Mohlo by vás také zajímat
Pražská burza nejsilnější od roku 2008; evropský autem roku je elektrický Renault 5 a jednorožec Mews expanduje aneb souhrn ekonomických událostí 2. týdne 2025
Libor Akrman 10. ledna 2025Evropským autem roku elektrický Renault 5 a Alpine A290; české e-shopy za loňský rok „ve vatě“; Mews rozšiřuje působnost; Meta…
Investiční bilancování: Milion po pěti letech. Někomu zbyla špejle a oči pro pláč, jiný hoduje
Vladimír Brůna 19. prosince 2024Někdo má rád adrenalin klopených zatáček vzhůru a nečekaných propadů kamsi dolů a opětovné stoupání. Jiný zase vsadí na konzervativní…
Nečekaný (a nechtěný) efekt Green Dealu? Zkolabuje-li autoprůmysl, spousta Evropanů bude hledat práci
Lukáš Kovanda 11. prosince 2024V EU krachuje výroba elektrobaterií v podání evropských firem, zato ty asijské dále expandují. Asie tak upevní své místo v…
Rok s covidem, vládní veletoče, bitcoinové vrtochy a ČSA chce reorganizovat aneb souhrn událostí 8. týdne
Vláda chystá tvrdší omezení kvůli covidu; podnikatele čekají lepší kompenzace; ČSA čeká reorganizace a budou propouštět; Twitter má velké ambice; Renault nechá lidem volný pátek; bitcoin jako na houpačce; na burze začne "létat" Joby; Google a Facebook zaplatí v Austrálii za obsah; Apple je "polykačem" firem; Aibnb ve ztrátě; Arnaultovo impérium luxusu koupí rapperské sekty a Smartwings vrací 737 MAX na nebe a další byznysové události uplynulého týdne v našem pravidelném přehledu.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
je tomu rok, co se v Česku objevily první případy koronaviru. Tehdy jsme o něm nevěděli nic, o to víc jsme se ho na jaře báli. S odstupem času vnímám loňské jaro jako „idylu“ ve srovnání s tím, kam pandemie do dnešního dne postoupila. Říká se, že chybami se člověk učí, bohužel u nás tohle rozhodně neplatí. A tak není divu, že organizovaný boj s covidem připomíná často chaos.
Nebýt více než 100procentního nasazení zdravotníků v první linii, jsou u nás čísla o počtu případů a mrtvých ještě dramatičtější, přičemž nejsou vůbec dobrá. Co do počtu nových nákaz jsme nejhorší v Evropě a počet mrtvých se blíží hranici 20 tisíc. Nemluvě o důsledcích pandemie pro podnikatele a jejím „podpisu“ na mladou generaci, která prakticky už více jak rok nebyla ve škole. Ale všechno zlé je pro něco dobré, takže stále ten současný stav berme jako příležitost. Jak tvrdí legenda českého hokeje Jaromír Jágr: V těžších podmínkách vyrůstají lepší hráči, lepší lidé…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Vládní veletoče
Vláda chce s opozicí vyjednat prodloužení nouzového stavu nouze, aby mohla citelně omezit volný pohyb obyvatel. Z epidemiologického hlediska je totiž podle premiéra Andreje Babiše (ANO) situace velmi vážná, nárůst pacientů v nemocnicích s covidem je dramatický a nemocnice jsou na hraně svých kapacit. Kabinet navrhuje zákaz pohybu lidí mezi okresy a doufá, že opozici o nutnosti delšího nouzového stavu v pátek přesvědčí. V rámci zpřísněných opatření se také počítá například s uzavřením školek a škol i pro první a druhé třídy základních škol.
Covidový rok České spořitelny
České spořitelně v loňském pandemickém roce klesl podle zatím neauditovaných výsledků konsolidovaný čistý zisk meziročně o 43,6 % na 10 mld. Kč. ČS stejně jako ostatní banky musela v době pandemie vytvářet opravné položky k problémovým úvěrům. Rizikové náklady související s nejistou ekonomickou situací se zvýšily. Také čistý úrokový výnos, což je nejdůležitější složka provozních výnosů banky, se ve srovnání s rokem 2019 snížil o 3,8 procenta na 29,1 mld. Kč. Vliv na to mělo snižování úrokových sazeb a odklady splácení úvěrů, které loni zavedl stát kvůli koronavirové krizi. Pozitivní vliv na čisté úrokové výnosy měl podle banky nárůst klientských úvěrů a vkladů. Matce ČS, rakouské bankovní skupině Erste Group, loni kvůli pandemii klesl čistý zisk o 46,7 % na 783 mil. eur (20,6 mld. Kč). Banka si na případné nesplácené úvěry odložila rezervu 1,3 miliardy eur.
