci ropy na světě
Za rok 2018, v mil. barelů/den
Zdroj: wikipedia.org
Trojnásobné zásoby ropy
Zatímco se v Evropské unii vášnivě debatuje o zavedení uhlíkové daně, o odklonu od uhlí nebo jádra, zbytek světa transformaci energetiky vnímá jinak.
Dodávky energií ovládají ropné koncerny Aramco, ExxonMobil nebo Shell. V globálním energetickém mixu fosilní zdroje stále zaujímají 80 procent spotřeby energií.
Přitom odhady zásob ropy se od roku 1980 ztrojnásobily díky lepším technologiím a možnosti těžby z ropných břidlic.
Ropné břidlice |
Ropné břidlice jsou souhrnné označení usazených hornin, které obsahují organický materiál zvaný kerogen. Jeho podíl se pohybuje mezi 10 až 30 %. Kerogen může být přeměněn na ropu pyrolýzou, během níž je ropná břidlice zahřívána na 450–500 °C bez přístupu kyslíku. Odhaduje se, že světová ložiska ropných břidlic jsou co do produkce ropy porovnatelná se zásobami klasické ropy. Odhad z roku 2016 hovoří o globálních zásobách ve výši 6 bilionů barelů ropy. Pro srovnání, od roku 1980 svět spotřeboval jeden bilion barelů ropy. Ropné břidlice mohou být také přímo spalovány jako málo výhřevné palivo. Zdroj: wikipedia.org |
Zlatý věk fosilních paliv
„Jsme uprostřed období zlatého věku fosilních paliv, a ani nepatrně nesnižujeme koncentraci CO2 v atmosféře,“ konstatoval britský ekonom Dieter Helm, jenž je zároveň zakladatelem poradenské společnosti pro energetický trh Aurora Energy Research.
Profesor oxfordské univerzity zdůraznil, že například Čína staví uhelné elektrárny nejen na vlastním území, ale také investuje do stovek uhelných elektráren v jiných částech světa, například v Africe.
I nevládní Světová energetická rada (World Energy Council – WEC) tvrdí, že se musí zlepšit mezinárodní spolupráce mezi jednotlivými vládami a firmami, jinak nedojde k transformaci energetiky, jež bude udržitelnější.
„Bylo toho hodně naslibováno, ale není vidět, že by se sliby plnily,“ kritizuje dosavadní snahy států omezit skleníkové plyny provozní ředitel německého energetického koncernu E.ON Leonhard Birnbaum.
VÍCE K TÉMATU:
Energetiku čeká zásadní proměna. Bude podobná revolučnímu nástupu internetu
Nezavrhli hned jádro: Švédsku se daří energetická revoluce lépe než Německu
Německo neplní cíle energetické reformy. Nedaří se mu dostatečně zvýšit úspory energie
Navíc o budoucnosti energetiky se nerozhoduje v Evropě, ale v největších ekonomikách, jako jsou Spojené státy a Čína, případně Indie. V těchto třech zemích produkovaly uhelné elektrárny 85 procent CO2 globálních emisí z tohoto fosilního zdroje.
Jejich průměrné stáří je 12 let, životnost je odhadována na 30 až 50 let. „Většina investic směřuje stále do ropy a zemního plynu, nikoliv do obnovitelných zdrojů energie,“ připomněl Helm, který kritizuje protekcionismus mnoha států.
GRAF: Jak se změnil globální energetický mix mezi roky 1990 a 2017
Zdroj: “Transition énergétique” – Edmond de Rothschild Financial Group
Nejsou to jen Spojené státy, ale také Čína, Rusko, Brazílie. Přestože i bohaté země na ropu v oblasti Perského zálivu hovoří o větším důrazu na obnovitelné zdroje, případně o výstavbě jaderných reaktorů, aby se podařilo výrazně změnit stávající globální energetický mix, bude potřeba delšího časového úseku, upozornil John Philip Browne, bývalý šéf ropného koncernu BP, který nyní vede investiční fond Letter One Energy.
Investice do obnovitelných zdrojů klesají
Investice do obnovitelných zdrojů – solární, větrné, vodní, geotermální energie a biomasy – loni činily 272,9 miliardy dolarů, což je podle Bloomberg New Energy Finance o 12 procentních bodů méně než v roce 2017.
Zejména za to může snížení investic do zelených technologií v Číně. Říše středu přitom stojí za třetinou investic do těchto zdrojů. Do poloviny tohoto roku to bylo meziročně o 14 procentních bodů méně než v roce 2018.
Nezbytným předpokladem pro to, aby se začalo dařit celosvětově snižovat emise skleníkových plynů, je zavedení mezinárodní uhlíkové daně, apeluje Helm.
„Můžeme zvládnout změnu klimatu. Ale pouze s mezinárodní uhlíkovou daní, masivním snížením naší spotřeby fosilních zdrojů a investicemi do výzkumu,“ nabízí řešení. Pokud se budou státy a firmy chovat jako dosud, svět se bude oteplovat a dojde k výrazným ekonomickým problémům, varuje.
já myslím, že lidi fosilní paliva kupovati budou stále méně https://www.youtube.com/watch?v=4_wWJq5Lb5E