Ani konec března, ani 13. dubna, jak předpokládali analytici. Historický zápis bude mít datum 6. dubna. Den, kdy centrální banka po více než třech letech nechá korunu, aby se řídila děním na trzích.
Banka s nejdůležitějším rozhodnutím (nejen) letošního roku přišla jen týden poté, co přešla z takzvaného tvrdého režimu na měkký. Jinými slovy mohla kurz uvolnit, kdykoli se jí zachce, což se stalo právě o sedm dní později.
Proč k tomu došlo? Podle ČNB je především míra inflace na úrovni, kterou centrální bankéři považují za optimální.
Pro tuto chvíli je jasné, že z koruny bude velmi volatilní měna, což potvrzuje i aktuální vývoj bezprostředně po oznámení centrální banky.
GRAF: Vývoj koruny vůči euru
Jde o bezprostřední chování koruny z 6. dubna po oznámení ČNB do cca 13.25.
Zdroj: Investing.com
Je pravděpodobné, že rychlost jednání ČNB ovlivnili i spekulanti, kteří sázeli na posílení české měny a ve velké míře ji nakupovali.
VÍCE O INTERVENCÍCH ČNB na PEAK.CZ
Konec intervencí? Nečekejte, vypínejte, ruce máte volné
Bonmot, nebo intervence? Zeman zastínil ČNB a zahýbal forwardem koruny
Kvůli tomu musela centrální banka vydávat nemalé prostředky na to, aby udržela korunu na uzdě – rozuměj kurz 27 korun za euro. Jen v prvním čtvrtletí utratila ČNB za obranu koruny přes 900 miliard korun.
GRAF: Vývoj devizových obchodů ČNB
Od začátku intervenčního režimu v listopadu 2013 do současnosti, kdy 6. dubna centrální banka kurz uvolnila, údaje jsou v mld. Kč.
Pozn: * Údaje za únor a březen 2017 jsou odhady.
Zdroj: ČNB, Peak.cz
Co se tedy bude dít s korunou v příštích dnech a týdnech? Konsenzus je jasný – dojde k posílení, přičemž krátkodobě bude kurz koruny velmi kolísat.
Posílení zasáhne hlavně exportéry, neboť bude oslaben jejich příjem v korunách.
Dopadům uvolnění kurzu i dalším aspektům s ním souvisejícím se budeme na Peak.cz věnovat i nadále.