Janet Yellenová ve svém pátečním vystoupení stvrdila březnový růst sazeb v USA. Následovala tak sérii jestřábích vystoupení centrálních bankéřů z amerického Fedu včetně Williama Dudleyho a Laely Brainardové. Jasně řekla, že růst sazeb v březnu je „žádoucí“, pokud budou dál chodit slušná čísla.
Právě tvrdá čísla stále potvrzují, že americká ekonomika je na začátku roku 2017 v dobré kondici a inflační tlaky sílí. Například žádosti o dávky v nezaměstnanosti poklesly na nejnižší úroveň za posledních 44 let. To ukazuje na velice dobrý výsledek únorových souhrnných čísel amerického trhu práce.
A právě tyto souhrnné statistiky z amerického trhu práce za únor (tzv. payrolls) budou zveřejněny v tomto týdnu. Očekáváme silný výsledek – přírůstek pracovních míst přes 200 tisíc. Rozhodnutí o zvýšení úroků zřejmě padne už na nejbližším zasedání Fedu, tedy 14. a 15. března.
GRAF: Vývoj základních úrokových sazeb v USA
Od roku 2008 do současnosti, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Dolaru Fed nepomohl
Zajímavé je, že přes výrazný nárůst sázek na březnový růst amerických sazeb (na konci února dávali investoři březnovému růstu pravděpodobnost jen 27 procent, nyní vidí tuto šanci jako 96procentní) nezabodoval výrazněji americký dolar, kterému se stále nechce pod 1,05 EUR/USD.
GRAF: Vývoj kurzu eura vůči dolaru
Od ledna 2016 do současnosti
Zdroj: Tradingeconomics.com
Částečně to může být dáno tím, že i když stoupaly sázky na růst amerických sazeb v březnu, trhy výrazně nezvýšily svůj odhad sázek do konce roku 2017.
Stále počítají s trojitým růstem sazeb jen velice lehce a pravděpodobnost čtvrtého zvýšení stoupla jen mírně (z cca 15 procent na 20). Proto i dvouleté americké výnosy, na které je citlivý eurodolar, nešly nijak raketově vzhůru (od poloviny února o 9 bps).
Pokud ale přijdou tento týden další dobrá čísla z amerického trhu práce a Fed o týden později představí vyšší inflační prognózu, může být všechno jinak a trhy mohou agresivněji zvyšovat své sázky na růst sazeb i do konce roku 2017 a 2018.
Vyšší inflace drží investory v šachu
Druhý důvod, proč eurodolar zatím váhá a přešlapuje na místě, souvisí spíše s děním v eurozóně.
Poslední série silných čísel a vyšší inflace řadu investorů před zasedáním ECB drží v opatrnosti – mají obavy, aby s vyšší inflační prognózou v ruce centrální bankéři nenaznačili rychlejší ústup z měnové expanze.
Pak by euro dostalo pádný argument pro zastavení ztrát – vyskočení z negativního trendu, ve kterém se pohybuje od roku 2014. My však zatím nic takového nečekáme.
K podobnému kroku ECB může podle nás sáhnout až na podzim po nizozemských a francouzských volbách. Tento týden maximálně vypustí z doprovodných komentářů možnost snižovat sazby hlouběji do záporu.
To by euru k dalším ziskům stačit nemělo. Jinými slovy, dolaru na frontě s eurem přes rozpačité výkony z uplynulého týdne zatím dál fandíme.