Mohlo by vás také zajímat
Pod drobnohledem: Čtyři Trumpovy kroky, které ovlivní ekonomiku USA i globální trhy
Kristina Hooper 20. prosince 2024Již 20. ledna nastoupí Donald Trump podruhé do úřadu amerického prezidenta. Analytici společnosti Invesco se blíže podívali na to, jaká…
Investiční bilancování: Milion po pěti letech. Někomu zbyla špejle a oči pro pláč, jiný hoduje
Vladimír Brůna 19. prosince 2024Někdo má rád adrenalin klopených zatáček vzhůru a nečekaných propadů kamsi dolů a opětovné stoupání. Jiný zase vsadí na konzervativní…
Koruna si ke konci roku připisuje zisky. Vydrží dobrá nálada v roce 2025?
Jan Čermák 17. prosince 2024Česká měna v závěru roku atakuje hranici 25 korun za euro. Bezprostředně po amerických prezidentských volbách na tom přitom byla…
Chaos ve Washingtonu, Musk nejbohatším mužem planety a další bitcoinová rally aneb souhrn událostí 1. týdne.
PES zůstává na nejpřísnějším stupni; lyžařské areály zůstávají zavřené, ale dostanou kompenzace; bitcoin prolomil i 41 tisíc USD za virtuální minci; vakcína od Moderny má od EU zelenou; schodek za 2020 byl nakonec "jen" 367 mld. Kč; Tesla loni prodala půl milionu aut; Photon Energy je na pražské burze; Jack Ma zmizel; akcionáři Fiat Chrysler a PSA schválili fúzi; Elon Musk už je nejbohatší na světě; ČEZ může prodat rumunská aktiva; OPEC+ navyšuje; Němci budou mít „ženské kvóty“ pro firmy; přírodní katastrofy loni stály 210 mld. USD a další zprávy ze světa ekonomiky a byznysu přinášíme v našem pravidelné týdenním přehledu.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
na úvod letošního prvního newsletteru bych vám chtěl popřát vše dobré v novém roce a především zdraví. Strašák v podobě covidu se nás drží zuby nehty a tak se zdá, že ani letošní rok nebude tak zcela normální. Snad jste zvládli během vánočních svátků nabrat dost sil pro úspěšný start roku 2021. Vzhledem k tomu, že kola dějin se stále točí a slovy Miroslava Donutila: „pořád se něco děje“, tak věřím, že ať už na našich stránkách Peak.cz či v našem newsletteru najdete zajímavé či inspirativní informace. A teď už pojďme k tomu dění, které svět byznysu na začátku ledna zažil…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Útok na Kapitol a demokracii
Trumpovi příznivci se ve středu vrhli na Kapitol, kde v tu dobu zákonodárci potvrzovali výhru Joea Bidena v prezidentských volbách. Jednání muselo být přerušeno, členové obou komor byli z budovy evakuováni. Střety demonstrantů s policií si vyžádaly čtyři životy na straně protestujících, zemřel také jeden zasahující policista. Biden označil incident za nejčernější den americké historie a útok na její demokratické hodnoty. Poté Kongres potvrdil Bidenovo vítězství hlasy 306 volitelů. Pro Trumpa hlasovalo 232 volitelů. Současný prezident Donald Trump po kritice, že svými projevy o volebním podvodu podněcuje násilnosti a rozdělení společnosti, slíbil, že z Bílého domu tento měsíc skutečně odejde. Biden do prezidentského úřadu nastoupí 20. ledna po složení přísahy.
PES zůstane na pětce
Protiepidemická vládní opatření proti šíření nemoci covid-19 v Česku zůstanou v nejpřísnějším, pátém stupni systému PES nejméně do 22. ledna. Prodloužena jsou tak všechna krizová opatření, tedy omezení volného pohybu osob, omezení prodeje a poskytování služeb. Omezen je také provoz školských zařízení. V počtu nových případů nákazy na počet obyvatel za týden je totiž Česko nejhorší na světě. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) také nevyloučil, že může dojít i k dalšímu zpřísňování, o jakých konkrétních krocích uvažuje, ale neuvedl. Pokud by se situace příští týden změnila, sešel by se kabinet k novému posouzení změny. Vláda podle premiéra Andreje Babiše také požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Nyní platí stav nouze právě do 22. ledna. Aktuálně platná omezení naleznete na webu ministerstva.
Rizikové skóre ve stupni pět znemožňuje mimo jiné provoz skiareálů. Stát pro ně ale podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) připravil kompenzace, jež se budou počítat buď přes náklady nebo sedačky lanovek, podobně jako v programu COVID bus. Asociace horských středisek (AHS) podle svého ředitele Libora Knota preferuje kompenzaci přes místa na dopravních zařízeních, v ideální výši 100 procent. Náhrada by se měla týkat nákladů, nikoliv tržeb, dodal.
Bitcoinová rally
Bitcoin dál posouvá svá maxima. Ve čtvrtek večer vystoupala cena nejznámější kryptoměny nad hranici 40 tisíc USD (asi 855 tisíc Kč) za virtuální minci a dál roste. V pátek dopoledne se obchodoval za 41,5 tisíce USD. Laťku 20 tisíc USD, což byl historický rekord z roku 2017, přitom bitcoin překonal teprve v první polovině prosince. V začátku pandemie loni na jaře se jeho cena ocitla dokonce v blízkosti 3000 USD. Daří se i ostatním kryptoměnám. Ether se přehoupl přes hranici 1200 USD, ještě začátkem roku přitom stál kolem 130 dolarů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Dopad rozbouřené americké politiky na finanční trhy odnesou hlavně dluhopisy
České „zbraně“ proti covidu: nečekaná a často nedoceněná pomoc
Stellantis: nová hvězda automobilového průmyslu ze spojení Fiatu Chrysler a Peugeotu
Zemřel profesor Michal Mejstřík.
Přední český ekonom Michal Mejstřík, zakladatel CERGE a Institutu ekonomických studií na FSV UK, zemřel na covid-19. Vedle svých akademických aktivit byl například konzultantem při privatizaci plynárenského průmyslu nebo členem dozorčí rady ČEZ. Mimo jiné také pracoval pro mezinárodní instituce jako USAID, Světovou banku či Evropskou komisi.
Pandemie lidem chuť podnikat nevzala
V loňském roce začalo v Česku nově podnikat asi 60 500 lidí. Je to sice o pět procent méně než v přechozím roce, ale v kontextu koronavirové pandemie a aktuální ekonomické situace je to podle analytičky společnosti CRIF Věry Kameníčkové zanedbatelný pokles. Týkal se hlavně prvních jarních měsíců, kdy udeřila pandemie a pak také října, kdy byl v Česku podruhé v tomto roce vyhlášen nouzový stav. Podnikání podle statistik firmy CRIF loni ukončilo kolem 36 tisíc lidí, což je nejméně za deset let. Podnikatelé ale ve větší míře svoje živnosti přerušovali. Učinilo tak více než 100 tisíc lidí, což je nejvíce za poslední čtyři roky.
Wall Street tasí stopku
Newyorská akciová burza příští týden vyřadí z obchodování akcie čínských telekomunikačních společností China Mobile, China Telecom a China Unicom. Americké úřady podle listu The Wall Street Journal také uvedl, že americké úřady zvažují, že Američanům zakážou investovat také do akcií čínských technologických firem Alibaba a Tencent.
Eurozóna v deflaci
Spotřebitelské ceny v zemích platících eurem v prosinci opět klesly. Děje se tak už čtvrtý měsíc v řadě. Míra roční inflace tak podle rychlého odhadu Eurostatu v době dopadů koronavirových omezení na ekonomiku zůstává na nejnižší hodnotě za více než čtyři roky. Na pokračující deflaci se podepsaly zejména ceny energií, které v prosinci v eurozóně klesly o 6,9 %.
Na sluneční vlně
Švýcarská společnost LafargeHolcim, která je největším producentem cementu na světě, převezme od japonské společnosti Bridgestone amerického dodavatele střešních systémů Firestone Building Products (FBP). Zaplatí za něj 3,4 mld. USD, což z obchodu dělá největší akvizici LafargeHolcimu za posledních více než deset let. Díky převzetí bude moci švýcarská společnost těžit ze zvýšené poptávky po fotovoltaických střechách v USA, kde FBP utrží asi 90 % ročního obratu, který činí 1,8 mld. USD.
Odpovědný Amazon
Největší internetový prodejce Amazon chce být více společensky odpovědný. Slíbil dvě mld. USD na podporu dostupného bydlení v místech, kde má největší pobočky. Čelil totiž kritice, že jeho dobře placení zaměstnanci přispěli ke krizi bydlení, když pomohli vyhnat jeho ceny na úrovně, jaké si běžní lidé Američané nemohou dovolit. Amazon tak následuje příkladu ostatních internetových gigantů jako je Apple, Alphabet či Microsoft, kteří tak učinili už dříve.
Vakcína od Moderny dostala zelenou
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila podmínečnou registraci americké vakcíny proti koronaviru od firmy Modena pro unijní trh. Jen pár hodin na to vydala Evropská komise souhlas s její distribucí. První dávky očkovací látky by do Česka mohly dorazit ještě před koncem ledna. Vakcína od Modeny je druhá schválená látka pro trh EU po přípravku od firmy Pfizer a BioNTech.
PŘEČTETE SI TAKÉ:
Kdo by nesnil o finanční nezávislosti. Dumali jste ale někdy, kolik peněz na ni potřebujete?
Rok 2021: pro domácnosti bude ekonomicky těžký a plný změn, predikuje ekonom
Elektronická revoluce na dálnicích: po 25 letech skončily papírové dálniční známky
Němci tlačí diverzitu
Německá vláda po letech debat schválila návrh, aby ve vedení větších firem, s jejichž akciemi se obchoduje na veřejných trzích, byla alespoň jedna žena. Opatření se netýká soukromých firem, které nemají akcie na burze. Takové podniky si nadále mohou samy určovat, kdo je povede a jaké bude složení jejich správní rady, píše Reuters.
Bankrotový paradox
Počet bankrotů firem v Česku byl loni nejnižší od roku 2008. Podle statistik společnosti CRIF bylo vyhlášeno pouze 609 bankrotů obchodních společností, což bylo o 71 méně než v roce 2019. Rovněž bylo vyhlášeno 7 284 bankrotů podnikatelů, o 538 méně než předloni. „Nízký počet firemních bankrotů může v současné ekonomické situaci vypadat paradoxně. Stojí za ním zejména dubnová novela insolvenčního zákona, tzv. lex Covid, která věřitelům od dubna do srpna fakticky znemožnila podávat na dlužníky insolvenční návrhy a společnostem v problémech zároveň umožnila nepodávat na sebe insolvenční návrh bez zbytečného odkladu,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Sbohem recesi
Globální ekonomika letos vzroste podle o čtyři procenta po loňském propadu o 4,3 procenta způsobeném koronavirovou pandemií. Uvedla to ve svém odhadu Světová banka (SB). Varovala však, že vzestup počtu případů nákazy a prodlevy v distribuci vakcíny by mohly letošní růst omezit na pouhých 1,6 procenta. HDP eurozóny letos podle SB vzroste o 3,6 %. Loni se ekonomika zemí platících eurem propadla o 7,4 %. „Po ničivé zdravotnické a hospodářské krizi způsobené covidem-19 se zdá, že globální ekonomika opouští jednu ze svých nejhlubších recesí a zahajuje omezené oživení,“ uvedl prezident SB David Malpass.
A mohlo být hůř
Hospodaření českého státu loni skončilo kvůli koronakrizi ve schodku přes 367 mld. Kč. Uvedla to ministryně financí Alena Schillerová. To je vůbec nejhorší výsledek od vzniku ČR. Deficit je téměř dvojnásobný oproti výsledku z roku 2009, kdy se Česko potýkalo s dopady globální hospodářské krize. Sněmovnou schválený rozpočet pro rok 2020 počítal dokonce se schodkem 500 mld. Kč. Pro letošní rok je schválen deficit 320 mld. Kč, návrh ale nepočítá s dopady daňového balíčku. Podle ekonomů tak může letošní saldo rozpočtu překonat loňskou statistiku.
