Mohlo by vás také zajímat
Výhled Fidelity International: Globální ekonomika k recesi nemíří, ale čeká ji i nadále hrbolatá cesta
Veronika Kudrnová 8. října 2024Jaká jsou tržní očekávání pro zbytek roku 2024? Základním scénářem zůstává měkké přistání, ale vyšší volatilita pokračuje. Případné výkyvy v ekonomice…
Panika na trzích; výsledky ČEZ a přelomový verdikt soudu ke Googlu aneb souhrn ekonomických událostí 32. týdne 2024
Libor Akrman 9. srpna 2024České banky jsou v pololetí spokojené; Buffett zredukoval investici v Applu; "Goldmani" vidí vyšší pravděpodobnost recese v USA; český průmysl…
Zděšení na trzích. Akcie zachvátily výprodeje pod vidinou nástupu recese v USA
Štěpán Křeček 5. srpna 2024Akcie po celém světě se dostaly pod tlak kvůli obavám, že ekonomika Spojených států by se mohla nacházet v horším…
- ANALÝZA
Stříbro či GameStop jako symboly nové bubliny. Sociální sítě už manipulují i finanční trhy
Prudké cenové výkyvy akcií GameStop a dalších podniků, které v posledních dnech zasáhly Wall Street, způsobily ztráty některým fondům a dalším účastníkům trhu. Stojí za ním jednání uživatelů sociální sítě Reddit, kteří se zkoordinovali ve skupině WallStreetBets a způsobili dramatický růst cen vybraných akcií včetně GameStop.
Sociální sítě už hýbou nejen politikou, ale i finančními trhy. Koordinovaná spekulace amatérů ze sociálních bublin v posledních dnech připravila miliardářské šéfy hedgeových fondů o velké miliardy.
Nevídané. Ale koordinované manipulace trhu ničím zcela novým nejsou.
Odtržení od reality cestou k bublinám
Fenomén „GameStop“ vypovídá o tom, že trhy jsou ještě více odtrženy od reality. To umožňuje v základu extrémně expanzivní měnová politika centrálních bank v čele s americkým Fedem.
Šílenství kolem akcií GameStop |
Akcie americké společnosti GameStop se staly v poslední době jednou z největších sázek obchodníků z Wall Street. Téměř všichni samozřejmě čekali pokles akcií, protože firma se potýkala s finančními problémy. Nicméně uživatelé Redditu rozhodli situaci změnit a cenu akcií firmy vytáhli na téměř trojnásobek průměru z několika posledních měsíců. Podle odhadu MarketsInsider spekulanti, kteří vsadili na pokles akcií GameStopu, přišli zřejmě o 3,3 miliardy USD (71 miliard Kč). |
GRAF: Vývoj akcií GameStop
Za posledních 10 dní, v USD. (Sloupce pod křivkou ukazují denní objemy transakcí s akciemi GameStop)
Zdroj: InFront
Ty trhy zaplavují penězi, takže vznikají různé bubliny a bublinky. Bez přemíry nových peněz by se bubliny v takové míře a intenzitě nenafukovaly. Extrémně expanzivní měnová politika je vlastně pobídkou investorům. „Investujte rizikově“, a dokonce „hrajte si“.
To, jaká se v rámci tohoto riskování a hraní si nafoukne bublina, budou nyní ve větší a větší míře tedy určovat nálady sociálních sítí a různých sociální bublin. Je třeba s tím počítat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Bitcoin po dvou letech opět raketově roste. A s ním i obavy světa z další gigantické bubliny
Je to už bublina? Podle ukazatelů jsou americké akcie nadhodnocené o 50 procent
Dopad rozbouřené americké politiky na finanční trhy odnesou hlavně dluhopisy
Na sociální vlně
Koordinované spekulace investičních amatérů na GameStop a další tituly jsou z velké části zcela novou záležitostí.
Jsou důsledkem rozmachu sociálních sítí, chatových místností a investorských aplikací, jako je Robinhood. Roli rovněž sehrává covidová nuda a „dlouhá chvíle“ drobných mileniálních investorů, kteří na sítích hledají zábavu a v jednoduchém a levném investování skrze aplikace pak adrenalin.
Formují se specifické sociální bubliny v míře, jaká tu nikdy v minulosti nebyla, resp. neměla takový vliv na profesionální investiční svět.
Stříbro další na řadě
Jako další si vzali „malí sociální investoři“ (opět spojení prostřednictvím sociální sítě Reddit) na mušku stříbro. Cena stříbra začátkem týdne prudce vylétla, o více než 10 procent, na svoji nejvyšší cenovou úroveň za téměř osm let, tedy za celé období od února 2013. Na londýnské burze se cena drahého kovu vyšplhala až na třicet dolarů za unci.
Už v minulém týdnu přitom stříbro zdražilo o šest procent. Přitom citelně nahoru šly také akcie některých ze společností, jež stříbro těží. Celosvětově největší burzovně obchodovaný fond zaměřený na stříbro, iShares Silver Trust, zaznamenal v pátek příliv takřka jedné miliardy dolarů. Tento příliv nastal poté, co jeden z uživatelů sociální sítě Reddit vyzval další účastníky příslušného chatovacího fóra, WallStreetBets, k tomu, aby nakupovali akcie a opce na stříbro.
Drobní amatérští investoři se tak snaží skrze Reddit způsobit značné ztráty profesionálním investorům v čele s bankami a hedgeovými fondy, proti nimž jako v případě zmíněného GameStopu a dalších akciových titulů svým způsobem revoltují. Zkušení obchodníci s drahými kovy označují tento postup drobných investorů za „finanční anarchii“.
Historie se opakuje
Do jisté míry ale historické paralely přesto existují. Jednou z nich je dění na trhu se stříbrem na přelomu 70. a 80. let minulého století.
Tři bratři Huntové se tehdy v obavě ze znehodnocování papírových, nekrytých peněz rozhodli s penězi, které zdědili po otci, investovat do stříbra. Nakonec ovládali třetinu veškeré světové zásoby tohoto kovu, která byla dostupná soukromým investorům.
Cena stříbra v letech 1979 a 1980 dramaticky narostla, z úrovně nad šesti dolary nad čtyřicet dolarů za unci, z části právě i kvůli jejich agresivním spekulativním nákupům.
GRAF: Vývoj ceny stříbra v 80. letech 20. století
Od půli roku 1979 dokonce roku 1980, v USD.
Zdroj: tradingeconomics.com
Po nějaký čas tedy s trhem bezesporu manipulovali. Ve své „bratrské sociální bublině“, tvořené tedy jen třemi osobami, vlastně jednali podobně jako dnes jednají prostřednictvím sociálních sítí typu Redditu investoři do GameStopu. Místo jednotek jsou jich nyní sice miliony, ale princip zůstává podobný.
Mileniálové útočí
Na sociální síti Reddit se spolčují zejména drobní investoři z řad takzvaných mileniálů, což je generace lidí narozených zhruba mezi lety 1980 a 2000. Ti často ještě jako rozum beroucí dítka sledovali, jak po finanční krizi roku 2008 americká vláda a centrální banka – Fed – za peníze daňových poplatníků zachraňovaly bankéře, viníky krize.
Nyní mnozí z těchto mileniálů, účastníci zmíněného chatovacího fóra WallStreetBets, sdílí ve svém rozhořčení pocit, že Wall Street se se státem spikl zejména proti americké střední třídě. Nejde jen o sanace z doby finanční krize, ale i o to, co se dělo poté.
Centrální banka v posledních třinácti letech totiž extrémně expanzivní měnovou politikou – „tištěním bilionů dolarů“ – zaplavuje finanční trhy levnými penězi. Z této záplavy ale profituje předně právě Wall Street. Zato řadový Američan, zástupce střední třídy, mnohdy čelí trvaleji stagnujícímu reálnému příjmu.
Teď tedy mileniálové po svém berou osud do svých rukou. Na sociálních sítích, včetně právě Redditu, zveřejňují otevřené dopisy, v nichž kritizují poměry v USA za prezidentů Obamy a Trumpa a i nyní během pandemie.
Na sociální vlně
V chatovací místnosti WallStreetBets, v rámci sociální bubliny čítající miliony amatérských drobných investorů, přetavují vlastní hněv ve sjednocený postup. Minulý týden vrcholil tedy jejich „spravedlivý boj“ proti hedgeovým fondům spekulujícím na pád GameStopu.
