Mohlo by vás také zajímat
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Německá budoucnost? V únoru předčasné volby a přetrvávající ekonomická mizérie
Dominik Rusinko 13. listopadu 2024Jako první věc na seznamu priorit bude muset nová německá vláda řešit, jak zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky a nakopnout hospodářský růst.
Zbrojovka si podmaňuje Ameriku, Amazon dobývá Hollywood a Vojtěch opět v úřadu aneb souhrn událostí 21. týdne
Česká zbrojovka dokončila akvizici Coltu a hlásí rekordní výsledky; v ČSA přituhuje; Amazon koupil věhlasné hollywoodské studio; Renáta Kellnerová vládne žebříčku tuzemských miliardářů; Starlife čelí insolvenci; Australané posílili v Twistu; Paytm míří na burzu; Bidenova korporátní daň se blíží konsenzu; Xiaomi stahuje náskok rivalů; Němci škudlí; Mondelez nakupuje; ČNB posiluje v pravomocích a chystá růst sazeb a další zprávy ze světa byznysu v našem pravidelném týdenním přehledu.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
tak jsme se jako Česko zase stali světovými, i když trochu se zpožděním a v nepříliš pozitivním slova smyslu. Už i k nám dorazilo #MeToo v plné parádě, když se na dnes již bývalého poslance, nejvýraznějšího politika TOP 09 a stále třetího nejúspěšnějšího Čecha na Instagramu Dominika Feriho snesla závažná obvinění, která nyní bude muset zřejmě vysvětlovat před orgány činnými v trestním řízení. A mnohým to připomnělo, že i když se blíží čas dovolených, okurková sezona to letos zřejmě nebude. Chystají se volby a postupných vývěrů podobných kauz se dá očekávat více a více. Ale nebojte, my vás jimi zatěžovat nebudeme. Zůstaneme u čisté ekonomiky, jaká vás například čeká v následujícím přehledu.
Přeji úspěšný zbytek týdne a vstup do toho nového, samozřejmě bez jakýchkoliv nepříjemných kauz.
Jan Strouhal
zástupce šéfredaktora Peak.cz
Česká zbrojovka ohromuje svět
Výrobce zbraní CZG – Česká zbrojovka Group – vykázal za první letošní čtvrtletí tržby 2,03 mld. Kč. Meziročně se výnosy zvýšily o 63,7 %, a to především díky vyššímu počtu prodaných zbraní, především v USA. Za první tři měsíce roku 2021 holding prodal 137 083 zbraní, meziročně o 58,3 % více. Provozní výsledek hospodaření zbrojařské skupiny dosáhl 334,9 mil. Kč, což představuje meziroční nárůst o 216,6 %. Čistý zisk přesáhl 275,6 mil. Kč, ve stejném období loni byl holding ve ztrátě 59,1 mil. Kč. Investice skupiny od ledna do března letošního roku dosáhly 115,1 mil. Kč.
Zbrojovka oznámila také emisi 1 098 620 nových akcií za 379 Kč za kus (asi 3,7 % celkového počtu vydaných akcií). Akcie představují část nákupní ceny americké společnosti Colt.
Renáta Kellnerová vládne žebříčku miliardářů
Renáta Kellnerová, vdova po zesnulém většinovém majiteli skupiny PPF Petru Kellnerovi, byla jmenována správcem jeho pozůstalosti. Z tohoto titulu je tak vedena jako koncový vlastník PPF a jako držitelka odpovídajících majetkových podílů ve společnostech regulovaných centrální bankou: ve společnostech O2 CR a Moneta Money Bank. Kellnerová tak ovládá majetek, který časopis Forbes odhadl na 293 mld. Kč. Svého zesnulého muže vystřídala také v čele žebříčku nejbohatších Čechů. Finanční skupinu PPF vede čtyřčlenný řídící výbor, jehož členy jsou oba minoritní podílníci skupiny Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart, finanční ředitelka Kateřina Jirásková a právník Tomáš Brzobohatý.