Photon Energy šlape do burzovního parketu
Mezinárodní solární společnost Photon Energy vstoupila na hlavní trhy burz v Praze a ve Varšavě. Dosud byla obchodovaná na neregulovaných trzích obou burz – NewConnect ve Varšavě a Free Market v Praze. „Přechod na hlavní trhy je zásadním krokem ke zlepšení likvidity obchodování a poskytuje platformu pro institucionální investory a jejich účast na celosvětovém přechodu na obnovitelné zdroje energie a vývoji řešení pro čistou vodu. Máme v tomto odvětví 12 let zkušeností a těší nás, že můžeme pokračovat v dynamickém růstu jak naší společnosti, tak celého sektoru obnovitelných zdrojů spolu s naší novou obchodní linií vodního hospodářství,“ uvedl generální ředitel Photon Energy Georg Hotar.
Neviditelný Jack Ma
Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se už přes dva měsíce neobjevil na veřejnosti. Vynořují se proto spekulace o jeho osudu. Dříve nejbohatší Číňan se totiž dostal do křížku s čínskými úřady, když si dovolil kritiku čínského regulačního systému, který podle něj brzdí inovace. Z toho důvodu byl také zrušen vstup čínské finančně technologické společnosti Ant Group, která je divizí Alibaby, na burzu v Hongkongu i Šanghaji. Podle CNBC je však miliardář v pořádku. Odkazuje se na zprávy důvěryhodného zdroje z jeho okolí.
Zrodila se „hvězda“
Akcionáři automobilek Fiat Chrysler (FCA) a PSA schválili sloučení podniků. Fúzí v hodnotě 52 mld. USD vznikne čtvrtý největší výrobce aut na světě, který podnese název Stellantis. Bude pod něj spadat 14 značek. S jeho akciemi se bude obchodovat na burzách v Miláně, Paříži a New Yorku.
ČEZ může prodat rumunská aktiva
Evropský antimonopolní úřad schválil prodej většiny rumunských aktiv společnosti ČEZ firmě Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), která patří pod australskou skupinu Macquarie. Vypořádání transakce podle mluvčí ČEZ Alice Horáková ještě podléhá schválení bezpečnostní rady rumunského státu. Prodej rumunských aktiv ČEZ zahrnuje celkem sedm firem, mimo jiné distribuční společnost, prodej energií a větrný park Fântânele Cogealac. ČEZ si v Rumunsku ponechá pouze společnost High-Tech Clima zabývající se aktivitami v moderních energetických službách (ESCO) a tradingovou (obchodní) firmu CEZ Trade Romania.
Musk přeskočil Bezose
Šéf a spoluzakladatel americké společnosti Tesla Elon Musk je nejbohatším člověkem světa. Jeho majetek podle agentury Bloomberg přesahuje 188 mld. USD (přes čtyři biliony Kč). Musk, který stojí i za úspěchem firmy SpaceX, tak předstihl zakladatele internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose. Ten se titulem nejbohatšího člověka světa pyšní od října 2017.
Tesla loni zvýšila odbyt o 36 %, když skončila jen těsně pod hranicí 500 tisíc aut. Kvůli koronaviru musela Tesla loni na jaře na několik týdnů přerušit provoz ve svém jediném montážním závodě v USA.
OPEC+ navyšuje těžební kvóty
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích deset spojenců se dohodlo na změně těžebních limitů na únor. Saúdská Arábie svou těžbu podle zdrojů agentury Reuters sníží pod stanovenou kvótu. Rusko a Kazachstán produkci naopak zvýší. Celkem skupina dodá na trh v únoru o 75 tisíc barelů denně více a dalších 75 tisíc barelů za den přidá v březnu. Dubnová těžební hodnota bude stanovena na zasedání, které se má uskutečnit 4. března, citovala agentura Reuters sdělení skupiny.
Když se Matka příroda zlobí
Přírodní katastrofy loni v celém světě způsobily škody za 210 mld. USD (4,5 bilionu Kč), což je téměř o 50 mld. více než předloni. Uvedla to německá zajišťovna Munich Re. Nejvíce škod přitom napáchaly hurikány a požáry v USA. Pojištěné škody vystoupily na 82 mld. USD z 57 mld. v roce 2019.
POSLECHNĚTE SI NÁŠ NEJNOVĚJŠÍ PODCAST: