Ropný klid v Saúdské Arábii dlouho nevydržel. Důvod? Propadající se ceny černého zlata.
Ačkoliv ještě před pár dny na konferenci v Houstonu producenti zářili optimismem a pochvalovali si listopadovou dohodu, poslední vystoupení saúdského ministra pro ropu Al-Falíha nenechalo nikoho na pochybách, že současný pokles cen ropy není této velmoci po chuti.
VIDEO: Al-Falíh promluvil o dodržování dohody pro stanici CNBC
Zdroj: CNBC
Ve čtvrtek poprvé jasněji naznačil, že by se OPEC v květnu spolu s ostatními těžaři měla domluvit na prodloužení omezení produkce ropy. Hlavním důvodem jsou stále vysoké globální zásoby ropy, které se pohybují výrazně nad obvyklými hodnotami.
Dohoda funguje. Díky Saúdům
Data skutečně ukazují, že přebytek na trhu s ropou dosahoval během posledního čtvrtletí 2016 v průměru 0,9 milionu barelů denně a že zásoby rostly patrně i v lednu (dědictví zvýšení produkce na poslední chvíli před vstoupením dohody v platnost). Mezinárodní energetická agentura (IEA) odhaduje lednový narůst ropných zásob na více než tři miliardy barelů.
IEA přitom potvrdila, že členské země OPEC listopadovou dohodu v únoru dodržují takřka stoprocentně (některé zdroje tvrdí, že stejně tvrdě omezila produkci i Angola). Zároveň však dodává, že je to hlavně díky Saúdské Arábii. Ostatní těžaři v čele s Ruskem jsou tradičně o poznání méně disciplinovaní.
I když Al-Falíh pro forma uvedl, že věří v upřímnou snahu ostatních těžařů v čele s Ruskem dodržet dohody z konce loňského roku, je jasné, že největší zájem (snad kromě Venezuely) má na vyšších cenách ropy právě Saúdská Arábie.
Trochu paradoxní ale je, že v únoru Saúdská Arábie zvýšila produkci nad deset milionů barelů denně, čemuž řada odborníků přisuzuje právě nedávný propad cen ropy pod 50 dolarů.
Vyšší ceny ropy by se Aramcu hodily
Důvod, proč nyní Saúdská Arábie tlačí na omezení produkce, je nasnadě – chystaný prodej podílu ve státní ropné společnosti Aramco.
Více k prodeji: Prodej rodinného stříbra Arábie, ropného gigantu Saudi Aramco, se přiblížil
K němu by mělo dojít v příštím roce a je patrné, že v té době by se skutečně hodilo, aby se ceny ropy pohybovaly na vyšších úrovních než například vloni v lednu, kdy se barel Brentu prodával i za méně než 30 USD.
GRAF: Vývoj ceny ropy Brent
Od začátku listopadu 2016 do současnosti, v dolarech. Na grafu je patrný nárůst cen ropy, který přinesla na konci loňského listopadu dohoda OPEC o omezení produkce.
Zdroj: Tradingeconomics.com
Jak moc se ve svém úsilí o stabilizaci trhu budou Saúdové moci spolehnout na ostatní, se samozřejmě teprve uvidí.
Zkušenosti nicméně ukazují, že Saúdové mohou očekávat podporu zejména ve verbální rovině. Zároveň ale platí, že kapři si svůj rybník nevypustí a že snaha všech minimálně naoko se v květnu dohodnout bude velká.