Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
USA na suchu, oškubaný Alibaba a sázka Airbusu na trpaslíky aneb souhrn událostí 19. týdne
Úspory firem a domácností raketově rostou; ČEZ zklamal investory; Musk opět zahýbal s cenou bitcoinu; USA se kvůli hackerů ocitly na suchu; vakcíny proti covidu jsou zlatou žílou jejich výrobců; Airbus přihazuje v sázce na menší letouny; Norsko provětrá ropný fond; čipový hladomor dostává automobilky na kolena; Tatra Trucks ale šlape na plyn; majitele Liberty Ostrava potápí toxické úvěry; Škoda Enyaq iV míří do prodeje a další zprávy z byznysu v našem týdenním přehledu.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
příchod jara a s ním spojeného tepla se při pohledu z okna a podle zvuků kapek padajících na parapety stále odkládá a místo slunečníku tak stále saháme hlavně po deštníku. Alespoň máme to štěstí, že nemusíme podobně jako v Izraeli používat takzvaný železný deštník. Ten už totiž nechrání proti kapkám deště, ale proti spršce stovek až tisícovek raket mířící na jejich území z Palestiny. Mediální spršce pak nepřestávají čelit naši vládní představitelé. V uplynulém týdnu byl v tomto ohledu hvězdou zejména ministr zdravotnictví Petr Arenberger, který si až příliš pomalu rozpomíná na své majetkové poměry. Nakonec tedy za tu spršku pouze z rozmaru počasí můžeme být rádi. Navíc, každý mrak se jednou rozežene.
Jan Strouhal
zástupce šéfredaktora Peak.cz
Domácnosti pěchují finanční polštáře
Úspory domácností, živnostníků a firem se od začátku pandemie v únoru 2020 do konce března 2021 navýšily o téměř půl bilionu Kč. Jejich objem na konci letošního prvního čtvrtletí činil 4,3 bilionu Kč. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Největší měrou se na růstu odložené spotřeby podílely domácnosti, jejichž úspory se zvýšily o 364 mld. Kč. Úspory firem stouply o 117 mld. a úspory živnostníků o 19 mld. Tempo růstu úspor domácností se letos ještě zvýšilo, důvodem byl jednak přetrvávající lockdown, kdy lidé kvůli uzavřeným obchodů a službám měli jen omezené možnosti za co peníze utrácet, ale také zrušení superhrubé mzdy, které se pozitivně projevilo v rodinných rozpočtech.
ČEZ a zklamaná očekávání
Výsledky polostátního energetického kolosu ČEZ za letošní první čtvrtletí výrazně zaostaly za odhady analytiků. Čistý zisk firmy meziročně klesl o 41 % na 8,4 mld. Kč. Analytici přitom očekávali pokles do 30 %. Důvodem propadu je podle nich vysoký zisk z obchodování s komoditami v loňském prvním čtvrtletí ve výši 5,9 mld. Kč proti letošní ztrátě 1,1 mld. Tržby se firmě meziročně zvýšily o 4 % na 59,1 mld. Kč. Provozní zisk EBITDA spadl o 23 % na 19,9 mld. Kč. Výhled managementu pro letošní rok počítá se ziskem EBITDA 57-60 mld. Kč (se zahrnutím aktiv určených k prodeji) a s očištěným čistým ziskem 17-20 mld. Kč.
Google zaplatí tučnou pokutu
Americký gigant Google dostal v Itálii pokutu 102 mil. eur. Vyměřil mu ji antimonopolní úřad za zneužívání dominantního postavení na trhu mobilních aplikací, které pramení z vlastnictví operačního systému Android a obchodu s aplikacemi Google Play. Úřad jako příklad zneužití dominantního postavení uvedl rozhodnutí Googlu neumožnit firmě Enel X umístit na platformu Android Auto aplikaci JuicePass. Platforma Android Auto umožňuje používat aplikace při řízení vozidla a JuicePass poskytuje služby pro elektromobily. Google podle antimonopolního úřadu nespravedlivě omezil využití aplikace na úkor svého produktu Google Maps.