V krachujících ČSA přituhuje
Evropský výrobce letadel Airbus přihlásil vůči krachujícím Českým aeroliniím pohledávky v celkové hodnotě 17 mld. Kč. Informaci jako první přinesl server E15. Insolvenční správce ČSA bude nyní posuzovat jejich oprávněnost. Z drtivé většiny jde nezaplacené faktury za čtyři stroje A220-300 a tři letadla A321XLR, které si ČSA v roce 2019 objednaly, ale následně je nebyly schopné splácet.
Amazon dobývá Hollywood
Internetový gigant Amazon koupí za 8,45 mld. USD hollywoodské studio MGM. Akvizice obohatí streamovací platformu Amazon Prime o celou řadu kultovních filmů a seriálů, mimo jiné i o populární sérii s agentem 007 Jamesem Bondem. Jde o druhou největší akvizici Amazonu od roku 2017, kdy firma koupila za asi 14 mld. USD prodejce potravin Whole Foods Market.
Vojtěchův comeback
V pandemii nejméně vděčný vládní post připomíná hokejovou střídačku. Česko má za poslední rok již čtvrtého ministra zdravotnictví. A mělo by pátého, pokud by do funkce nenastoupil staronový šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO). Oproti zvyklosti jeho jmenování nedoprovodila tradiční slavnostní ceremonie na Pražském hradě, Vojtěch si pouze od prezidenta převzal podepsaný jmenovací dekret. Zeman zároveň přijal rezignaci dosavadního ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO).
Australané posílili v Twistu
Australská finančně-technologická společnost Zip převzala zbývající podíl v české firmě Twisto. Zaplatili za něj 140 mil. AUD (2,3 mld. Kč). Zip už investorem v Twistu byl, jak velký podíl nyní drží, ovšem australská firma neupřesnila.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Martin Juřík (APUtime): Nejlepší šéf? Robot, který zaměstnance vytrhne z rozhodovací paralýzy
Ceny rostou nejen u bytů. Půl milionu za garážové stání už je v Praze běžná realita
Evropský automobilový trh míří vzhůru. S ním ale poletí nahoru i ceny vozů
Tvrdý kartáč z Bruselu
Evropská komise žaluje britsko-švédskou farmaceutickou společnost AstraZeneca kvůli zpoždění dodávek vakcíny proti covidu. Komise za každou dávku dodanou s více než tříměsíčním zpožděním žádá od výrobce odškodné deset eur za den zpoždění. Od 1. července by AstraZeneca mohla komisi platit až 200 mil. eur denně. Farmaceutická firma to ale odmítá, píší zahraniční agentury. Komise si od AstraZenecy objednala 300 milionů dávek vakcíny s dodáním do konce června, firma ale už v dubnu avizovala, že do termínu stihne dodat jen asi 100 milionů dávek.
About You míří na frankfurtský parket
Německý internetový prodejce módního oblečení About You plánuje vstup na akciovou burzu ve Frankfurtu nad Mohanem. Emise by měla podniku vynést asi 600 milionů eur. Peníze chce použít na expanzi v zahraničí a na rozvoj technologické platformy pro firmy. Podle mediálních spekulací by nabídka mohla celý podnik ohodnotit na asi tři miliardy eur. Za loňský fiskální rok, který končil v únoru, firma zvýšila tržby o 57 % na 1,17 mld. eur. V minulém čtvrtletí měl About You poprvé kladný EBITDA. Letos očekává zvýšení tržeb o 40 až 50 %.
