Mohlo by vás také zajímat
Pod drobnohledem: Čtyři Trumpovy kroky, které ovlivní ekonomiku USA i globální trhy
Kristina Hooper 20. prosince 2024Již 20 ledna nastoupí Donald Trump podruhé do úřadu amerického prezidenta. Analytici společnosti Invesco se blíže podívali na to, jaká…
Koruna si ke konci roku připisuje zisky. Vydrží dobrá nálada v roce 2025?
Jan Čermák 17. prosince 2024Česká měna v závěru roku atakuje hranici 25 korun za euro. Bezprostředně po amerických prezidentských volbách na tom přitom byla…
Obchodní válka mezi USA a Čínou: Přinese pokles světového obchodu a vzestup nových center
Libor Akrman 4. prosince 2024Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další…
- ČLÁNEK
Americké volby se blíží: ovlivnit je mohou faktory jako sociální nerovnost, klimatické změny, pandemie a reakce trhů
Investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Richard Besnik se zamýšlí nad několika faktory, které budou ovlivňovat rozhodování voličů v amerických prezidentských volbách.
Sociální nerovnost představuje důležitý pilíř prezidentské předvolební kampaně demokratického tábora Joea Bidena.
Mnozí za jednu z hlavních příčin současné sociální nerovnosti v USA totiž vnímají kroky současného prezidenta Donalda Trumpa týkající se daňové politiky. Trump výrazně snížil daně korporacím a velmi bohatým.
Rozevírání příjmových nůžek v USA |
Zdroj: Fed |
Příjmové a majetkové poměry se nyní v USA výrazně rozcházejí. Poslední statistiky Fedu poukazují na fakt, že deset procent nejbohatších lidí se podílí na více než 50 procentech národního příjmu.
U této skupiny navíc tvoří spotřeba méně než 65 procent celkového příjmu. Naopak spodních deset procent z nízkopříjmových skupin obyvatelstva dává na spotřebu 99 procent. Tento fakt letos výrazně podněcuje rozevírání sociálních nůžek, kdy bohatší obyvatelé mohli díky přebytkům z příjmů daleko lépe participovat na růstu cen
amerických akcií.
Aktuálně za sociálními nerovnostmi ale stojí především probíhající koronavirová krize. Velká část obyvatelstva z nižších sociálních vrstev musí v zaměstnáních typu práce v restauracích a službách čelit větším
nejistotám. Ty totiž byly zasaženy daleko citelněji.
Vliv na investice
Nikdy v historii nemělo téma postoje ke klimatickým změnám v rámci prezidentských voleb takovou váhu. Podle některých průzkumů se od něj bude odvíjet rozhodování asi čtvrtiny voličů.
V případě návrhů Demokratické strany se přitom jedná o smělý plán, který ambiciózně přebudovává podobu energetického odvětví ve prospěch elektřiny vyráběné v jaderných a vodních elektrárnách. Plán počítá s produkcí elektřiny bez fosilních paliv do konce roku
2035.
V případě vítězství amerického kandidáta Joea Bidena se tak dá očekávat expanze v oblastech obnovitelné energie. Z toho tedy mohou profitovat investiční instrumenty splňující požadavky ESG (environmentálně a sociálně odpovědné chování společností) a instrumenty přímo zaměřené na výrobu obnovitelných zdrojů energie.
Americké trhy ale sledují demokratického kandidáta s nejistotou. Zvlášť nepříjemné by pro ně mohlo být například zvyšování daní z příjmu právnických osob z 21 procent na 28.
Negativně zasaženy by pak mohly být sektory jako komunikační služby a informační technologie, které za uplynulé čtyři roky dokázaly v růstu těžit právě z daňové reformy schválené v roce 2017. Poklesem by si mohly projít i ropný a plynárenský průmysl.
Existují i velice odvážné predikce, podle kterých by pod daňovou zátěží mohly firmy z indexu S&P 500 na výnosech celkem přijít o devět procent. Investiční banka JP Morgan dokonce v případě Bidenova vítězství vyhlíží až pětiprocentní nárůst ceny zlata.
Biden je také velice často spojován s očekáváním umírněnějšího postoje v zahraniční politice. Snižování napětí v mezinárodním obchodu by tak mohlo vést k posilování trhů a měn ostatních zemí na úkor dolaru.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nakažený Trump s manželkou jako předčasné znamení, že vedení Bílého domu neobhájí
Na změnu klimatu musí reagovat i Pentagon, i když ji Trump zesměšňuje
Pod taktovkou algoritmů aneb v prezidentské kampani v USA budou hrát ještě větší roli sociální sítě
Reakce trhu v době voleb
U historických dat nelze obecně mluvit o extrémně přemrštěných reakcích akciových trhů na americké prezidentské volby. Pohledem na konkrétní dny předcházející a následující po volbách jsou trhy pochopitelně o něco více rozkmitané.
Například v roce 2008 index S&P den před volbami vyrostl o čtyři procenta, následující den spadl o pět procent. Nespekulativního investora ovšem zajímá delší časový úsek.
Tři měsíce před volbami a po volbách v průměru neprocházely trhy nijak významně zvýšenou volatilitou, ta se pohybovala kolem jednoho procenta. Nelze tedy hovořit o déletrvajícím efektu následujícím bezprostředně po volbách.
Rozhodující bude až legislativní činnost v průběhu čtyř let. Neméně zajímavý je i pohled na průměrnou roční výkonnost indexu S&P 500 z období vlád demokratů a republikánů. Zde až překvapivě lepší výkonnosti dosahoval trh za vlád demokratů v podobě 13,3 procenta oproti republikánským 7,7 procenta.
Výsledek ale ovlivnily například hospodářské krize, u kterých nelze vždy jednoznačně prokázat spojení s danou vládou.
Boj o voliče
Nejvíce energie v boji o voliče zaměřují kandidáti na státy „SWING“. Jedná se o označení států, kde je podpora Republikánské a Demokratické strany vyrovnaná, a výsledek tak těžko predikovatelný.
Patří sem například Arizona, Nevada, Nové Mexiko, Florida, Pensylvánie a Severní Karolína. Místní preference výrazně ovlivní téma koronaviru. To dokládá i realizovaný průzkum, podle něhož mají někteří voliči pocit, že vláda upustila od opatření příliš brzo.
S uvolněním omezení nesouhlasilo 69 procent obyvatel v Arizoně a 65 procent na Floridě. Nakonec nelehkou výzvou může být obhájení tradiční republikánské bašty v Texasu. Jedná se přitom o stěžejní stát, který je počtem volitelských hlasů druhý nejdůležitější.
Hrát se zde bude i o hispánské voliče, kteří tvoří 39 procent zdejšího obyvatelstva. S brzkým uvolněním opatření zde nesouhlasilo 62 procent lidí.