Amerika hlásí mizerné prodeje osobních automobilů, a to v pikantní situaci, kdy výrobce vozů na elektřinu Tesla předstihl v tržní kapitalizaci Ford, ikonu výroby automobilů 20. století.
I když je Tesla stále ztrátovou společností, investoři jí věří, což se po zveřejnění čtvrtletních výsledků projevilo růstem kurzu akcií, které stouply na historické maximum poblíž třísetdolarové hranice.
Srovnání Tesla vs. Ford
Pro zvětšení grafu na něj klikněte.
|
Vývoj akcií Tesla
|
|
Vývoj akcií Ford Motor Company
|
Zatímco akcioví analytici budou stále věštit z čajových lístků, zdali je tržní ohodnocení amerického start-upu vyrábějícího auta, která sama řídí a nečoudí, férové, povězme si něco o americké ekonomice.
Blbá americká nálada?
Fakt, že prodeje automobilů v USA spadly na více než dvouletá minima, nevypadá úplně povzbudivě.
GRAF: Vývoj prodeje aut v USA
Za poslední dva roky, v milionech vozů
Zdroj: Tradingeconomics.com
Kdybychom se však měli řídit jiným ukazatelem amerického průmyslu, který byl v podobě indexu podnikatelské nálady ISM rovněž zveřejněn v pondělí (3. 4. 2017), situace nevypadá vůbec zle, ba naopak.
Problém je, že indexy, jako je ISM či třeba spotřebitelská nálada, které jsou v USA aktuálně také velmi silné, reprezentují jen měkká data v podobě optimismu či pesimismu podnikatelů, respektive spotřebitelů.
Tvrdá data, jako jsou třeba prodeje aut nebo zveřejněné výdaje ve stavebnictví, tak růžově nevypadají a ukazují na to, že růst je stále relativně podprůměrný.
Neboli největší ekonomika světa v jistém smyslu čelí určité divergenci mezi relativně optimistickými očekáváními a tvrdou realitou, jež ukazuje na to, že nedochází k nijak dramatickému zahřívání ekonomiky.
Rozhodovat budou tvrdá data
I proto budou kriticky důležitá tvrdá data z amerického trhu práce za měsíc březen, která budou zveřejněna na konci tohoto týdne.
Prozatím odhadujeme, že tempo tvorby nových pracovních míst se výrazně zpomalilo, avšak neměla by to být žádná tragédie.
Pokud by však tvorba nových míst zpomalila (např. na polovinu) a třeba i mzdy (meziměsíčně) stagnovaly, mohlo by to vést globální trhy opravdu k výraznějšímu zamyšlení.