Od 1. června mají být PCR testy proti covidu-19 zdarma, tedy dva za měsíc (a také čtyři antigenní). Jak se ale ukazuje – a autorovi to potvrdilo z vlastní zkušenosti i několik známých – není to tak úplně pravdou. Problém zaznamenala i další média.
Testování zdarma |
Od 1. června mají lidé nárok na dva PCR a čtyři antigenní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
Do konce května měl každý nárok na antigenní test zdarma každé tři dny, přesnější PCR testy si ale lidé museli zaplatit, pokud jim je nepředepsal lékař nebo hygienik. |
Laboratoře, které testy provádějí, se vymlouvají na nedostatek informací ze strany ministerstva zdravotnictví.
Chápu, že prohlášení bývalého ministra zdravotnictví Petra Arenbergra z 24. května po jednání vlády nelze brát jako bernou minci. (Zejména po celé anabázi nejrůznějších podobných vládních prohlášení).
Nicméně myslím, že na to, aby se laboratoře a další testující instituce začaly pomalu připravovat na to, že k tomu dojde, by to mohlo stačit. (i v kontextu již fungujícího bezplatného testovaní antigenními testy).
Každopádně ministerské opatření, kde je testování PCR testy zaváděno s červnovou účinností, je datováno 28. květnem.
Testovacím zařízením však podle médií chybí přesná metodika a instrukce, jak testy vykazovat. A tudíž zatím peníze od testů-chtivých budou požadovat.
VÍCE K TÉMATU:
Další políček vládě: nelze schovávat všechny výdaje za boj proti covidu, tvrdí NKÚ. Je tu však jedno ale…
Pfizer vládne největší operaci v dějinách zdravotnictví, očkování na covid. Ohrozit ho může Johnson & Johnson
Peníze first, nebo šlendrián?
Je však zajímavé, že na straně druhé existují i zařízení, která to bezplatně umí. Jde zejména o fakultní nemocnice (např. pražské FN Královské Vinohrady nebo VFN na Karlově náměstí, dle serveru Seznam Zprávy i FN Ostrava nebo soukromá společnost Vidia Diagnostika). Jde však spíše o výjimky.
Vzhledem k tomu, že ministerstvo zatím ke kauze vyjádření nevydalo, těžko soudit, kde je zakopaný pes.
Lze chápat, že se testovací firmy chovají „s péčí řádného hospodáře” a dle karetního rčení „co je doma, to se počítá”. Nemluvě o tom, že zrovna v těchto dnech probíhají i debaty o snížení úhrad za provedené testy ze strany pojišťoven vůči odběrovým centrům. Tyto úhrady by nově měly být zhruba poloviční ve srovnání se současným stavem. Že by tedy šlo o snahu ještě si zkusit vydělat?
Podle autora nemůže být zase tolik těžké v informačních databázích označit ty, kteří přišli na test v červnu a dále a pak tato data předložit k proplacení zdravotním pojišťovnám.
Každopádně mi přijde, že celá kampaň „od 1. června zdarma” je podvodem na těch, kteří testy chtějí či potřebují, ale nakonec je budou muset zaplatit. (a případně sami vyžadovat jejich zpětné proplacení na pojišťovnách).