Ačkoli si to spousta lidí nemyslí, i vánoční večírky mají svá pravidla. Fotky a statusy na Facebooku jsou nemilosrdné a spoléhat se na to, že si stejně nikdo nebude nic pamatovat, nemůžete. (Řečeno natvrdo: To, že si nepamatujete, co jste na vánočním večírku dělal, neznamená, že tu ruku na jejím zadku nevidělo deset dalších lidí).
Sepsali jsme proto desatero základních pravidel, pokud chcete vánoční párty přežít bez ztráty hrdosti, částí těla nebo oblečení. Přečíst, pomodlit a běžte se bavit!
1/ Dress Code
Základ je se obléknout. Ideálně podle toho, co se po vás chce. Nedá se nic dělat, tematickým věčírkům zdaleka neodzvonilo, takže když se řeknou osmdesátky, tak na sebe holt tu šusťákovku navlíkněte. Šéfovi se zavděčíte a za pár hodin už vám to bude stejně jedno.
2/ Příchod
Večírek není meeting s boardem. To, že je na pozvánce start v 19:00 neznamená, že musíte před hospodou stepovat už ve třičtvrtě. Naopak, akademická čtvrthodinka platí i v případě vánoční párty. Pokud tedy nejste součástí organizačního výboru a někdo nečeká, až donesete balónky.
3/ Pitný režim
Držte se osvědčených kombinací. Za žádných okolností neochutnávejte drinky v toxických barvách nebo kombinace typu vodka/rum/zelená. (“Vole dělééj, tohle pijem u nás v Kyjově vod jeslí!”). Nikdy, opakujeme nikdy, nepijte hořící nápoje.
4/ Zábava a hry
Večírky jsou od toho, aby se lidé bavili, o tom žádná. Přesto ale berte v úvahu své motorické schopnosti, které klesají nepřímo úměrně k narůstajícímu pocitu nepřemožitelnosti. Pokud je to nevyhnutelné, stoupejte si jen na stabilní nábytek, neodhazujte svršky (ani tu šusťákovku) a nevyužívejte smilebox k posílání vzkazů vedení.
5/ Kontakt s druhým pohlavím
Rozvolněná atmosféra vánoční párty může svádět k pokusům o prohloubení kontaktů a povolení morálních závazků. Jenže na to bacha. Nepřítel číslo jedna je maskování. V kostýmu princezny Leiy by se vám při dodržování pitného režimu mohla zalíbit i manželka účetního. Druhý chyták je špatná synchronizace hladin alkoholu v krvi. Na mol opilí a střízliví si prostě nerozumí, ačkoli používají stejná slova.
6/ Diskuze o práci
Zapomeňte na ni. Tečka. Na vánočním večírku vám nikdo nepřidá a tu náplň do tiskárny teď taky nikdo vyměnit nepoběží.
7/ Krizové situace
Pokud jste neuposlechli pokynů v bodě 3, téměř jistě se ztrapníte. Máte ale možnost situaci alespoň částečně zachránit. Jakmile nezvládnete vyslovit název vaší firmy, rychle zmizte. Co nejrychleji sežeňte colu, žvýkačky a v případě požití mixu griotka-vaječňák i náhradní prádlo.
8/ Vánoční dárky/tombola
Pokud je součástí večírku rozdávání dárků, existují dvě varianty možných komplikací.
A) Nemáte pro nikoho nic. Ze zdánlivě „fopáčkové“ situace můžete paradoxně vybruslit jako frajer, protože přece nic materiálního nemůže vyjádřit to, že jste se všichni ve zdraví sešli a máte se rádi.
B) Opijete se a schováte ceny od tomboly. Nastane panika. Až zhasnou, tak to prase vraťte.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Největší daňový skandál v dějinách Německa. Bankéři věděli, že to je podvod, tvrdí svědek
Kam na dovolenou v roce 2020? Lonely Planet doporučuje top 10 zemí, které byste neměli minout
Pokud by v kanceláři začalo hořet, co byste z ní odnesli? Inspirujte se u jiných
9/ Odchod a cesta domů
Pokuste se místo akce opustit bez pomoci. Nic s sebou neodnášejte! Pokud to jen trochu jde, jděte či jeďte rovnou domů, nezastavujte se ani v sebelákavějším nonstopu a neříkejte kolemjdoucím, z jaké jste firmy.
10/ Druhý den po večírku
Pokud je váš šéf vyznavač sadistických technik a nutí vás den po párty jít do práce, dělejte, že se nic nestalo. Nedívejte se lidem do očí, nenápadně zkontrolujte sociální sítě a za žádnou cenu se nepokoušejte nic vysvětlovat.
Článek původně vyšel na serveru More Than Office.