Mrakodrap na adrese 22 Bishopsgate je krátce před dokončením. Na jeho stavbě spolupracovali architekti, specialisté z armády, Formule 1 i informačních technologií.
Je to velká věc nejen pro jeho 278 výškových metrů, což z něj činí druhou nejvyšší budovu v západní Evropě. Vyšší už je jen londýnský „střep“ (mrakodrap The Shard) dosahující úctyhodných 310 metrů. 22 Bishopsgate zaujme hlavně díky technologiím použitým uvnitř. Tato „vertikální vesnice“ (kterou staví firma AXA IM – Real Assets) nabídne svým nájemcům nejmodernější vybavení a chytré technologie.
Design dle Formule 1
Samotná stavba v sobě kombinuje ty nejsofistikovanější technologické vychytávky. Není divu, na jejím designu architekti spolupracovali například s inženýry Formule 1. Výsledkem jsou prvky, které ve vrchní části mrakodrapu zmírňují proudění větru.
Za zmínku stojí i inovativní design oken. Sklo s neobvykle nízkým podílem železa propouští do budovy o 60 procent více světla. Každá kancelář má navíc vlastní IP adresu, takže pokud o světlo není zájem, mohou nájemníci ovládat žaluzie pomocí mobilní aplikace.
Technologie se prosadily i v inovativním systému řízení dodávek zboží. Ve spolupráci s bývalým armádním inženýrem firma navrhla řešení, jak zásadně snížit počet vozidel cestujících do budovy, a tím zpříjemnit nájemníkům celou infrastrukturu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kanceláře budoucnosti budou více o uživatelských zážitcích než o technologiích
Komunita na 62 podlažích
„Naším cílem je vytvořit z 12 000 nájemců a návštěvníků jednu komunitu. K dispozici budou mít širokou nabídku služeb – společnou recepci, uměleckou galerii, vyhlídku na střeše, restauraci, tržnici, eventový prostor,“ popsal Harry Badham, UK Head of Development v developerské firmě AXA IM – Real Assets.
Restaurace a bary ale zdaleka nejsou vše, co budova nájemníkům nabídne. K dispozici tu bude největší londýnský cyklo-park s kapacitou 1700 míst, posilovna, obří prosklená horolezecká stěna či wellness centrum. Pohyb mezi jednotlivými patry „vesnice“ zajistí výtahy jezdící rychlostí 8 metrů za sekundu.
Budova ovládaná telefonem
Pohodlný a naprosto bezbariérový vstup do budovy zajistí dobrovolný (opt-in) biometrický bezpečnostní systém, který otevírá dveře na základě funkce rozpoznávání obličejů (podobně jako chytré mobily). V kombinaci se speciálně vytvořenou mobilní aplikací si tak mohou nájemci přizpůsobovat prostředí přesně tak, jak sami potřebují.
Přes aplikaci si lze nejen rezervovat zasedačky, prostor pro společné akce, objednávat obědy nebo masáže, ale lze jejím prostřednictvím také upravovat teplotu nebo míru osvětlení. „Hlavním účelem je maximálně zpříjemnit pobyt těm, kteří v budově pracují,“ doplnil Badham.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Je libo kvantové legíny nebo víno? Velký technologický třesk již odstartovali Číňané v marketingu
O tu nejlepší uživatelskou zkušenost se starají velká data. Až 1 milion datových bodů ukládaných do cloudu na každodenní bázi sleduje způsob, jakým nájemníci budovu používají. „Cílem je také automatizovat proces identifikace poruch a jejich aktivního odstraňování. Stejný systém používá k detekci a diagnostice poruch i společnost Microsoft, která díky němu ušetří ročně asi osm milionů dolarů v centrále v Seattlu,“ popsal manažer z firmy AXA IM – Real Assets.
Článek původně vyšel na serveru #MORETHANOFFICE.