Křišťálově průzračné moře, korálové útesy plné podmořského života a pláže s jemným pískem. To vše může být minulostí kvůli havárii lodi MV Wakashio, z níž uniklo více než tisíc tun ropy z celkového nákladu 3 800 tun ropy a 200 tun nafty.
Vzhledem k hrozbě úniku zbylé ropy nyní místní obyvatelé vynakládají všechny možné prostředky, aby ochránili laguny mořského parku Blue Bay a dalších.
Pomoci jim v tom podle agentury Reuters mají i vlasy, kterými lidé dobrovolně přispívají, aby mohlo být zabráněno šíření ropné skvrny.
Stříhací kampaň
„Vlasy dobře absorbují ropu, ale odpuzují vodu,“ citovala agentura Reuters třicetiletého Tella, jednoho ze zakladatelů ekoturistické agentury Mauricius Conscious. Podle něj proběhla o víkendu po celém ostrově velká kampaň za účelem získání vlasů.
Kadeřnické salony nabízely slevy na ostříhání, aby se podařilo sehnat vlasů co nejvíce. Kromě nich místní obyvatelé sbírali listy cukrové třtiny, které rovněž pomáhají absorbovat uniklé palivo.
Směs listí a vlasů pak mimo jiné tvoří náplň norných stěn, které mají zabránit šíření škodlivin a pomoci k jejich odstranění.
Všechny ohrožené oblasti včetně mořského parku Blue Bay jsou nyní chráněné plovoucími zábranami, které tu byly po zjištění úniku rozmístěny.
Uděláme vše
Loď plující pod panamskou vlajkou najela 25. července na korálový útes v Indickém oceánu. Z lodě začalo unikat palivo v důsledku praskliny v palivové nádrži. Bohužel k úniku přispělo i zhoršené počasí v oblasti, kvůli němuž odstartovaly záchranné práce se zpožděním.
„Hluboce se omlouváme za obrovské potíže, které jsme způsobili,“ uvedl výkonný viceprezident společnosti Akihiko Ono, která je vlastníkem lodi, na tiskové konferenci v Tokiu. Dodal, že firma udělá „vše, co je v jejích silách, aby tuto záležitost vyřešila“.
Podle agentury Reuters se na lodi stále nachází zhruba 2 500 tun pohonných hmot v nepoškozených nádržích. I když pohonné hmoty již přestaly unikat, premiér Pravind Jugnauth se připravuje na nejhorší scénář.
Ekologická nouze
Mauricius již před pár dny vyhlásil stav ekologické nouze. Palivo zatím nezasáhlo zmíněnou lagunu mořského parku Blue Bay, který je známým místem, kde se vyskytují velká množství mořských ryb. Přesto již místní podle agentury Reuters evidují řadu míst, kde se objevují mrtvé ryby nebo mořští krabi a ptáci pokrytí ropou.
Jugnauth uvedl, že ostrovní stát, který je závislý na turismu, nemá prostředky na vyproštění uvázlého plavidla. I proto požádal o pomoc Francii, jejíž kolonií Mauricius v minulosti byl.