Podobně nyní postupují v případě stříbra. Zatímco velcí profesionální hráči spekulují na pokles drahého kovu, investoři spolčení skrze Reddit se vydávají proti nim a drahý kov nakupují, například skrze zmíněný fond iShares Silver Trust. Tím právě vyhánějí cenu kovu na takřka osmileté maximum.
Spekulace na pokles znamená, že investor, jenž věří, že cena daných akcií nebo drahého kovu, včetně stříbra, klesne, si daná aktiva vypůjčí a obratem prodá. Počká, až cena dle očekávání poklesne, koupí je zpět ve slevě a vrátí původnímu majiteli i s úrokem. Pokud jeho sázka vyšla, rozdíl ceny, za niž je prodával, a ceny, za kterou je kupoval zpět, výrazně překoná zaplacený úrok a on si tak z poklesu akcií nebo drahého kovu či jiného aktiva odnáší zisk.
Ať hedgeové fondy trpí
Problém nastává tehdy, když sázka nevyjde a akcie nebo drahý kov či jiné aktivum naopak zdražuje. Při spekulaci na pokles totiž není procentuální rozsah možné ztráty nijak omezen. Není tedy tak omezen jako při nezdařené spekulaci na růst, kdy investor může přijít nejvýše o sto procent své investice, protože níže než na nulu se cena nikdy nepropadne.
Hedgeový fond Melvin Capital, který spekuloval na pokles GameStopu, přišel jen od začátku letošního roku o takřka třetinu hodnoty svých investic. Když si profesionální makléři fondu uvědomili, že proti nim stoji rozhořčený „sociální dav,“ jali se nouzově kupovat akcie, aby ztrátu omezili, než dav vyžene cenu akcie ještě výše.
Pořád lepší mít ztrátu třeba 200 procent než 2000 procent. Tím, že nouzově nakupovali zdražující akcie jen podpořili jejich další růst. I tak musel být tedy Melvin zachraňován. Hlavně dalším hedgeovým fondem, Citadel. Zajímavostí je, že jedním z poradců fondu Citadel je Ben Bernanke, šéf Fedu právě z doby finanční krize roku 2008. Citadel Melvinu poskytl finanční pomoc za dvě miliardy dolarů.
Podobný příběh se nyní může opakovat právě na trhu se stříbrem. Páteční nárůst podílových listů fondu iShares Silver Trust, přesahující 37 milionů kusů, představuje největší jednodenní nárůst jejich počtu od dubna 2006, kdy fond zahájil obchodování.
Revolta a vzdor ve spojení s technologiemi
Koordinované spekulace investičních amatérů na GameStop a další tituly či nyní na stříbro jsou z velké části zcela novou záležitostí, protože jsou umožněny rozmachem sociálních sítí, chatových místností a bezpoplatkových investorských aplikací, jako je Robinhood.
Roli kromě revolty a vzdoru vůči Wall Streetu a profesionálním finančníkům obecně rovněž sehrává covidová nuda a „dlouhá chvíle.“ Drobní mileniální investoři na sítích hledají zábavu a v jednoduchém a levném investování skrze aplikace pak adrenalin.
Formují se specifické sociální bubliny v míře, jaká tu nikdy v minulosti nebyla, resp. neměla takový vliv na profesionální investiční svět.
Velké sousto?
Je ale otázkou, zda si v případě stříbra investoři z Reddit neberou až příliš velké sousto.
Významněji ovlivnit cenu kovu je totiž obtížnější než tak učinit s konkrétním akciovým titulem typu GameStopu. S drahými kovy, včetně stříbra, se v nemalém rozsahu obchoduje i mimoburzovně. Na mimoburzovním trhu obchodují jménem svých klientů institucionální hráči typu bank.
nelzete o redditu se stribrem!!! Kdybyste si overil fakta tak naopak reddit je proti koupi stribra!!! Kdo ma stribro a kdo na nem chce vydelat je Citadel aby pokryl ztraty z GME!!!
Je to tak, informace o stříbru a redditu je lživá, jak říká Pavel výše. Jde o zavádějící, dezinformační článek, zrcadlící autorovu neznalost situace.