Mohlo by vás také zajímat
Pod drobnohledem: Čtyři Trumpovy kroky, které ovlivní ekonomiku USA i globální trhy
Kristina Hooper 20. prosince 2024Již 20. ledna nastoupí Donald Trump podruhé do úřadu amerického prezidenta. Analytici společnosti Invesco se blíže podívali na to, jaká…
Investiční bilancování: Milion po pěti letech. Někomu zbyla špejle a oči pro pláč, jiný hoduje
Vladimír Brůna 19. prosince 2024Někdo má rád adrenalin klopených zatáček vzhůru a nečekaných propadů kamsi dolů a opětovné stoupání. Jiný zase vsadí na konzervativní…
Koruna si ke konci roku připisuje zisky. Vydrží dobrá nálada v roce 2025?
Jan Čermák 17. prosince 2024Česká měna v závěru roku atakuje hranici 25 korun za euro. Bezprostředně po amerických prezidentských volbách na tom přitom byla…
- ANALÝZA
Přijde další rouškovné aneb kdy bude Česko zemí i pro mladý
Neexistuje žádný optimální poměr životní úrovně důchodců oproti zbytku dnes žijící populace a oproti budoucím generacím – stejně jako není nikde napsáno, v jakém relativním blahobytu nebo bídě oproti ostatním mají žít třeba samoživitelky, hasiči nebo dejme tomu obyvatelé pohraničí.
Známý americký film Tahle země není pro starý nadhazuje myšlenku, že nastaly nové časy, do kterých se staří lidé nehodí. V Česku to posledních pár let vypadá spíš opačně.
Viz mimořádné příspěvky důchodcům, zvyšování důchodů nad rámec tradičního vzorečku a rychlejší růst důchodů díky jejich těsnějšímu navázání na růst reálné mzdy.
Odkládaný problém
Analýzy všech možných zahraničních i domácích institucí včetně samotného ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) sice už dlouhá léta varují, že české veřejné finance nejsou v nynější podobě dlouhodobě udržitelné. Pomalu se totiž potápějí pod rostoucím břemenem penzijních výdajů.
Vládám to ale nevadí: na misku důchodových výdajů přihazují dál a dál. Přitom narůstající dluh budou muset tak či onak zaplatit lidé, kteří dnes v důchodu ještě nejsou (nebo se dokonce ještě ani nenarodili).
Vláda a parlament v nedávných letech přikročily i k dalším změnám ve stejném směru. Zmiňme třeba zrušení poplatku za návštěvu u lékaře, kam chodí především senioři, nebo zavedení velkých slev na jízdném ve veřejné dopravě.
CO BY VÁM NEMĚLO UNIKNOUT?
I umělá inteligence potřebuje lidi, odůvodňuje šéf Ataccamy firemní expanzi
Ochrana starších na úkor dětí?
Nezapomínejme na rouškovné |
Nelze zapomenout na čerstvý husarský kousek. Koncem loňského roku, kdy už bylo zřejmé, že koronakrize hrubou silou posune české veřejné rozpočty ještě o několik set miliard korun dál do temnot neudržitelnosti, se vláda uvolila vyplatit každému důchodci pět tisíc korun. Celkem tedy zhruba patnáct miliard korun, jako mimořádný příspěvek, pro který se ujalo označení „rouškovné“. |
V posledních měsících se množí stížnosti také na to, že česká vláda uzavíráním ekonomiky přehnaně chrání starší lidi na úkor vzdělání dětí a výdělků nynějších zaměstnaných.
Oficiálně je uzavírání ekonomiky motivováno snahou nepřetížit zdravotnictví počtem těžkých případů kteréhokoli věku. Mnozí to ale vnímají prostě tak, že jde o ochranu starých na účet mladých.
A nemůžeme zapomenout na čerstvý husarský kousek, kdy na kontech důchodců „přistálo“ celkem patnáct miliard korun na rouškovné – viz box vpravo.
