Tržní ceny dluhopisů a dluhopisové výnosy do doby splatnosti se vždy pohybují protisměrně (když jedno roste, druhé klesá a naopak). Vzhledem k tomu v srpnu loňského roku dosáhla tržní cena tohoto dluhopisu historického maxima.
Od tohoto okamžiku začal výnos do doby splatnosti poměrně strmě růst. Na konci loňského roku byl na úrovni 0,9 procenta. Na začátku letošního roku růst tohoto výnosu do doby splatnosti pokračoval. Zatím vzrostl o 0,64 procentního bodu a jeho aktuální
úroveň činí 1,55 procenta.
GRAF: Vývoj výnosu amerického desetiletého vládního dluhopisu
Od roku 2008 do současnosti, v procentech
Zdroj: Conseq/Bloomberg
Růst poháněný vakcínami
Stimulační balík USA |
Americký prezident Joe Biden tento týden svým podpisem stvrdil vyčlenění dalších asi 1,9 bilionu dolarů (skoro 42 bilionů Kč) na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou krizí. Jeho „záchranný plán“ poskytuje prostředky na protiepidemická opatření a zároveň výrazně rozšiřuje federální systém sociálního zabezpečení. Balíček o šest měsíců prodlužuje program dodatečných dávek v nezaměstnanosti, spouští další kolo přímých plateb pro domácnosti a přiděluje miliardy dolarů státním a lokálním úřadům, školám, sektoru pohostinství či Středisku pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Kromě toho například zvyšuje daňové úlevy pro rodiny s dětmi. (Zdroj: ceskenoviny.cz) |
Dluhopisové výnosy do doby splatnosti začaly obecně růst na konci loňského roku s tím, jak se začaly plošně aplikovat vakcíny proti koronaviru. Díky tomu se výrazně zlepšil ekonomický výhled.
Navíc klíčové centrální banky stále provádějí kvantitativní uvolňování – tištění peněz – v bezprecedentním měřítku a také fiskální politiky hlavních ekonomik jsou stále extrémně uvolněné.
Koneckonců například v USA aktuálně schválili fiskální balíček v objemu 1,9 bilionu dolarů. V důsledku tohoto nastavení měnových a fiskálních politik a potažmo výrazně zlepšeného ekonomického výhledu globální ekonomiky začala prudce růst inflační očekávání.
Ta se přitom jak v USA, tak i v eurozóně dostala na desetiletá maxima, měřeno dle inflačních swapů. A právě na očekávanou inflaci jsou dluhopisové výnosy do doby splatnosti a potažmo tržní ceny dluhopisů extrémně citlivé.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Zatímco trh žene cenu bitcoinu vzhůru, opravdový test kryptoměnu teprve čeká
Tištění peněz motorem akciového růstu. Po silném růstu však čekejme půst
Investice v prostředí rostoucích výnosů a co čekat od růstu úrokových sazeb
Dluhopisová korekce pokračuje
Domnívám se, že růst dluhopisových výnosů do doby splatnosti by měl pokračovat také v následujících měsících. Reálné inflačně očištěné dluhopisové výnosy do doby splatnosti jsou totiž stále hluboko v záporu.
Dokud se nedostanou zpátky do pozitivních hodnot, kapitál investorů držících dluhopisy bude v reálném vyjádření i nadále klesat.
Celkově se proto domnívám, že přestože od začátku roku dluhopisové trhy dle nejširšího globálního dluhopisového indexu Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond ztratily již čtyři procenta, dluhopisová korekce ještě pravděpodobně zdaleka neskončila.
Rizikem tohoto negativního dluhopisového scénáře je samozřejmě možnost, že klíčové centrální banky, především Fed a ECB, by se po vzoru Bank of Japan mohly rozhodnout implementovat politiku kontroly výnosové křivky (YCC – yield curve control). To by v praxi znamenalo explicitní cílování dluhopisových výnosů do doby splatnosti a neomezené kvantitativní uvolňování.