Pro investory i obchodníky byly výnosy z globálně obchodovaných akcií v posledním roce mnohem vyšší, než je mohlo napadnout i v těch nejdivočejších představách.
Vždyť index S&P 500 vzrostl o 29 procent a výsledky byly nejlepší od roku 2013.
GRAF: Vývoj indexu S&P 500 od roku 2000 do současnosti
Zdroj: TradingView.com
Při zpětném pohledu na toto pro investory velmi výnosné období teď může Saxo Bank označit pět firem, jejichž akcie byly mezi klienty v roce 2019, kdy akciové trhy dosáhly dosud nepoznaných výšin, nejpopulárnější.
Od Powellovy slavné otočky a následného uvolňování monetární politiky v lednu loňského roku už trhy ani na okamžik nezaváhaly.
Celý rok 2019 jsme se mohli jen udiveně dívat a v duchu se ptát: Je tohle vůbec možné?
I když byl rok 2019 definovaný obchodní válkou mezi USA a Čínou, kde se pořád dokola střídaly různé tweety a novinové titulky, na globální trhy to skutečné dopady nemělo.
Které tituly se tedy nejvíce obchodovaly?
TABULKA: Nejobchodovanější akcie v Saxo Bank
Pojďme si jen v krátkosti představit pětici „bestsellerů“.
Amazon
Amazon, obchod, kde koupíte všechno, má za sebou další dobrý rok. Po dalších výdajích za dodávky do druhého dne pro členy programu Amazon Prime se během prázdninové sezony začaly projevovat výsledky.
Došlo k meziročnímu posílení akcií o 14 procent. A protože se Amazon pouští i do dalších oblastí podnikání, jako je například streamování, je možné, že našel nová území, která si podmaní.
Apple
Pro Apple začal rok 2019 spíše depresivně, když generální ředitel Tim Cook oznámil klesající poptávku po iPhonech. I když se zdálo, že se tohoto břemene jen tak nezbaví, zvládl Apple comeback s plnou parádou a vyústěním byly nejlepší výsledky od roku 2009.
Důvodem bylo z velké části to, že se tento někdejší miláček investorů našel na trhu s elektronickými doplňky a produkty jako AirPods, Apple Watch či sluchátka Beats, které momentálně generují devět procent celkových výnosů firmy.
Alibaba Group Holding
Po dvacetiprocentním propadu v roce 2018 hodil největší čínský podnik na poli elektronického obchodu všechny řeči o zpomalení čínské ekonomiky za hlavu a prožil svůj comeback.
Na Singles Day (tedy Den svobodných), což je největší nákupní událost na světě, zaznamenal nové rekordní tržby. Během 24 hodin prodal tento gigant zboží v hodnotě 38,3 miliardy dolarů před zdaněním, což je 26procentní nárůst oproti předchozímu roku.
Tesla
Rok 2019 začal pro Teslu velmi nepříznivě, první kvartál byl dokonce jedním z nejhorších v celé historii firmy. V průběhu roku se však prodeje Modelu 3 zmátořily, a zejména poslední čtvrtletí bylo pro prodejce elektromobilů úspěšné.
Tesla je vždy zárukou rozruchu a kontroverzí a stejné to bylo i v roce 2019. Zejména představení Cyber Trucku překonalo veškerá očekávání a znovu dostalo Teslu do povědomí klientů Saxo Bank.
Facebook
I když se Facebook, a zejména jeho zakladatel a generální ředitel Mark Zuckerberg ocitli v roce 2019 kvůli svým pravidlům politické inzerce pod palbou kritiky politiků, tato sociální síť se sídlem v Silicon Valley si ze skandálů nic nedělá.
A svým finančním výsledkům může dát mezitím pořádný „like“, protože platformu používá čím dál více uživatelů a výnosy dál rostou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Investice v roce 2019: Prakticky nešlo šlápnout vedle, kdo neinvestoval, prodělal. A co vy?
Co zamává ekonomikou podle Saxo Bank aneb 10 šokujících předpovědí pro rok 2020
Český dovětek Tomáše Daňhela, analytika Saxo Bank
Jak už bylo výše i jinde zmíněno, rok 2019 byl pro akciové trhy velmi úspěšný a dosáhl vysoce nadprůměrných zisků. Byli jsme svědky zcela unikátní situace, kdy trhy vykázaly abnormální růst. Ten ocenili především investoři.
Současně však byla na trhu přítomna vysoká volatilita. To je velmi atraktivní příležitost pro tradery, kteří vyhledávají fluktuace a krátkodobé příležitosti. Vždyť jen Tesla odepsala od začátku roku téměř 48 procent, aby se pak podívala na nová historická maxima.
A na kterém poli se nejčastěji pohybuje český investor? Je to určitě pozoruhodné srovnání, a to hned z několika důvodů. Zatímco zahraniční investoři sledují a obchodují hlavně technologické tituly, u nás je zajímají především akcie bankovních domů.
Na prvních pěti místech jsou tři zástupci zmíněného sektoru – rakouská Erste Bank, americká Citigroup a německá Deutsche Bank.
Jak Erste, tak Citigroup patří ke stabilním zástupcům finančního segmentu. To však již nelze zcela prohlásit o Deutsche Bank. Ta za poslední dva roky totiž odepsala přes 50 procent své hodnoty. Zájem o tento titul vypovídá mnohé o rizikovém profilu českých klientů, které rozhodně neřadíme mezi konzervativní.
Podobně můžeme hovořit i v případě Boeingu, který zastává čtvrté místo v nejvíce obchodovaných titulech. Obě společnosti – nejen Deutsche, ale i Boeing – přitom procházejí těžkými časy.
Mezi zmíněnou pěticí má samozřejmě své výsadní místo i technologický gigant a do nedávna nejhodnotnější firma světa – Apple.