Pět tisíc navíc
Životní náklady totiž prý seniorům vzrostly výrazně víc než zbytku populace. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) činil onen rozdíl ve skutečnosti pouhých několik desetin procenta, neboli ročně něco kolem pětistovky.
Oněch pět tisíc korun tedy lze chápat jako pětistovku, která důchodcům kompenzuje zvýšené náklady. A k tomu další čtyři a půl tisíce vyplacené navíc, bezdůvodně. (To pomíjím skutečnost, že i to kompenzování rostoucích nákladů je bezdůvodné. Dochází k němu totiž automaticky, podle zákona, skrze valorizaci důchodů hned v následujícím roce.)
Z těchto výhrad si ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová dělá pramálo. S lehkostí toho, kdo rozdává cizí peníze, už loni v létě prohlásila, že otázka, kde na další a další výdaje český stát vezme, ji „strašně unavuje“.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Přihoď bábě, přihoď dědkovi. V covidové pomoci dává vláda přednost důchodcům před živnostníky
Hypotéky versus státní dluhopisy: stát je zatím lepším dlužníkem než čeští občané
Konec superhrubé mzdy a „stresovné“ pro důchodce jsou další zaseklou „sekerou“ do rozpočtu
Další rouškovné
Věrna tomuto svému skandálnímu postoji k financím nás všech, zmínila (mohli bychom říci „slíbila“, nebo „pohrozila“ – podle toho, na které straně sporu stojíte) před pár dny možnost, že bude letos zvažovat další rouškovné.
Všechna výše popsaná rozhodnutí jsou ze stejného soudku: jde o posilování životní úrovně našich dnešních starších spoluobčanů na úkor mladších (včetně těch ještě nenarozených).
Leckdo to vládnoucí politické garnituře vyčítá jako nevkusné korumpování voličů. Když se nad tím ale trochu zamyslíme, je tato kritika vlastně docela nefér. Co je špatného na tom, že se vláda a osazenstvo parlamentu snaží přednostně hájit zájmy určité voličské skupiny, pokud mají pocit, že právě tato skupina je bude volit? Ejhle, demokracie!
Faktem je, že dnes se mají důchodci líp, než by se měli, kdyby nedošlo k výše popsaným změnám. Je to špatně? Je to dobře? Na tyto otázky neexistuje žádná správná, objektivní odpověď.
Hledání „spravedlivé“ životní úrovně
Neexistuje žádný optimální poměr životní úrovně důchodců oproti zbytku dnes žijící populace a oproti budoucím generacím – stejně jako není nikde napsáno, v jakém relativním blahobytu nebo bídě oproti ostatním mají žít třeba samoživitelky, hasiči nebo, dejme tomu, obyvatelé pohraničí.
„Spravedlivé“ proporce životní úrovně různých skupin obyvatelstva a z nich plynoucí objemy a směry veřejných příjmů a výdajů si musí každý z nás rozmyslet sám podle svého gusta.
Následně (má-li volební právo) může tento svůj pohled posunout směrem k realizaci, a to tím, že bude ve volbách hlasovat pro vhodné zástupce – tedy ty, kteří budou jeho představu prosazovat v parlamentu a vládě.
Pokud aktuální politická reprezentace dělá to, co se podle jejího soudu líbí především seniorům, je to jistě proto, že má pocit, že právě senioři jí v dalších volbách dají své hlasy.
Dokud budou k volbám chodit především lidé seniorského věku, zůstane to tak i nadále. A důchody možná jednoho dne dorostou na úroveň mezd (po jejich masivním zdanění, aby byly prostředky na vyplácení oněch vysokých důchodů).
Jak na mladé?
Existují jen dva scénáře, ve kterých bude politika brát více v úvahu i zájmy mladších částí populace. Zaprvé, pokud budou stejně pilně jako důchodci chodit k volbám i mladší ročníky. Nebo zadruhé, pokud začnou ve prospěch svých potomků hlasovat samotní senioři.
Ukázkou takové ušlechtilé mezigenerační ohleduplnosti byla snaha některých důchodců odmítnout zmíněné loňské pětitisícové rouškovné.
Daleko logičtější a spolehlivější nicméně bude, když se o své štěstí začnou víc starat mladší generace samy svou aktivní účastí u voleb. Politické strany si tento tlak určitě – ve svém vlastním zájmu – rády vezmou k srdci…
…a Česko tak zase bude země i „pro mladý“.
5000Kč bylo na rok. A kolik se vyplácí měsíčně nepracujícím Romům???
Přečtěte si řádně článek – 500,- za rok ! Peníze nepracujícím Romům = fake news neboli žvást !! Ještě chybí kydy o muslimech…
Dobře napsano. Jen nerozumím jedné věci. Důchodci dostal i rouskovne. Proč nesedí doma na prdeli a radši od rana do večera jsou v marketech. Věřím i romu6ze také rozvádí plno virů. Jenže voličům soudruha nenakazou nic. Omezí pracující kteří musí život rodiny,hypotéky…. víte kolik stála distancni výuku a kdo pridal dětem kteri nemají příjem? je mě Fakt na bliti
To se nikdo nedoví… 🙁
Stejně, kolik se vyplácí nepracujicim bílým
Zajímavá úvaha ale to asi nikoho netrápí bylo by to rasistické.
Každým rokem se zvyšují mzdy zaměstnancům, letos byla zrušena hrubá mzda a tím se zvýšila čistá mzda o tisíc a výše. To důchodci nekritizují, ikdyž mladší kritizují jakékoliv zvýšení důchodů. Mladí stále uvádějí důchodce jako odstrašující příklad za nákupy v akcích. Důchodci díky výšce, nebo spíše níži důchodů, jsou nuceni nakupovat v různých slevách, aby se uživili. Až budou důchody ve výši, která jim umožní žít ve slušných podminkách pro každodenní život, tak nebudou důchodci nuceni vyhledávat slevové akce, budou moci obědvat v „mekáči“ a jinde, kde jsou jídla od 200 Kč . Zřejmě mladé generaci nedochází, že možná budou také staří, pokud se toho ovšem dožijí.
A teď do mě.
Dobrý den,
nedá mi to reagovat na váš i některé další příspěvky. Rozumím nízké úrovni příjmů důchodců i výši nákladů, které musí z důchodů platit, takže z tohoto úhlu dokáži i pochopit „radost“ z jakéhokoli příspěvku navíc.
…ALE, co mi vadí a vytáčí je ta totální nesystémovost. Proč se přidává jen této skupině, proč nemají podporu matky samoživitelky. Proč se tato dávka vyhlašovala po 1. vlně, kdy čísla u pandemie byla 10x menší než jsou od podzimu? Protože Babiš a protože politika. A protože volby. Myslím, že ten stres, který přinesla opatření během posledního půlroku a vývoj kolem koronaviru by už Babiš a spol. neuplatili. Nemluvě o tom, že současní důchodci onu jistotu důchodů, které dostávají nyní MAJÍ. ale vámi zmiňovaní mladí tuhle jistotu (pokud si tedy sami něco nenašetří) rozhodně nemají… 🙁
…a teď zase do mě.
to je pravda jak budem mi starší tak budem rádi ze budem mit na rohlík
Důchodci mají jako jediní stabilní a jistý měsíční příjem. A navíc ještě dostanou rouškovné. Co samoživitelky, které jsou na tom už tak bídně, a ještě třeba přišly o práci? Co jejich děti? To nikoho ve vládě nezajímá. Jen důchodci, důchodci, důchodci…
Není nutné dávat opět 5000 Kč všem seniorům. Určitě bych je ale dala těm, kteří mají malý důchod, tedy méně než průměrný, plus všem ženám v důchodu bez ohledu na jeho výši. Žádný příspěvek by nedostali důchodci ( muži )s průměrným důchodem a vyšším, ti těch pár set měsíčně mají na rozdíl od žen, již ve svém výměru započteno, což je velmi nespravedlivé.
Máte pravdu, ale to by musel někdo přemýšlet a to, jak dobře víme, nesmírně bolí. Je zajímavé, že nejvíc se rvou o příspěvek ti, kteří mají důchody kolem 20 000 (znám několik takových a jediné téma rozhovoru s nimi je: Jak já s tím důchodem vyjdu, všechno je tak drahé.). Příspěvky by měly být maximálně k důchodu do třeba 12 000, s takovým příjmem je opravdu problém vyjít. A totéž platí i pro ty často vzpomínané, ale stejně často opomíjené, matky samoživitelky. Bohužel u nás neexistuje jakákoliv vymahatelnost alimentů, v tom byli komanči důslednější a neplatiči/neplatičce ztrhávala výživné rovnou z platu. A pracovat musel každý…
Ten kdo to psal je asi mladý.Nepřeju mu nic zlého,ale měl by si okusit žít za důchod třeba 10 000 korun,když sám bere nejméně 40 000.Po zaplacení nájmuz,elektřiny a ostatních poplatků,které musím platit mi zbude na měsís 1500.To je opravdu tak na chléd a vodu.
Že vás ta ústa nebolí.
marie 17.2021 Vite ze spousta duchodcu nema duchod ani 8000kc. A to jim stale vycitate tech 5000kc na rok. dnes vsichni chteji od statu jen penize,chapu to,ale co Osvc,kteri pobiraji prispevky a pritom jih dela a nikdo to neresi.
Jak může mít starobní důchodce, který celý život pracoval 8 000,- Kč důchodu? Napadá mě, že pracoval na černo, neodváděl pojistné a teď pláče. Ve svém okolí jich mám několik(taxikář, servírka…)
Je opravdu strašné, jak současná situace rozdělila generace, mladí nenávidí seniory…senioři jsou rádi, že přežívají a jsou zticha a vděční za každou korunu navíc…zaslechla jsem hovor v buse (řidič a jeho zřejmě kamarád). Prý už aby ti staří vychcípali, stejně jenom sedí doma a loví akce. Asi nemá své rodiče, asi se sám neplánuje dožít stáří. Každopádně mě zamrazilo. Nikdy nepíšu komentáře, ale teď musím. Je mi smutno.
A co takhle respiratovne pro prodavače? Vláda to nařídí povinné zaměstnavatel řekne kupte si na obchodě.
Tak ať všichni přestanou pracovat dají výpovědi nebo stávkují dokud se nezačne hledět i na ně (nás) nepopírám že důchodci také dřeli také něco udělali a odvedli státu že svých mezd.. je také potřeba říct že ty další a ninejsi generace je potřeba motivovat, protože oni budou dál rozvíjet ekonomiku ne důchodci..ty už svůj přínos přinesly.
Za celoživotní práci, kdy důchodci mají odpracovány desítky let a bohužel někteří v profesích kde byly a dodnes jsou malé výdělky, jsou vděčni za příspěvek k důchodu. Skutečně by se příspěvky měli rozlišovat dle výše důchodu. Jistě lépe vyjde důchodce s 18 000 než ten který má sotva 10 000 kč. Další věc je pokud má důchodce 2 důchody, tak nevidím důvod proč přidávat 5 000 nebo jinou částku. Je to stejné jako když důchodce dle toho v kolika letech ovdoví tak má nebo nemá nárok po roce na další vdovský nebo vdovecký důchod, dle toho jaký se udělá zákon ve kterém roce. Asi by to chtělo trochu víc přemýšlet na MPSV
No je to trochu pravda, samoživitelky nejsou úplná cílovka pro paní Maláčovou. A že jí unavují otázky na to, kde se na to vezme, to je úplně bez komentáře…
Jestli chcete Newsletter prognozovat,že za pár let nebudou peníze na vůbec na nic,pak musíte napsat,že žádný pokrok,který vylepšuje o více,než výdaje na cokoliv,neexistuje a existovat nebude.Pamatuji vzdechy a vzlykání před 50-lety,také se říkalo,že na nic nebudou peníze a opak je pravdou.Měli by Jste trochu více uvažovat Vy i poslanci a Vláda.Řečmi o tom,že se budeme zadlužovat tedy nejsou na místě.