Před osmi lety se zrodil nápad zajímavého IT projektu Lipa Learning, za nímž stál podnikatel Tomáš Bárta. V podstatě by se dalo říct, že vychází z konceptu Jana Amose Komenského „škola hrou“ ale v prostředí mobilní aplikace.
Edukativních aplikací existuje už celá řada, tato (resp. celá sada aplikací) je určena spíše předškolním dětem. Hravou formou učí dětského uživatele mimo jiné bezpečnosti, hygieně, zdravému životnímu stylu nebo péči o životní prostředí, jak stojí v dluhopisovém prospektu, který měl vývoj aplikace financovat.
V porovnání s jinými aplikacemi, kde například děti tupě střílí nejrůznější neřády, snaží se někam probojovat či pasivně sledují videa, nabízí Lipa Learning skutečnou edukaci. I díky tomu, že se na jejím vývoji podíleli učitelé, psychologové a odborníci na dětské vzdělávání. Vznikla v českém prostředí, což mnozí vnímají jako přednost, byť aplikace nabízí celkem devět jazykových mutací.
Přijde „život po životě“?
Bohužel krach Bártových podnikatelských aktivit přivedl aplikaci, jejíž vývoj se podařilo dokončit, na rozhraní. Výukový projekt se stal součástí konkurzního řízení a věřitelského vyrovnání. A právě věřitelé se nyní pokouší alespoň částečně udržet projekt při životě, s čímž jim pomáhá poradenská společnost Deloitte.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Třetina Čechů neumí cizí jazyk. Jak se správně motivovat k jejich studiu?
I umělá inteligence potřebuje lidi, odůvodňuje šéf Ataccamy firemní expanzi
Hlídáte svoji digitální stopu? Pozor, na co klikáte, internetoví šmejdi řádí stále více
Konkurzní správce koncem loňského roku vyhlásil otevřený tendr, který by měl – bude-li úspěšný – vynést podle odhadu odborníků řádově pár desítek milionů korun, i když není stanovena žádná minimální částka. Jeho první kolo však kupce nenašlo, zanedbatelný zájem mohlo způsobit načasování do předvánočního času i důsledky koronavirové pandemie.
V současnosti běží kole druhé. Zda bude úspěšné, se ukáže do konce února. Do té doby se mohou do soutěže nezávazně hlásit zájemci. Poté by mělo být podle detailů uvedených na serveru justice.cz vybráno 10 nejlepších nabídek, které postoupí do dalšího kola.
Týdeník Hrot s odvoláním na insolvenčního správce Jaroslava Brože uvedl, že provoz firmy, jejíž aplikace učí a baví děti v několika jazycích, stojí 75 tisíc korun měsíčně.
Nyní se tedy hraje, zda projekt označovaný jako „světově unikátní“ dostane šanci na své pokračování. Navíc může být i investičně zajímavý, neboť cena je oproti celkové částce přihlášené věřiteli (900 milionů korun, pozn. red.) zlomková.
Z pohledu využití pro dětské vzdělávání by bylo škoda, aby hotový projekt zanikl, zejména v současné době, kdy výuka kvůli covidu probíhá on-line. Ale zda tomu tak bude, ukáže teprve čas a insolvenční řízení.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Česko má zákon na hlídání rizikových investorů. Tendru na Dukovany se to ale netýká
5G jako účinný ekonomický lék pro Česko na koronavirovou pandemii
Nový (hlubší) schodek se opět nese v předvolebním duchu potřeby miliardového polštáře