Liberty Steel prodá tři továrny
Skupina Liberty Steel britského podnikatele Sanjeeva Gupty, narozeného v Indii, se dohodla na restrukturalizaci a refinancování svých aktivit v Británii. Plány předpokládají, že společnost prodá tři továrny, které nepovažuje pro svou činnost za klíčové. Uvedla to agentura Reuters. Liberty Steel, která vlastní také ostravskou huť, po krachu svého hlavního úvěrového partnera nyní sama bojuje o přežití. V rámci restrukturalizace proto prodá aktivity pro letecký sektor a výrobu speciálních slitin ve Stocksbridge. „Formálně jsme zahájili také prodej součástí Liberty Aluminium Technologies a Liberty Pressing Solutions,“ uvedl podnik.
Nový stavební zákon prošel sněmovnou
Sněmovna tento týden schválila nový stavební zákon, od nějž si Ministerstvo pro místní rozvoj slibuje zrychlení a zjednodušení stavebního řízení a také digitalizace procesů. Veškeré stavební úřady by měly přejít pod stát, spadat budou pod Nejvyšší stavební úřad a budou organizovány podobně jako třeba finanční úřady. Kritizovaná novela nyní míří do Senátu ovládaného opozicí, který ji zřejmě sněmovně vrátí k přepracování.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Rozvoji pražských čtvrtí má pomoci dohoda s developery. Budou stavět podle jednotných pravidel
Pomohou brownfieldy snížit nedostatek bytů v Praze?
Nedobrou situaci s bydlením chce Praha řešit i vlastními silami
ČNB posílí v regulaci hypoték
Česká národní banka získá nové pravomoci. Ze zákona bude stanovovat podmínky pro získání úvěrů na bydlení. Dosud dávala bankám pouze doporučení, která nebyla právně závazná. Pokud banky nařízení poruší, bude jim hrozit pokuta až deset milionů korun. Tyto limity mají působit jako prevence systémového rizika, uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok, který již podotkl, že úvěry na bydlení tvoří více než polovinu poskytnutých úvěrů. Novela zákona ČNB také rozšíří možnosti centrální banky při obchodování na finančních trzích. Předlohu stvrdila sněmovna a míří k podpisu prezidenta.
Prostě Švýcarsko
Švýcarsko si nepřeje užší vazby s Evropskou unií. Tento týden po sedmi letech ukončilo jednání o rámcové smlouvě, která měla zajistit právní rámec pro účast Švýcarska na jednotném evropském trhu a zavést mechanismus pro urovnávání sporů. Strany podle agentury Reuters nenašly shodu v zásadních bodech, jakými jsou platy, volný pohyb osob nebo státní dotace. Evropská komise nad ukončením jednání vyjádřila politování.
Rozsudkem k uhlíkové neutralitě
Nizozemský soud rozhodl, že britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell musí do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 45 % ve srovnání s rokem 2019. Podle agentury Reuters jde o průlomový rozsudek, který by se mohl stát precedentem pro právní kroky proti dalším energetickým gigantům po celém světě. Shell oznámil, že se proti verdiktu odvolá. Proces iniciovalo sedm uskupení, včetně organizace Greenpeace. Je to vůbec poprvé, co se ochránci životního prostředí obrátili na soudy, aby přiměli velkou energetickou společnost změnit strategii.
Němci zatím stále škudlí
Němečtí spotřebitelé zatím zůstávají obezřetní, přestože se epidemická situace v zemi výrazně zlepšuje a výhledy ekonomického růstu jsou pozitivní. Spotřebitelská důvěra podle průzkumu, který zveřejnil institut GfK, roste, ale méně, než se čekalo. Index spotřebitelské nálady na měsíc červen se podle GfK zvýšil na minus sedm bodů z květnových minus 8,6 bodu. (Pokud je hodnota v záporných číslech, znamená to, že soukromá spotřeba ve srovnání se stejným obdobím loni klesne, pozn. red.) Němci jsou sice optimističtější co do vývoje svých osobních příjmů, ale jejich ochota utrácet se po třech měsících růstu zhoršila.
