Mohlo by vás také zajímat
Investiční bilancování: Milion po pěti letech. Někomu zbyla špejle a oči pro pláč, jiný hoduje
Vladimír Brůna 19. prosince 2024Někdo má rád adrenalin klopených zatáček vzhůru a nečekaných propadů kamsi dolů a opětovné stoupání. Jiný zase vsadí na konzervativní…
Koruna si ke konci roku připisuje zisky. Vydrží dobrá nálada v roce 2025?
Jan Čermák 17. prosince 2024Česká měna v závěru roku atakuje hranici 25 korun za euro. Bezprostředně po amerických prezidentských volbách na tom přitom byla…
Ikonické značky Stock a Škoda Auto slaví významná jubilea
Libor Akrman 12. prosince 2024Zatímco výrobce lihovin Stock Božkov letos v prosinci slaví 140 let od svého založení, kdy v italském Terstu zahájil výrobu…
Komunisté podrželi rozpočet, bitcoin září a všichni spolu proti Googlu aneb souhrn událostí 51. týdne
ČNB na sazby nesáhla; Huawei má sice zakázáno 5G, ale továrnu na mobily ve Francii postaví; další žaloby na Google; státní rozpočet na rok 2021 komunisté podrželi; emisní software v autech VW byl nelegální; Facebook jde do křížku s Applem; české státní dluhopisy zase našly kupce a další byznysové zprávy v našem pravidelném týdenním souhrnu. Hezké čtení.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
protiepidemický PES se zase více rozštěkal a zřejmě ho bude slyšet i v nadcházejícím roku. Kvůli jeho štěkotu se Česko opět dostává do lockdownu, který se však nevyhýbá ani okolním státům. Což (nejen pro nás) znamená uzavírání hranic. Vidina dovolené spojené s lyžováním v nějakých pořádných horách (ty české snad prominou) zdá se být poněkud sci-fi. Otevření hranic se teď řadí mezi pohádkové zázraky, kterých nás čeká z vánočních obrazovek hezká záplava. Motto listopadu 1989 „jednou budem dál,“ dostává najednou další rozměr. Alespoň si tedy nenechme zavřít naši hlavu a mysl…
Klidné prožití vánočních svátků za celou redakci přeje
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Komunisté rozpočet podrželi
Sněmovna v pátek schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 320 mld. Kč. Česku tak už nehrozí rozpočtové provizorium. Pro návrh menšinové vlády ČSSD a ANO hlasovala i KSČM, která svoji podporu podmiňovala odebráním deseti miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany do rezervy. Sněmovna tento přesun v dílčím hlasování schválila, což vyvolalo vlnu kritiky ze strany opozice. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který v případě takového přesunu hrozil svou demisí, kvůli tomu nakonec nerezignuje. Očekává totiž, že se peníze do rozpočtu jeho rezortu vrátí začátkem roku, uvedl to pro Českou televizi. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident, který je připraven jej podepsat.
Výpad Facebooku v technologickém ringu
Společnost Facebook píše další kapitolu vleklého sporu s dalším technologickým gigantem, společností Apple. Nově ji provozovatel stejnojmenné sociální sítě viní z potlačování konkurence. Jádrem sporu je chystaná změna nastavení soukromí v iOS 14. Aktualizace operačního systému podle Reuters totiž omezí schopnost aplikací shromažďovat data z telefonů, která mohou posloužit pro cílení reklamy. Sběr dat možný bude možný, jen když dá uživatel souhlas se sledováním napříč aplikacemi a webovými stránkami jiných společností. Facebook sám nyní čelí žalobě amerických úřadů, podle níž porušuje pravidla hospodářské soutěže.
Německo podpoří uhelný exit
Německá vláda schválila dohodu o kompenzacích výrobců elektřiny z hnědého uhlí za to, že zrychleně ukončí provoz elektráren. Na odškodnění kabinet vyčlení celkem asi 4,35 miliardy eur. Zdaleka největšími provozovateli elektráren a dolů na hnědé uhlí v Německu jsou německá RWE a firma Leag, kterou vlastní EPH miliardáře Daniela Křetínského a skupina PPF Investments. Dohoda je součástí plánu Německa na úplný odchod od uhlí nejpozději do roku 2038.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Technologický útlak za devět miliard: útok Seznamu na Google nakonec zaplatíme všichni
Chceme si v Česku udržet 15 procent trhu se smartphony, říká šéf českého Huaweie
Lithium: Bolívie má podobný problém jako Česko u Cínovce. Obří zásoby, ale minimální těžba
Bitcoin prorazil „skleněný strop“
Cena bitcoinu v posledních dnech raketově roste. Ve středu odpoledne zdolala nejznámější kryptoměna psychologickou hranici 20 tisíc dolarů za virtuální minci. Ve čtvrtek dopoledne už se obchodovala i za 23 700 dolarů. Podle analytiků stojí za růstem především velké nákupy firem, které vidí v bitcoinu investiční příležitost a pojistku proti inflaci. Skokový růst bitcoinu dodal sebevědomí největší americké kryptoměnové burze Coinbase Global, která požádala o povolení ke vstupu na akciový trh. Pokud žádost americká Komise pro cenné papíry a burzy schválí, půjde o vůbec první kryptoplatformu v USA, s jejímiž akciemi se bude obchodovat na burze.
Huawei Francii nezatratila
Ačkoli Francie prakticky vyloučila čínskou Huawei z dodávek pro sítě 5G, firma ve východní Francii investuje 200 milionů eur (5,2 miliardy korun) do výstavby továrny na vybavení pro mobilní telekomunikační sítě. Produkty z továrny mají být určené pro evropské klienty. Závod je součástí snahy Huawei zmírnit obavy vyvolané obviněním ze strany USA, že čínská vláda by mohla používat zařízení firmy ke špionáži, což Huawei popírá. USA vyloučily Huawei z budování sítí 5G a ke stejnému postupu se snaží přimět své spojence. Zákaz používat technologie Huawei při stavbě sítí 5G oznámila mimo jiné také Británie či Švédsko.
Všichni proti Googlu?
Skupina 38 amerických států a teritorií podala hromadnou žalobu na Google. Internetovou společnost viní z porušení antimonopolních pravidel a zneužití pozice na trhu. Podle agentury Reuters se jedná již o třetí takovou stížnost za tento podzim. Autoři žaloby přitom žádají o spojení jejich stížnosti s tou, kterou v říjnu podalo americké ministerstvo spravedlnosti.
Zatím vše při starém
Bankovní rada České národní banky jednomyslně rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 %. Sazby by podle odhadů ekonomů mohly začít růst v druhé polovině příštího roku spolu s tím, jak se začne zlepšovat stav ekonomiky a projeví se efekty nového daňového balíčku.
Eurozóna zůstává v deflaci
Meziroční míra inflace v Evropské unii v listopadu klesla na 0,2 % z říjnových 0,3 %, uvedl Eurostat. Naproti tomu eurozóna je i nadále v deflaci, ceny tam proti stejnému období loni klesly o 0,3 %. To je stejný výsledek jako v říjnu. Meziměsíčně ceny v EU i v eurozóně klesly o 0,3 %.
Dieselgate ožívá
Pět let od vypuknutí aféry přezdívané dieselgate se otevírá cesta k dalším soudním sporům, v nichž by mohla být pozice zákazníků výrazně silnější. Soudní dvůr Evropské unie totiž rozhodl, že software, který německá automobilka Volkswagen instalovala do svých vozů kvůli manipulaci s emisemi, byl nelegální. Auta díky tomu při kontrolách produkovala výrazně méně emisí než při běžné jízdě. Kauzou diselgate se tento týdne zabýval také německý Spolkový soudní dvůr, který rozhodl, že majitelé naftových aut, kteří o emisních podvodech koncernu Volkswagen věděli už v roce 2015, ale žalobu se rozhodli podat až v roce 2019 či později, se náhrady škod domáhat nemohou. Podle soudu na takové žaloby vztahuje tříletá promlčecí lhůta, která již uplynula.
Koronakrize sáhla bankám na zisk
Bankám a spořitelnám v Česku za první tři čtvrtletí roku klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 31,7 mld. Kč na 38,63 mld. Kč, uvádí to statistiky České národní banky. Bilanční suma ke konci září činila 8,498 bilionu Kč, což je proti konci roku 2019 pokles o 951 mld. Bankám se zisky propadly kvůli tvorbě opravných položek v souvislosti s koronavirovou krizí a nouzovými opatřeními. Přispěl k tomu i pokles sazeb ČNB.
Baidu chce vlastní elektroauta
Provozovatel čínského internetového vyhledávače Baidu zvažuje, že bude vyrábět vlastní elektromobily. Podle zdrojů agentury Reutres už o spolupráci jedná s automobilkami, uvažuje o smluvní výrobě nebo o vytvoření společného podniku. Firma, která už vyvíjí vlastní technologii autonomního řízení, se tak pouští do závodu ve vývoji chytrých automobilů s jinými technologickými společnostmi.
PŘEČTETE SI TAKÉ:
Zpráva OECD českou ekonomiku nešetří. Kroky Babišovy vlády však jdou přesně proti doporučením
Ovládání továrny z mobilu: realita, nebo spíše fikce?
Schváleno: Google může koupit Fitbit
Evropská komise schválila plán americké internetové společnosti Google převzít za 2,1 mld. USD výrobce chytrých náramků a hodinek Fitbit. Souhlas komise je ale podmíněn tím, že Google mimo jiné nepropojí zdravotní data uživatelů hodinek se svými údaji, které využívá pro reklamu. Google také přislíbil, že zajistí, aby telefony s jeho operačním systémem Android i nadále umožňovaly propojení s konkurenčními chytrými hodinkami.
Unijní rozpočet má zelenou
Evropský parlament schválil rozpočet Evropské unie na příštích sedm let. Na jeho odblokování se minulý týden shodli lídři unijních zemí. Europoslanci podpořili také nařízení podmiňující čerpání peněz dodržováním principu právního státu, kvůli němuž rozpočet a s ním spojený krizový fond blokovalo Maďarsko s Polskem. Unie se tak definitivně vyhne hrozícímu rozpočtovému provizoriu.
Berlín zpřísňuje finanční dohled
Německá vláda schválila změny finančních a účetních pravidel, které zahrnují mimo jiné rozšíření pravomocí úřadu pro finanční dozor (BaFin). Změny mají podle agentury Reuters zabránit opakování podobného skandálu, jakým byl letošní kolaps finanční společnosti Wirecard. Opozice tyto kroky považuje za nedostatečné.
Photon Energy na mainstreet
Nizozemský regulátor schválil prospekt společnosti Photon Energy v souvislosti s připravovaným vstupem firmy na hlavní trh varšavské a pražské burzy. Akcie společnosti se v současné době obchodují v segmentu New Connect ve Varšavě a na trhu Free Market pražské burzy. K zahájení obchodování na hlavních trzích by mělo dojít již v průběhu ledna. Cílem kroku je zvýšit zájem investorů o tyto akcie. Společnost se nezmiňuje o záměru nabídnout nové či stávající akcie k prodeji.
POSLECHNĚTE SI NÁŠ NEJNOVĚJŠÍ PODCAST: