Mohlo by vás také zajímat
Ikonické značky Stock a Škoda Auto slaví významná jubilea
Libor Akrman 12. prosince 2024Zatímco výrobce lihovin Stock Božkov letos v prosinci slaví 140 let od svého založení, kdy v italském Terstu zahájil výrobu…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
Jaderná nabídka bude později; hypotéky zatím výrazněji nezlevňují a nejbohatší je zase Arnault aneb souhrn událostí 14. týdne 2024
František Novák, Libor Akrman 5. dubna 2024Brusel uvolnil stamiliony eur pro Česko; stát vybral na daních více než loni; Křetínský odstavuje uhelné zdroje; Apple po zrušení…
- ČLÁNEK
Konec legrace: do výroby dezinfekce už se pouští i Louis Vuitton nebo výrobci alkoholu
Během druhé světové války výrobci prádla museli přejít na padáky a maskovací sítě. V současnosti se výrobci z odlišných oborů zaměřují na výrobu dezinfekce. Šití roušek zvládají lidé sami.
Masivní šíření epidemie koronaviru COVID-19 s sebou nese radikální opatření a také potřebu zvýšené míry hygieny, která se neobejde bez dezinfekčních prostředků. Svět postupně zjišťuje, že není připraven, proto se do boje se zákeřným virem pouštějí i netradiční výrobci.
Místo parfémů gely
Asi nejznámějším příkladem je koncern francouzského miliardáře Bernarda Arnaulta, jehož impérium luxusu LVHM (Louis Vuitton Moët Hennessy) nyní místo parfémů značek Givenchy, Dior či Guerlain začíná produkovat dezinfekční prostředky na ruce.
Jen během prvního týdne by mělo více než deset tun vyrobených gelů zamířit do francouzských nemocnic a úřadů. „Přednostně budou gely doručeny 39 nemocnicím v Paříži,“ uvedla skupina LVMH ve svém prohlášení. Arnault tak chce pomoci zdravotníkům, kteří se potýkají se stále silnější epidemií nového typu koronaviru.
Díky tomu mohou navíc zůstat továrny LVHM otevřené a zaměstnanci mohou stále chodit do práce. Zároveň si Arnault buduje pověst, že neřídí jen značky luxusu, ale dokáže i pomoci, pokud je třeba.
Odklon od alkoholu
Vzhledem k tomu, že v rámci preventivních opatření došlo v řadě zemí k omezení či totálnímu uzavření veřejných podniků a prostranství, se ve městech víceméně zastavil život. Uzavřené jsou veřejné instituce nebo restaurace a podniky. Ty se sice snaží alespoň částečně umenšit ztráty prodejem „z okýnka“, nicméně propad bude čekat i jejich dodavatele.
Není tedy divu, že mezi „bojovníky-pomocníky“ se přidali i výrobci alkoholu. A to i v Česku, kde Stock Plzeň-Božkov, největší tuzemský výrobce lihovin, oznámil, že vyrobí a zdarma dodá desítky tisíc lahviček s dezinfekcí na ruce.
Dezinfekce by měla chránit především personál obchodů s potravinami a pracovníky potravinářských podniků a lze ji použít i ve zdravotnických zařízeních, uvedla mediální zástupkyně plzeňské likérky Hana Pazderková.
Lahvičky o objemu 0,2 litru budou obsahovat aromatický dezinfekční prostředek se zvlhčovačem pokožky, který bude určen pro řetězce. Další dezinfekci ve velkoobjemových kontejnerech dostane v tomto týdnu Plzeňský kraj a Plzeň a bude sloužit hlavně pro záchranáře a hasiče.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Perfektní černá labuť: finanční svět bojuje s důsledky koronaviru
Tomáš Hejkal (Stock Plzeň-Božkov): Čechům zachutnaly třtinové rumy
Algoritmy vs. bacily. Jak umělá inteligence pomáhá v boji proti koronaviru?
Vyrábět dezinfekci je podle serveru iDnes.cz připravena také firma Rudolf Jelínek. „Půjde o spotřebitelské balení konzumního lihu o síle 76 procent v půllitrových lahvích s etiketou obsahující jednoduchý návod na přípravu základní dezinfekce,“ citoval server obchodního a marketingového ředitele Miroslava Motyčku.
Lihovar i pivovar
K podobnému kroku jako plzeňský Stock se rozhodl americký lihovar Eight Oaks Farm v Pensylvánii nebo skotský nezávislý pivovar DrewDog.
Eight Oaks Farm zastavil produkci alkoholických nápojů a rozhodl se dočasně vyrábět dezinfekční gely na ruce. Majitel rodinného podniku totiž zjistil, že někteří výrobci dezinfekčních prostředků se snaží na katastrofě vydělat a navyšují ceny.
Rozhodl se tedy, že gely vyrobí zdarma a předá je charitě. Dezinfekční gel z Pensylvánie je ze 75 procent tvořen alkoholem a vychází z návodu, který má na svých stránkách Světová zdravotnická organizace (WHO). Nabízet ho chce on-line, na farmářských trzích a také přímým oslovením organizací, které nezvládly sehnat přípravek běžnou cestou.
Skotský BrewDog se také snaží pomoci s nedostatkem sanitárních prostředků ve svém podniku v Aberdeenshire. Prostředek s názvem Punk Sanitiser nabídne bezplatně všem, „kdo ho budou potřebovat“.
Výrazná poptávka po dezinfekčních prostředcích na britských ostrovech „přinutila“ k odklonu od tradiční výroby i nezávislé výrobce ginu, uvedl deník The Guardian. Například Verdant Spirits ze skotského Dundee, bristolský Psychopomp Microdistillery nebo londýnský 58 Gin se také přidaly do rozšiřující se rodiny výrobců dezinfekčních prostředků.
Vzhledem k tomu, že návody poskytuje WHO na svých stránkách, odklon od tradičních výrobků není zas tak složitý. Klíčové jsou jen vstupní suroviny.
Zapojují se i školy
V Česku se do výroby dezinfekčních prostředků zapojují i vysoké školy. Stovky litrů dezinfekčních prostředků pro svoji potřebu i pro další instituce vyrobilo například České vysoké učení technické v Praze (ČVUT). V laboratořích školy dezinfekci připravují vědci z katedry jaderné chemie fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské.
Vyrábí se i na Vysoké škole chemicko-technologické, ale zapojují se i školy v regionech. Například Střední průmyslová škola chemická Pardubice vyrábí už od pátku minulého týdne nedostatkovou dezinfekci, která je kombinací přesného poměru roztoků alkoholu, glycerolu a peroxidu vodíku. Vyrábět dezinfekci jsou připraveni také na Přírodovědné fakultě Univerzity Hradec Králové a dalších školách.