Lenovo trhá rekordy
Čínskému výrobci počítačů Lenovo Group se v loňském fiskálním roce velmi dařilo, roli v tom sehrála koronavirová pandemie, která kvůli práci i vzdělávání na dálku zvýšila poptávku po kancelářské technice. Čistý zisk Lenova stoupl o 77 % na 1,18 mld. USD a tržby poskočily v meziročním srovnání o pětinu, když poprvé překonaly hranici 60 mld. USD.
Mondelez koupí výrobce croissantů 7Days
Americký výrobce cukrovinek Mondelēz International koupí řeckou potravinářskou firmu Chipita, která mimo jiné vyrábí croissanty 7Days. Transakce za asi dvě miliardy USD pomůže nadnárodnímu výrobci v expanzi na trhu s drobným občerstvením. Chipita loni utržila 580 mil. USD. Mondelez letos už koupil australskou potravinářskou firmu Gourmet Food Holdings i většinový podíl v britském výrobci proteinových tyčinek Grenade.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Vlastislav Bříza (Koh-i-noor): Peníze jsou krev. Kdo je nemá, umírá
Mafie si vyhlédla písek. Poptávka stavařů po nedostatkovém materiálu bude stoupat
Moje auto, můj hrad. Češi vysáli z trhu obytné vozy a karavany
Xiaomi stahuje náskok rivalů
Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk o 164 % na 6,1 mld. jüanů (19,9 mld. Kč). Tržby se zvýšily o 55 % na 76,9 mld. jüanů (250,2 mld. Kč). Třetí největší výrobce smartphonů na světě tak zmírňuje náskok svých rivalů: jihokorejského Samsungu a amerického Applu. Podnik v březnu ohlásil vstup na trh s automobily, do jejichž výroby chce investovat deset miliard dolarů.
Marks & Spencer se prohýbá pod tíhou covidu
Zisk před zdaněním britské maloobchodní společnosti Marks & Spencer klesl v uplynulém finančním roce o 88 % na 50,3 mil. GBP. Na vině jsou uzávěry jejích prodejen v době pandemie, kdy prudce klesl zejména prodej oblečení. Společnost proto informovala své investory, že letos žádnou dividendu nevyplatí. Prodej jídla díky partnerství s internetovým supermarketem Ocado se naopak zvýšil.
Starlife čelí insolvenci
Výrobce potravinových doplňků Starlife olympionika Roberta Změlíka čelí návrhu na insolvenci. Podala jej leasingová společnost LeasePlan, které firma bývalého desetibojaře dluží skoro 110 mil. Kč za desítky vozů v operativním pronájmu, píše server E15. Krajský soud v Praze návrhu firmy LeasePlan vyhověl. Problémy firmy Starlife přitom mohou podle serveru dopadnout i na skupinu PPF. Stoprocentní Změlíkův podíl ve firmě je totiž v zástavě PPF banky.
Pepco na burze sbírá vavříny
Společnost Pepco tento týden vstoupila na burzovní parket ve Varšavě. Šlo o vůbec největší letošní IPO na varšavské burze. Hned v úvodu středečního obchodování cenné papíry Pepca přidávaly kolem 8 %. Hodnota firmy díky tomu dosáhla asi 23 mld. PLN (asi 130 mld. Kč). Vlastníkem firmy, která působí na mnoha trzích včetně Česka, je konglomerát Steinhoff z Jihoafrické republiky. Polsko je pro ni klíčovým trhem. V lednu Pepco své akcie umístila také na burze v Amsterodamu.
Británii zaplavilo zboží z Číny
Čína je největším dovozcem zboží do Británie, předstihla tak dříve kralující Německo. Vyplývá to z údajů britského statistického úřadu. Stalo se tak poprvé od roku 1997, kdy se tyto záznamy začaly vést. Objem zboží dovezeného z Číny se v letošním prvním čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 zvýšil o 66 % a dosáhl 16,9 mld. GBP. Dovoz z Německa ve stejném období o čtvrtinu klesl a činil 12,5 mld. GBP. Obchod mezi Británií a Evropskou unií narušil brexit, zatímco pandemie zvýšila poptávku po čínském zboží.
Rusnok: Sazby zvýšíme
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Deník N uvedl, že ČNB letos úrokové sazby určitě zvýší. Otázka je, zda se tak stane už v červnu, nebo až v srpnu. Podle Rusnoka je pak méně pravděpodobné, že by sazby letos vzrostly více než dvakrát. Inflaci podle něj tlačí nahoru zejména globální tlaky na růst cen potravin a pohonných hmot, které ČNB svou měnovou politikou v krátkodobém horizontu nemůže ovlivnit.
Prodá koncern VW Lamborghini? Nabídku dostal
Německá automobilová skupina Volkswagen podle serveru Autocar dostala nabídku na prodej své značky Lamborghini. Nezávaznou nabídku za 7,5 mld. eur mělo tento měsíc podat konsorcium, které tvoří švýcarská skupina Quantum Group a britská investiční firma Centricus Asset Management. Podle automobilky Audi, pod kterou Lamborghini oficiálně spadá, však značka není na prodej.
Když vládní podpora léčí
Růst ekonomiky USA začátkem roku zrychlil, zejména díky vládním stimulačním opatřením pro firmy i rodiny. Hrubý domácí produkt (HDP) se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 6,4 procenta, uvedlo ve zpřesněné zprávě americké ministerstvo obchodu. Je to druhý nejrychlejší růst od třetího čtvrtletí 2003. V posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika rostla tempem 4,3 procenta.
Paytm míří na burzu
Největší indický poskytovatel digitálních plateb Paytm plánuje ještě letos burzovní debut. Z primární veřejné nabídky akcií (IPO) by chtěl získat asi 218 miliard rupií (62,6 mld. Kč). S odkazem na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. IPO, které by mělo být největší v Indii, by se mělo uskutečnit v listopadu. Hodnotu celé firmy by mělo dostat až ke 30 mld. USD.
Z Bruselu přiteče 100 miliard na OZE
Na nové obnovitelné zdroje v Česku v nejbližších sedmi letech přiteče z evropských fondů typu Modernizačního fondu a Plánu obnovy kolem 100 mld. Kč. Uvedl to vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO), který připomněl, že mezi roky 2010 až 2030 jim bude vyplacen až bilion korun, z toho 570 až 580 mld. Kč solárním elektrárnám. Důvodem je především štědrá podpora v souvislosti s takzvaným solárním boomem před více než deseti lety.
Spojenectví ČEZ a Škodovky
Energetická skupina ČEZ by se podle serveru Lidovky.cz mohla spojit s automobilkou Škoda Auto při výstavbě továrny na baterie pro elektrická auta. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš potvrdil, že jedná s automobilkami a že jednání se Škodou jsou nejdále. Celý projekt by také podpořil stát prostřednictvím balíku přímých a nepřímých pobídek. Rozhodnutí by mělo padnout ještě v tomto roce.
Bidenova daň má šanci
Skupina G7 se blíží dohodě o zdanění nadnárodních společností. USA navrhly, aby ve světě existovala minimální daň 15 % ze zisků globálních firem. Francie, Německo a Itálie plán považují za dobrý základ pro mezinárodní dohodu, která by se mohla schválit do července, napsal list Financial Times.
Bitcoin opět nabírá sílu
Zatímco v minulém týdnu zažila nejznámější kryptoměna volný pád, minulou středu se její cena dostala až k hodnotě 30 tis. USD za virtuální minci. Z letošního maxima nad hranicí 60 tis. USD tak ztratila více než polovinu hodnoty. Tento týden ale bitcoin posiloval, ve čtvrtek večer se obchodoval nad 40 tis. USD.
GRAF: Vývoj ceny bitcoinu v posledním týdnu
(v dolarech)