Oškubaný Alibaba
Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding se v poslední čtvrtletí finančního roku končícího v březnu propadl do ztráty 5,48 mld. jüanů (18 mld. Kč). Ve stejném období před rokem přitom vydělal 3,16 miliardy jüanů. Důvodem propadu do červených čísel byla pokuta od antimonopolního úřadu v objemu asi 37 mld. USD a další zásahy čínských regulátorů, jejichž výsledkem bylo zrušení primární veřejné nabídky akcií (IPO) dceřiné společnosti Ant Group. Tržby Alibaby naopak o 64 % vzrostly, zejména díky tomu, že více v pandemii více nakupovali on-line.
ČBA: Oživení potáhne spotřeba a investice
Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že ekonomika letos stoupne o 3,3 %. Výhled je optimističtější než únorový odhad, který počítal s růstem o 2,6 %. Ekonomové to přičítají výraznému nárůst výkonu ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Oživení potáhne především spotřeba domácností i vlády a investice. „V menší míře vzhledem k oživení dovozní aktivity přispěje k růstu české ekonomiky zahraniční obchod především zásluhou rostoucí zahraniční poptávky. Nebýt problémů s nedostatkem komponent, výpadků v globálních dodavatelsko-odběratelských řetězcích a značného růstu cen v dopravě, mohlo být oživení českého exportu výraznější a dominovat restartu ekonomiky,” uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Příští rok by mělo tempo růstu HDP zrychlit jen o 4,3 % namísto původně odhadovaných 4,6 %.
Také Evropská komise mírně zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky. V nové prognóze počítá s tím, že HDP vykáže růst o 3,4 %, zatímco předpověď z února uváděla vzestup o 3,2 %. Naopak výrazně pomalejší růst očekává Komise v Česku v příštím roce, kdy původně předpovídala pět procent. V nové prognóze už počítá s růstem o 4,4 %.
Musk opět zahýbal s kurzem bitcoinu
Tweet šéfa Tesly Elona Muska opět rozkolísal už tak volatilní kurz bitcoinu. Musk ve svém příspěvku uvedl, že Tesla dočasně pozastavuje nákupy svých elektromobilů za bitcoiny. Rozhodnutí miliardář odůvodnil rychle rostoucím využíváním fosilních paliv k těžbě nejznámější kryptoměny. Cena bitcoinu během několika minut po oznámení klesla asi o pět procent. klesla asi o pět procent. „Kryptoměny jsou dobrý nápad z mnoha důvodů a věříme, že mají slibnou budoucnost, která však nemůže být uskutečněna na úkor životního prostředí. Tesla nebude prodávat své bitcoiny, hodláme je využít, jakmile těžba přejde na udržitelnější technologii,” dodal Musk.
Tesla & Bitcoin pic.twitter.com/YSswJmVZhP
— Elon Musk (@elonmusk) May 12, 2021
USA na suchu
Colonial Pipeline, největší provozovatel sítě produktovodů v USA, jejíž systémy minulý týden zastavil útok hackerů, už obnovuje provoz. Návrat k normálu ale potrvá několik dní, uvedl podnik, který denně přepravuje asi 2,5 milionu barelů benzinu, nafty, leteckého paliva a dalších ropných produktů. Jeho se staly terčem takzvaného ransomwaru, což je vyděračský program, který zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné. To ale firma podle informovaného zdroje agentury Reuters nemá v úmyslu platit. Zdroje agentury Bloomberg ale uvedly, že podnik zaplatil hackerům z východní Evropy téměř pět mil. USD.
ČEZ vs. SŽDC: spor o miliardu nekončí
Energetická skupina ČEZ uspěla s dovoláním k Nejvyššímu soudu ohledně sporu z roku 2008 se SŽDC o náhradu ušlého zisku za neodebranou elektřinu ze strany SŽDC podle smlouvy. Spor musí podle rozhodnutí Nejvyššího soudu opět projednat nižší instance. Ve sporu se jedná o částku asi 1,3 mld. Kč, kterou by mohl ČEZ získat. Vedle toho existuje obdobný spor z roku 2010, kde se jedná o částku 854 mil. Kč.
Volvo Cars zvažuje vstup na burzu
Švédská Volvo Cars potvrdila, že uvažuje o uvedení svých akcií na stockholmskou burzu. Konečné rozhodnutí ale podle ní bude záviset na vývoji podmínek na trhu. Automobilka je součástí čínské společnosti Geely Holding Group, která by měla i poté zůstat jejím předním akcionářem. Geely už o uvedení akcií Volvo Cars na burzu uvažovala v roce 2018. Z plánů ale sešlo, když investoři nebyli ochotni akceptovat ohodnocení automobilky na 30 miliard dolarů.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Tomáš Mihál (Stada): Konopí má léčivý i byznysový potenciál. Jeho legalizace ale v Česku drhne
Poručíme větru. Biden chce z turbín na moři dostat během pár let 30 gigawattů
Čipový hladomor. Dříve suverénní automobilky se poslušně staví do fronty na polovodiče
Jablko nepadá daleko od stromu
Český investor Radovan Patrick Vítek, syn realitního magnáta Radovana Vítka, se možná podělí o rakouskou realitní firmu Immofinanz. Napsal to rakouský list Trend. Vítek mladší přitom menší podíl (8,38 %) ve firmě s tržní hodnotou 2,15 mld. eur (54,9 mld. Kč) získal teprve nedávno. Koupil ho za asi pět mld. Kč od dalšího českého miliardáře Tomáše Krska, napsal v dubnu server iHned.cz. Nyní je ve hře, že se o něj rozdělí s německou společností Aggregate Holdings, která by si podle Trendu ponechala aktivity Immofinanz v Rakousku a Německu. Vítek mladší a firma CPI jeho otce Radovana by pak získala její východoevropskou odnož.
Drahá ocel
Ocel po celém světě zdražuje. Na vině jsou rostoucí ceny vstupních surovin a komodit obecně. Cena železné rudy i šrotu se za poslední rok zdvojnásobila, cena koksovatelného uhlí zdražila o polovinu. Ocel je tak na dvojnásobku toho, kolik stála před rokem. „Je důsledkem bezprecedentních fiskálních a monetárních kroků vlád a centrálních bank zaměřených na oživení ekonomik devastovaných pandemií,“ uvedl předseda představenstva Ocelářské unie Daniel Urban. Poptávka po oceli roste s tím, jak se rozjíždějí investice do infrastruktury. Navíc podle Urbana začínají růst i ostatní odběratelská odvětví včetně stavebnictví.
BMW chystá SUV na vodík
Německá automobilka BMW plánuje v příštím roce představit omezenou sérii sportovně-užitkových aut (SUV) řady X5 na vodíkový pohon. Informoval o tom šéf společnosti Oliver Zipse. BMW jde trochu proti proudu. Zatímco většina automobilového průmyslu se zaměřuje na vývoj baterií elektrických aut, protože chtějí vyhovět zpřísňujícím se emisním limitům v Evropě a v Číně, BMW je jedním z mála výrobců aut, který sází na rozšíření vodíkového pohonu. Auta na vodík vylučují pouze vodu a mají delší dojezd než elektromobily. Masovému přijetí technologie stojí v cestě mimo jiné zatím jen slabá infrastruktura čerpacích stanic na vodík.
Vodíkové auto už loni v prosinci představila japonská Toyota. Její Mirai má dojezd 650 kilometrů, tankování nezabere víc než pět minut. Od konce minulého měsíce lze tento model koupit i v Česku. I japonská Honda či jihokorejský Hyundai jsou na tomto poli aktivní. V plánu má vodíková auta také britská automobilka Jaguar Land Rover, prototypy chce představit už příští rok.
Airbus sází na „trpaslíky”
Evropský výrobce letadel Airbus vzkřísil plán transformace svého závodu v Toulouse, kde dříve vyráběl dvoupatrová dopravní letadla A380. Nyní tam chce vyrábět menší letadla A320 a A321. S opětovným zahájením provozu tam počítá na konci roku 2022. Airbus oznámil, že se k projektu vrací „s ohledem na oživení ekonomiky a případný návrat k předpandemické úrovni výroby mezi lety 2023 a 2025”.
Enyaq iV míří do prodeje
Čeští prodejci od čtvrtka 13. května nabízí elektrické SUV Škoda Enyaq iV. Již v předprodeji si vůz objednalo na 400 zákazníků. Podle aktuálního ceníku startuje Enyaq iV na ceně 1 072 900 korun. Vůz je vůbec prvním čistě elektrickým modelem Škody Auto, který mladoboleslavská automobilka nevyrábí také ve verzi se spalovacím motorem. Podle expertů má značný potenciál především u západoevropských zákazníků.
Opozice vyvolá hlasování o nedůvěře vládě
Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) nashromáždí dostatek podpisů k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Schůze by se měla podle dohody uskutečnit na začátku června. K jejímu svolání je třeba 50 podpisů. Spolu má 40 poslanců, kluby Pirátů a STAN dohromady čítají 28 zákonodárců. Pro vyslovení nedůvěry vládě je nutné, aby jej podpořila nadpoloviční většina všech poslanců, tedy minimálně 101 zákonodárců. Vládnoucí ANO a ČSSD při hlasování o důvěře zřejmě nepodrží ani komunisté, kteří v polovině dubna vypověděli dohodu o toleranci menšinové vlády.
Amazon se vyhne obřímu doplatku daně
Americký gigant Amazon nemusí Lucembursku doplácet na daních 250 milionů eur, jak mu v roce 2017 nařídila Evropská komise. Rozhodl to Tribunál Evropské unie. Poskytnutá daňová výhoda podle soudu totiž unijní pravidla neporušila. Komise podle něj dostatečně nezdůvodnila, proč považuje přístup Lucemburska k americké firmě za nedovolenou státní podporu. Amazon patří v Lucembursku, které je známo pro svoji daňovou vstřícnost, k největším zaměstnavatelům. Gigant tam ale podle odhadu Komise platil jen asi čtvrtinové daně v porovnání s ostatními firmami, na než se vztahovala stejná pravidla.
Náročný rozjezd Photon Energy
Fotovoltaické společnosti Photon Energy klesl v letošním prvním čtvrtletí provozní zisk EBITDA meziročně o 85 % na 0,22 mil. eur (5,7 mil. Kč). Tržby mezinárodní solární skupiny s českými kořeny se snížily o 14 % na 4,57 mil. eur (117 mil. Kč). Pokles zisku byl způsobený nižšími výnosy a rozšířením aktivit v rozvoji projektů na nových trzích v Polsku a Rumunsku. „Výsledky odráží náročné první čtvrtletí. Vývoj lze připsat nepříznivým klimatickým podmínkám na trzích společnosti nebo nižším výnosům v EPC službách (energetických službách se zárukou). Výnosy byly také ovlivněny zpožděním uvedení do provozu dvou našich projektů ve městě Leeton v Austrálii,” uvedla firma.
Vakcína AstraZeneky má na Slovensku stopku
Slovensko pozastavilo očkování proti covidu vakcínou od firmy AstraZeneca. Ministerstvo zdravotnictví o tom rozhodlo po informaci slovenského SÚKLu, že příčina nedávného úmrtí sedmačtyřicetileté ženy pravděpodobně souvisela s očkováním zmíněnou vakcínou. Vakcínou od AstraZenecy budou ale na Slovensku nadále očkováni lidé, kteří již dostali první dávku této očkovací látky. „Celkový poměr přínosu a rizik vakcíny zůstává nadále pozitivní. Na používání vakcíny je ale nutné nahlížet v kontextu celkové situace, ať už epidemické nebo s ohledem na dostupnost jiných vakcín,” uvedl SÚKL. Připomněl, že mimořádné vzácné, ale závažné případy vzniku krevních sraženin zdravotníci zaznamenali zejména u očkovaných do 50 let.
Britská větev epického sporu
Apple v Británii čelí žalobě, podle které téměř 20 milionům zákazníků svého obchodu s aplikacemi App Store účtoval příliš vysoké ceny. Žaloba tvrdí, že 30% poplatek je příliš vysoký a nezákonný. Žádá proto, aby firma britské uživatele svých chytrých telefonů iPhone a tabletů iPad odškodnila za roky placení nadměrných cen. Podle odhadů předkladatelů žaloby může celková hodnota tohoto odškodného přesáhnout 1,5 miliardy liber. V USA se přitom minulý týden rozhořel ostře sledovaný soudní spor Applu s výrobcem videoher Epic Games, který si už delší dobu stěžuje právě na poplatky vybírané prostřednictvím App Storu. Britská žaloba se na rozdíl od americké kauzy soustředí na újmu způsobenou spotřebitelům, nikoliv na škody způsobené vývojářům aplikací, uvedla agentura Bloomberg.
Norsko provětrá ropný fond
Norsko bude letos mnohem více závislé na příjmech svého ropného fondu, který spravuje příjmy z prodeje ropy vytěžené v Norském moři a je největší svého druhu na světě. Ve správě má nyní investice za více než 11 bil. NOK (asi 28 bil. Kč). Země se snaží zvýšit výdaje, které by ekonomice pomohly zotavit se z pandemie, aniž by bylo nutné vydávat státní dluhopisy. Vláda premiérky Erny Solbergové chce proto z fondu, který je koncipován jako státní penzijní fond, letos čerpat 402,6 mld. NOK. Překoná tak loňský rekord, kdy čerpala 369,3 mld. NOK. Intenzita vládních výběrů fond loni přinutila, aby část investic odprodal, což byl pro Norsko historický okamžik. Hrubý domácí produkt Norska očištěný o těžbu ropy by měl podle odhadů letos vykázat růst o 3,7 %. Loni ekonomika o 2,5 % klesla, což byl nejvýraznější propad od druhé světové války.
Čipový hladomor dostal Nissan na kolena
Japonská automobilka Nissan v uplynulém finančním roce prohloubila provozní ztrátu na 150,7 mld. jenů (29,1 mld. Kč) ze 40 mld. jenů v roce 2019. Výsledky hospodaření jsou nejhorší za 12 let. Na vině byla jednak koronavirová pandemie, která snížila prodej aut, ale také globální nedostatek čipů, který donutil automobilky omezit výrobu. Nissan musel kvůli problémům s čipy snížit výrobu svého nejprodávanějšího kompaktního modelu Note v Japonsku a učinit krátkodobou úpravu výroby v Severní Americe.
Hurá na pivo
Od pondělí 17. května se otevřou restaurační zahrádky. U stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti. Hosté se budou muset prokázat testem, očkováním, nebo proděláním nemoci covid-19, rozhodla vláda. Mezi stoly budou muset být rozestupy minimálně 1,5 metru, stejně daleko by měly být i od kolemjdoucích, pokud zahrádku například od chodníku nedělí nějaká bariéra.
Tatra šlape na plyn
Jedna z nejstarších automobilek světa kopřivnická Tatra Trucks chystá výraznou expanzi. Loni automobilka vyrobila na 1200 vozů, více než polovinu z nich vyvezla. A svoji přítomnost na zahraničních trzích chce ještě více posilovat. Chystá závod v Brazílii, rozjíždí výrobu ve Spojených arabských emirátech a zkoumá možnosti na tureckém, ruském či na běloruském trhu, napsal server E15.cz.
Motor Evropy vysílá pozitivní vibrace
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku je v tomto měsíci nejlepší za více než 20 let. V příštích šesti měsících očekávají výrazný hospodářský vzestup. Jejich optimismus je hlavně výsledkem ústupu třetí vlny pandemie v zemi, uvádí to průzkum hospodářského institut ZEW. Index důvěry vystoupil ve srovnání s dubnem o 13,7 bodu na 84,4 bodu. Je tak nejvýše od začátku pandemie a vyšší hodnotu zaznamenal naposledy v únoru 2000.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Proti proudu peněžního trendu? Bez hotovosti se zatím zřejmě neobejdeme
Erste krouží kolem slovinské NKBM
Erste Group Bank se podle agentury Bloomberg zajímá o akvizici slovinské banky NKBM, jež je druhou největší tamní bankou. Již v dubnu proběhly informace, že o NKBM má zájem maďarská OTP Bank a hodnota transakce by mohla být kolem miliardy eur. Podle agentury Bloomberg se očekává podání nabídek do konce května.
Thyssenkrupp nabral ziskový kurs
Restrukturalizace německého ocelářského a strojírenského konglomerátu thyssenkrupp je v plném proudu a nese kýžené ovoce. V kombinaci se zvýšenou poptávkou po oceli a automobilových součástkách mohl konglomerát už podruhé za tři měsíce zlepšit výhled hospodaření na letošní fiskální rok. Skupina nyní očekává, že očištěný zisk před úroky a zdaněním za rok do konce září se bude pohybovat kolem 500 mil. eur. Doposud předpovídala maximálně vyrovnané hospodaření. Tržby mají vzrůst o více než 10 %. Kvůli vysokým nákladům na restrukturalizaci ale thyssenkrupp stále čeká čistou ztrátu, ta však bude mnohem nižší, než firma zatím čekala.
Banku majitele Liberty Ostrava potápí toxické úvěry
Britská společnost Wyelands Bank, která je součástí skupiny GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, čelí možné likvidaci. Gupta se totiž rozhodl, že bance neposkytne žádné další finanční prostředky, píše server BBC. Součástí GFG je rovněž výrobce oceli Liberty Steel, který v České republice vlastní hutní podnik Liberty Ostrava. Nejnovější vývoj podle BBC posiluje nejistotu kolem firmy GFG. Ta se potýká s finančními těžkostmi poté, co její hlavní věřitel Greensill Capital v březnu vyhlásil insolvenci.
První pomoc z Bruselu
Evropská komise schválila český program v hodnotě 50 mld. korun na podporu podniků zasažených šířením koronaviru. Prostředky mají jejich příjemcům zajistit dostatečnou likviditu k pokračování činnosti. Program se týká podniků všech velikostí a ze všech odvětví s výjimkou finančního sektoru. Bude mít podobu grantů, záruk či úvěrů, jejichž úkolem bude kompenzovat příjemcům náklady z období od loňského února do letošního prosince. Pomoc mohou získat podniky, které prokážou požadovaný pokles příjmů oproti období před příchodem koronavirové krize.
Zlatá žíla BioNTechu
Německá farmaceutická společnost BioNTech, která ve spolupráci s americkým výrobcem léků Pfizer vyvinula jednu z vakcín proti covidu, vykázala za první čtvrtletí čistý zisk 1,1 mld. eur. To je trojnásobek toho, co vydělala v posledním čtvrtletí loni. Daleko strmější nárůst než zisk ale zaznamenaly tržby, které činily 2,05 mld. eur, meziročně tak byly více než 70krát vyšší.
Kryptoměny lákají i jinak konzervativní Švýcary
Největší švýcarská banka UBS zvažuje, že bohatým klientům umožní investovat do kryptoměn. Po vzoru amerických investičních bank chce uspokojit rostoucí poptávku, napsala agentura Bloomberg. O začlenění digitálních měn do svých portfolií uvažují mimo jiné americké investiční banky JPMorgan Chase a Morgan Stanley. Švýcarská banka se v této třídě aktiv rozhoduje mezi několika alternativami, uvedly zdroje Bloombergu. Případná investice by představovala kvůli výkyvům trhu s kryptoměnami jen malou část z úhrnných investic.
Bilion dolarů na udržitelný růst
Skupina nejvyspělejších zemí světa G7 by měla do roku 2030 investovat ročně bilion dolarů, aby se globální ekonomika zotavila z pandemie a zůstala na cestě udržitelného růstu. Uvádí to zpráva, kterou si vyžádal britský premiér Boris Johnson. Plány předpokládají i transformaci energetického sektoru, aby se zpomalilo globální oteplování. Skupinu G7 tvoří Spojené státy, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Francie a Itálie.
VYBRALI JSME PRO VÁS:
Prezident Biden i bankéři Fedu požehnali raketovému růstu americké ekonomiky
Proč se není třeba bát toho, že je eurozóna ve druhé recesi
Klid před bouří nebo se situace na českém trhu práce skutečně uklidňuje?
Inflaci táhne dražší benzín
Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 %, nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Předchozí měsíc meziroční inflace činila 2,3 %. Překonání tříprocentní hranice již v dubnu je podle ekonomů překvapivé, nicméně meziroční inflace podle nich zůstane u hranice tří procent i v dalších měsících. Inflace v dubnu byla navíc o 0,2 procentního bodu vyšší, než odhaduje Česká národní banka v nové prognóze z minulého týdne.
GRAF: Meziroční míra inflace se dostala nad tříprocentní hranici
(v procentech, v poledních 12 měsících)
Zdroj: tradingeconomics.com
Disney zklamal investory
Tržby americké mediální společnosti The Walt Disney Company ve druhém čtvrtletí jejího finančního roku, které skončilo 3. dubny, se propadly o 13 % na 15,61 mld. USD. Investory zklamal také zpomalený růst počtu předplatitelů. Platforma měla na začátku dubna 103,6 milionu platících zákazníků, analytici přitom odhadovali, že bude mít téměř o šest milionů více.
Maďarsko uleví kryptospekulantům
Maďarská vláda se od příštího roku chystá daňově ulevit obchodníků s kryptoměnami. Investoři do bitcoinu či ethereum a dalších digitálních měn by nově mohli ze svých zisků odvádět do státní kasy o polovinu méně než dosud. Sazba daně se má snížit ze současných 30,5 % na 15 %.
POSLECHNĚTE SI NÁŠ PODCAST: