V otravném mediálním stínu COVIDu a brexitu, který se ve finančních médiích táhne pěkně dlouho, poněkud zapadla jedna velmi zajímavá regionální událost – intervence polské centrální banky (NBP) proti zlotému.
Nic sice není potvrzeno, ale vše nasvědčuje tomu, že v pátek odpoledne (18. prosince, pozn. red.) NBP prodávala zlotý (a nakupovala devizy), přičemž oslabila polskou měnu o přibližně dvě procenta.
GRAF: Vývoj kurzu polského zlotého vůči euru
Za posledních 7 dní.
Zdroj: tradingeconomics.com
První a jediná otázka, která nás v souvislosti s akcí NBP napadne, je pochopitelně – proč?
Varování předcházela
Pravdou je, že polská intervence není úplným výstřelem ze tmy. NBP již několik měsíců po sobě v komentářích ke svým měnovým rozhodnutím varovala, že “tempo (post pandemického) oživení může být zpomaleno absencí viditelného a dlouhodobého přizpůsobení (čti oslabení) kurzu zlotého. Tedy takovému, jež by odpovídalo globálnímu pandemickému šoku a spuštěné uvolněné měnové politice NBP”.
V pátek se ukázalo, že trh nebral toto souvětí v komentáři NBP dostatečně vážně.
Při analýze intervenční motivů NBP se našinec nutně nemůže ubránit analogii s devalvační epizodou naší centrální banky (ČNB), která se odehrála v listopadu 2013.
GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči euru za posledních 8 let
Zdroj: tradineconomics.com
Srovnání s ČNB
Ačkoliv varování v komentářích ČNB a NBP ohledně silné měny vypadají podobně, tak v politikách české a polské centrální banky je jeden zjevný rozdíl.
ČNB se opravdu v roce 2013 a 2014 potýkala s deflací a devalvace byl nástroj, který vůči ní při nulových úrokových sazbách mohla použít. Ovšem v dnešním Polsku, kde deflace nehrozí (je nad cílem 2,5 procenta) a navíc NBP si již našla jiný nástroj, jak měnovou politiku uvolňovat v podmínkách nulových sazeb (nakupuje vládní dluhopisy), je situace jiná.
Zde vše nasvědčuje tomu, že jde o tradiční merkantilistickou politiku “ožebrač svého souseda.” Tedy země provede devalvaci své měny, aby zajistila konkurenční výhodu svým vývozcům na úkor producentů z ostatních zemích. Takto to ostatně zcela bez okolků potvrdil i polský centrální bankéř Rafal Sura.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Naváže Kaczyński se staronovou vládou na polský ekonomický zázrak uplynulých let?
Pirátské zdanění kapitálových výnosů: takhle daňové změny opravdu dělat nelze
Šetřit se musí a budoucnosti vstříc: učitelům se příští rok přidá méně
Dodejme, že tato hospodářská politika není v civilizovaných zemích v dnešní době zvykem, byť to, co v roce 2013 ČNB provedla, by se za něco takového mohlo (nepřímo) považovat.
Každopádně absurditu polské intervence podtrhuje fakt, že zahraniční obchod a běžný účet platební bilance země je v historickém přebytku a devizové rezervy díky masivním transferům z fondů EU činí 108 miliard eur.
Nejsem si jist, zda jsem pochopil hlavní slogan. Pokud někdo tímto zásahem utrpěl ztrátu, bude to v první řadě běžný Polák, který má svoje úspory ve Złotě a jehož úspory jsou tak znehodnoceny. Zmínění “sousedi” mohou nakupovat polské zboží a služby levněji, pokud chtějí. Pokud autor chce naznačit, že zmíněná 2% devalvace měny je odsouzeníhodný dumping, v tom případě jsou to proti intervenci ČNB, slovy nejmenovaného ekonoma, čučkaři.
naprostý souhlas
A co naše koruna s 8% inflací? Věřím že nebude trvat dlouho a naše měna bude muset devalvovat.
Žádná deflace tady nebyla. Krok ČNB byl hloupej, neměl nejmenší racionální opodstatnění. Byla to obyčejná sviňárna. Poláci aspoň mají koule na to, aby se přiznali proč měnu devalvovali.
svatá pravda
a ty 2 biliony co ČNB narvala na oslabení koruny je oslab ení o kolik procent ? Tady někdo chce kritizovat Polsko a zapomíná, že Polsko je jiný stát, který mne jako občana zajímá podstatně méně , než Česko, Morava a Slezsko.
takže kdo je odpovědný za vyhozených 2 000 miliard kč ČNB ? A kdo půjde za to sedět ?
Zbytečná otázka, že
Nevím/nebo úspory uvnitř centrál bank ČR na provoz, nákupu v energetické smlouvy v mobilních, plyn.
Úspory o vše 35%.
http://www.cnb.cz