Dva za cenu jednoho je poměrně často používaný marketingový a prodejní tah obchodníků po celém světě. Aby však byla podobná strategie k vidění na úrovni vlády, a dokonce u dvou (ze tří) místopředsedů vlády, to už je rarita.
Takže i když po více než šesti měsících skončil v Česku nouzový stav (aniž by se pro veřejnost jeho koncem něco výrazně změnilo), na úrovni vlády krizový stav evidentně trvá dál.
Po Karlu Havlíčkovi, kterému k resortu průmyslu a obchodu spadlo do klína loni v lednu i řízení Ministerstva dopravy, se rozšiřují pracovní povinnosti i Janu Hamáčkovi. Ten totiž navrhl premiérovi Andreji Babišovi, aby odvolal jeho stranického kolegu Tomáše Petříčka z funkce ministra zahraničí.
Nakolik šlo o vnitrostranickou čistku (Petříček neúspěšně kandidoval proti Hamáčkovi na post předsedy ČSSD) či úlitbu prezidentu Zemanovi, který Petříčka opakovaně kritizoval, lze těžko posoudit. Sám Hamáček prohlásil: „Není to rozhodnutí premiéra ani prezidenta, ale sociální demokracie a nově zvoleného vedení. Věřím tomu, že bude strana působit srozumitelněji.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Superman Havlíček. Předražený e-shop odstartoval éru slučování ministerstev
Boj o peníze se blíží. Ve volbách budou ve hře desítky milionů korun za voličskou přízeň
Zemanovi to netrvalo
Zřejmě ale nešlo o úplně připravený tah, neboť plánovaný Petříčkův náhradník, sociální demokrat Lubomír Zaorálek se na „zamini“ nehrne. A tak Hamáčkovi nezbylo než do čela resortu pasovat sám sebe. Jen ta rétorika k tomuto kroku stojí minimálně za dvojí přečtení.
„Do doby, než se Luboš Zaorálek rozhodne, jsem požádal pana premiéra, aby poprosil pana prezidenta, aby výkonem funkce ministra zahraničí pověřil mě. Já s tím mám již z jisté doby jisté zkušenosti,“ prohlásil Hamáček.
Asi nikoho nepřekvapí, že Babišovu prosíku s Hamáčkovým požadavkem bylo z hradu v mžiku vyhověno. Tak už jen sehnat jedno ministerstvo pro ministryni financí Alenu Schillerovou a místopředsedové vlády budou mít „nakoupeno“ (za cenu jednoho).