ČSA čeká reorganizace
Aerolinky ČSA jsou v platební neschopnosti, v pátek proto podaly u soudu žádost o povolení reorganizace podle insolvenčního zákona. Jejím cílem je záchrana podniku. Leteckou společnost, která zaměstnává 430 pracovníků, zasáhly stejně jako celé odvětví dopady epidemie koronaviru, jež ve velké míře znemožnila cestování. Se státní pomocí přitom aerolinky počítat nemůžou. Podnik za loňský rok eviduje ztrátu 1,57 mld. Kč. Dosud byl před věřiteli pod ochranným moratoriem. Pod tím je i mateřská společnost Smartwings, ta však zřejmě dosáhne na úvěr garantovaný státním programem.
Akcie GameStopu opět potrápily spekulanty
Akcie amerického prodejce videoher GameStop v půli týden opět prudce posílily, když vyskočily na dvojnásobek své ceny. Vývoj překvapil i uživatele sociální sítě Reddit, kteří stáli za překotným lednovým růstem ceny akcií GameStopu, které přechodně přidávaly až 1 600 %, v únoru už ale převážně oslabovaly. Od začátku února titul odepsal 72 %, ale od začátku letošního roku má k dobru téměř 387 %.
Bitcoinové vrtochy
Nejznámější kryptoměna bitcoin v tomto týdnu v plné síle předvedla svoji volatilní náladu, ačkoli propady cen nebyly ještě tak dramatické jako před třemi lety. V úterý spadl bitcoin zpět pod hodnotu 50 tis. USD za virtuální minci, v průběhu dne odepisoval i pětinu své hodnoty. Mnozí se domnívají, že příčinou poklesu byl tweet šéfa Tesly Elona Muska, který v příspěvku naznačil, že se mu ceny bitcoinu a etherea zdají být vysoké. Na historická maxima přitom nedávno dostalo právě oznámení Tesly, že do kryptoměny zainvestovala 1,5 mld. USD. V pátek dopoledne se bitcoin obchodoval za cenu blízko 46 tis. USD.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Zlato ve stínu bitcoinu. Investoři pod tlakem inflace vypluli z bezpečného přístavu
Mexiko: Z klimatického premianta regionu se opětovně stává spalovač uhlí
Chmurná vyhlídka nových Dukovan. Mohou skončit jako call centrum
Podnikatelé dostanou štědřejší kompenzace
Koronavirový příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii, se zdvojnásobí na 1 000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Na podporu ale nově dosáhnou jen ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 %. Novelu schválili senátoři a míří k podpisu prezidenta. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.
ČEZ jedná o koupi Vodafonu
Mobilní operátor Vodafone jedná s energetickou skupinou ČEZ o možnostech strategické spolupráce. Jednání začala již před loňskou aukcí kmitočtů pro sítě 5G. ČTK to řekl mluvčí Vodafonu Ondřej Luštinec. Informaci o jednáních přinesly dnešní Hospodářské noviny.
Hospodářské noviny napsaly, že ČEZ jedná o koupi Vodafonu a jasno by mělo být do léta. „Hospodářským novinám jsme potvrdili, že už od období před 5G aukcí probíhají se společností ČEZ jednání o různých možnostech strategické spolupráce. Nepotvrdili jsme ale, že se jedná rovnou o prodeji celé společnosti Vodafone,“ řekl ČTK Luštinec.
Farmafúze za desítky miliard
Americká farmaceutická společnost Merck & Co koupí asi za 1,85 mld. USD (40 mld. Kč) firmu Pandion Therapeutics, která vyvíjí léky na autoimunitní onemocnění. Obchod by měl být vypořádán do konce června. Akcie Pandionu v reakci na zprávu vystřelily a zbouraly dosavadní rekordy, když vystoupaly až k ceně 60 dolarů za akcii, což je také Merckem nabízená cena.
Round(down)
Německý koncern Bayer krvácí. Za loňský rok vykázal ztrátu 10,5 mld. eur, což je nejvíce v historii podniku. V tomto roce očekává její vedení podobný hospodářský výsledek. Na vině je glyfosátová aféra s přípravkem Roundup. Herbicid vyrábí americká společnost Monsanto, již Bayer převzal v roce 2018. A spolu s ní i škodní odpovědnost. Firma totiž v USA čelí hromadným žalobám, jež ji viní z toho, že její přípravek na hubení plevele způsobuje rakovinu. Do ztráty se tak Bayer dostal kvůli nutnosti dát si stranou peníze na soudní urovnání. Ještě v roce 2019 byl ale Bayer v zisku 4,1 mld. eur. Loňské tržby klesly vinou výkyvů měnových kurzů téměř o pět procent na 41,4 mld. eur.
Twitter zažehl ambice
Americká společnost Twitter poodhalila své ambiciózní plány na příští roky. Provozovatel stejnojmenné sociální sítě, plány očekává, že do roku 2023 ročně utrží minimálně 7,5 mld. USD, což představuje asi dvojnásobek loňského obratu. Odhaduje, že počet uživatelů sociální sítě vystoupá minimálně na 315 milionů. Akcie podniku v reakci na zprávu vystoupaly na rekord, připsaly si přes osm procent.
Pivo teče navzdory pandemii
Největší světová pivovarnická skupina Anheuser-Busch InBev letos počítá s výrazným růstem zisku i tržeb. Loni se jí v důsledku koronavirové pandemie zisk propadl na 1,4 mld. USD z 9,2 mld. USD v předchozím roce. Tržby se snížily asi o desetinu na 46,9 mld. USD. Nejvíce se kvůli vynuceným uzavření barů a restaurací propadly prodeje v segmentu HORECA. Spotřebitelé se ale podle firmy rychle přizpůsobili nové realitě přechodem ke konzumaci piva doma.
Volné pátky v Renaultu
Francouzská automobilka Renault zkracuje pracovní dobu asi 13 tisícům zaměstnanců v pařížském regionu. Na vině je propad v objednávkách vozů a výpadky v dodávkách čipů. Technici a pomocní pracovníci z okolí francouzské metropole budou mít podle Bloombergu až do poloviny srpna volné pátky. Zaměstnanci automobilky budou pobírat stejnou mzdu, část z ní pokryjí státní dávky v nezaměstnanosti. Opatření tak prodlužuje a rozšiřuje stávající režim kurzarbeitu. Renault loni vinou pandemie vykázal rekordní ztrátu 8 mld. eur. Prodeje mu klesly o více než pětinu.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Česko má zákon na hlídání rizikových investorů. Tendru na Dukovany se to ale netýká
5G jako účinný ekonomický lék pro Česko na koronavirovou pandemii
Nový (hlubší) schodek se opět nese v předvolebním duchu potřeby miliardového polštáře
Létající Joby chce na burzu
Americký start-up Joby Aviation, který vyvíjí elektrické létající taxíky, míří na burzu. Burzovní vstup se uskuteční prostřednictvím spojení s firmou Reinvent Technology Partners, která se specializuje na akvizice. Transakce tento kalifornský start-up, který uzavřel partnerství s japonskou automobilkou Toyota a s americkou technologickou společností Uber Technologies, ohodnocuje na 6,6 mld. USD.
Fisker spolu s Foxconnem vyzývá Teslu
Tchajwanská společnost Foxconn bude vyrábět elektromobily pro americký start-up Fisker. Strany předpokládají, že výroba elektrovozů bude spuštěna do konce roku 2023, ročně by jich mohly společně vyrobit přes 250 tisíc. Akcie Fiskeru na zprávu reagovaly prudkým růstem. Další z vyzyvatelů slavné automobilky miliardáře Elona Muska, kalifornský start-up Lucid Motors, v tomto týdnu oznámil záměr vstoupit na burzu. Na newyorský parket vstoupí prostřednictvím spojení s jednou z firem specializovaných na akvizice, takzvaných SPAC. Sloučí se s firmou Churchill Capital IV a v rámci dohody získá 4,4 mld. USD. Automobilka hodlá zahájit dodávky svého prvního vozu ve druhé polovině letošního roku. Superluxusní sedan s plně elektrickým pohonem ponese název Air a bude stát 169 tisíc dolarů.
Zbrojovka vydá bondy za miliardy
Zbrojařská skupina CZG – Česká zbrojovka Group vydává dluhopisy v celkové hodnotě až 4 mld. Kč. korun. Peníze využije na ohlášenou akvizici amerického výrobce zbraní Colt Holding. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Stoprocentní podíl v Coltu by CZG měla získat za 220 milionů dolarů v hotovosti a dále za 1,1 milionu nově vydaných kmenových akcií. Celkovou hodnotu dluhopisů bude možné navýšit až na pět miliard korun. Budou šestileté s pohyblivou úrokovou sazbou, která by nyní činila až 1,93-2,23 procenta ročně Určené jsou dluhopisy institucím i retailovým investorům.
Facebook i Google: plátci za obsah
Australský parlament schválil zákon, který má přimět digitální platformy, jako jsou Google nebo Facebook, aby platily mediálním podnikům za využívání jejich zpravodajského obsahu. Spor mezi technologickými giganty a australskou vládou pozorně sledoval celý svět, který se chce postupem Canberry inspirovat. Na základě nového zákona se Austrálie stane první zemí, kde vládní arbitr stanoví sazby, jaké mají technologičtí giganti platit, pokud vyjednávání s jednotlivými mediálními společnostmi skončí neúspěchem. Facebook se například tento týden zavázal, že během tří let investuje do mediálního průmyslu nejméně miliardu USD.
Apple je pěkná násoska
Apple do sebe nasává firmy rychlostí v průměru jeden podnik na měsíc. V uplynulých šesti letech totiž převzal asi stovku firem. Vyplývá to ze sdělen šéfa tohoto technologického gigantu Tima Cooka, který to podle serveru BBC sdělil tento týden akcionářům na valné hromadě. Upozornil, že cílem těchto akvizic je ve většině případů získat nové technologie a talentované pracovníky. Největší akvizicí Applu v posledním desetiletí bylo převzetí výrobce sluchátek Beats Electronics, kterého založil rapper a hudební producent Dr. Dre. Firma za tento podnik v roce 2014 zaplatila 3 mld. USD. Nejčastěji však Apple kupuje menší technologické podniky, jejichž inovace následně vkládá do svých vlastních produktů.
Motor Evropy opět naskočil
Hrubý domácí produkt Německa se v loňském čtvrtém čtvrtletí navzdory novým protiepidemickým opatřením zvýšil o 0,3 %, uvedl to spolkový statistický úřad. Zpřesnil tak svůj odhad z konce ledna, podle kterého růst činil pouze 0,1 procenta. V celém loňském roce pak německá ekonomika podle konečných údajů klesla o 4,9 procenta. V lednu statistici celoroční pokles odhadovali na pět procent.
Munich Re už Nord Stream 2 nepojistí
Německá zajišťovna Munich Re už nebude poskytovat pojištění projektu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře potrubím zajistit přepravu zemního plynu z Ruska do Německa. Firma se obává amerických sankcí, které hrozí firmám na projekt navázaným. Smluvní výpověď už firmě zajišťující výstavbu plynovodu zaslala. Agentuře Reuters informaci potvrdil mluvčí zajišťovny. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena tvrdí, že Evropa je až příliš závislá na ruských energiích. USA v tom ale mají své zájmy, v Evropě se snaží prosadit s americkým zemním plynem.
Hyundai představila nový elektromobil
Jihokorejská automobilka Hyundai Motor představila první model z nové řady elektromobilů Ioniq. Dostupný bude ve vybraných regionech už ve druhé polovině tohoto roku. Ambicí Hyundai je se do roku 2025 stát třetím největším výrobcem elektromobilů na světě. Nový crossover Ioniq 5, který má dojezd kolem 480 kilometrů, tomu má výrazně dopomoci. Cena elektromobilu v Evropě bude začínat zhruba na 42 tisících eur.
Král luxusu koupil rapperovu značku šampusu
Nejbohatší Evropan, francouzský podnikatel Bernard Arnault, který vlastní luxusní impérium LVMH, investuje do značky šampaňského rappera Jay-Z. Společnost Moët Hennessy, která spadá pod skupinu LVMH, totiž koupila poloviční podíl ve značce Armand de Brignac. Další detaily obchodu strany nezveřejnily.
Goodyear Tire spolkne svého rivala
Americký výrobce pneumatik Goodyear Tire & Rubber koupí za 2,8 mld. USD konkurenční firmu Cooper Tire & Rubber. Akvizice rozšíří nabídku Goodyearu v segmentu pneumatik pro lehké nákladní a sportovně-užitkové vozy, které mají vysokou ziskovou marži. Akvizicí si firma upevní svoji pozici v Severní Americe i Číně, kde se její tržní postavení zdvojnásobí, připomněla agentura Reuters.
POSLECHNĚTE SI NÁŠ NEJNOVĚJŠÍ PODCAST: