Mohlo by vás také zajímat
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Německá budoucnost? V únoru předčasné volby a přetrvávající ekonomická mizérie
Dominik Rusinko 13. listopadu 2024Jako první věc na seznamu priorit bude muset nová německá vláda řešit, jak zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky a nakopnout hospodářský růst.
Čtvrtmiliarda nezaměstnaných, vyšší daně a další (bez)nadějné vyhlídky aneb souhrn událostí 22. týdne
OECD zlepšila výhledy ekonomiky (i pro ČR); ČNB získává větší pravomoci na regulaci hypoték; Foxconn bude dělat i elektroauta; Schillerová navrhuje zase megaschodek rozpočtu; ČEZ požádal o územní rozhodnutí k Dukovanům II; Evropská komise si začíná půjčovat na fond obnovy; světový trh práce se z pandemie jen tak neoklepe; Twitter spustí službu pro předplatitele; Toyota chystá nový model z linek v Kolíně; EU si posvítí na daňovou optimalizaci; Huawei už má do smartphonů náhradu za Android a další byznysové události v našem pravidelném týdenním přehledu.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
tento týden přežila vláda Andreje Babiše další hlasování o nedůvěře. Kvůli poslancům KSČM se z celé s pompou ohlašované opoziční akce stala fraška. Jak se ale shodují komentátoři i politologové, je to možná dobře, a to kvůli hrozbě, že by se v případě vyslovení nedůvěry do hry dostal prezident Miloš Zeman. Svoji chvíli slávy si tak mohl ve sněmovně užít sám premiér, který ve svém projevu vychválil na činnosti kabinetu, co se dalo (přičemž dodatečně – na Radiu ZET či v Radiožurnálu – se dokázal za svůj projev pochválit ještě několikrát). Jen aby to s výčtem úspěchů Babišovy vlády nedopadlo podle jednoho z Murphyho zákonů: Jestliže se nám něco konečně povedlo, v budoucnosti zjistíme, že by bylo lepší, kdyby se to nepovedlo…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Český HDP: pokles o 2,1 %
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 2,1 %, mezičtvrtletně pak o 0,3 %. Uvádí to zpřesněné odhady Českého statistického úřadu, jež se shodují s prvním odhadem statistiků z konce dubna. Na meziročním vývoji hrubého domácího produktu (HDP) se negativně podepsal mimo jiné propad spotřebních výdajů domácností. Negativnímu vývoji navzdory proti předchozímu kvartálu stoupla hrubá přidaná hodnota (HPH), a to konkrétně o 0,1 %. Vzrostla zejména ve stavebnictví, peněžnictví a pojišťovnictví a ve zpracovatelském průmyslu. Ve většině služeb ovšem klesla.
EU si posvítí na daňovou „optimalizaci“
Členské státy Evropské unie se dohodly s Evropským parlamentem (EP) na nových pravidlech, která mají pomoci v boji proti daňovým únikům velkých firem. Nadnárodní firmy se ziskem nejméně 750 mil. eur (přes 19 mld. Kč) budou muset zveřejňovat údaje o zaplacených daních a počtu zaměstnanců ve všech zemích, v nichž působí. Kvůli tomu, že velké firmy často obcházejí svou daňovou povinnost, přicházejí podle unijních odhadů země EU zhruba o 50 mld. eur ročně. Nevládní organizace Transparency International nicméně směrnici kritizuje jako neúčinnou, protože se nevztahuje na většinu zemí světa.
Jen pro příklad, deník The Guardian tento týden napsal, že irská pobočka společnosti Microsoft loni zaplatila nulovou daň ze zisku 315 mld. USD, protože je pro daňové účely „rezidentem“ na Bermudách. USA navrhly řešit otázku přesouvání zisku do zemí s nízkými daněmi zavedením 15% sazby daně ze zisků nadnárodních společností ve všech jurisdikcích, kde korporace působí.
Rozpočtová rada varuje
Plánovaná konsolidace českých veřejných financí tak, jak ji chystá ministerstvo, je nedostatečná. Česko narazí na dluhovou brzdu (tj. dluh ve výši 55 % HDP) již v roce 2024, spočítala Národní rozpočtová rada. Navíc jsou přijímána a navrhována další daňová a výdajová opatření, která dodatečně zvyšují již existující nerovnováhu veřejných financí, což je podle rady nezodpovědné. Konsolidaci nebude možné uskutečnit pouze omezováním veřejných výdajů a bude nutné i významně zvýšit zdanění.
Ministerstvo financí navrhlo na příští rok státní rozpočet se schodkem 390 mld. Kč. Návrh podle vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) už počítá s dodatečným navýšením penzí o 300 korun měsíčně, které schválil kabinet. Letos je schválen schodek 500 mld. Kč a loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 mld. Kč.
Twitter jde do předplatného
Twitter spustí službu Twitter Blue pro předplatitele. Je určena pokročilým uživatelům, kteří budou ochotni připlatit si pár dolarů každý měsíc za exkluzivní funkce. Jako první ji mohou odzkoušet uživatelé sociální sítě z Kanady a Austrálie. Společnost tak hledá další zdroje příjmů, dosud byla závislá téměř výhradně na reklamě. Twitter doufá, že do konce roku 2023 se mu podaří mít 315 milionů platících uživatelů a roční tržby okolo 7,5 mld. USD, což je dvojnásobek současného stavu.
O krok blíže novým Dukovanům
Elektrárna Dukovany II, dceřiná společnost energetické skupiny ČEZ, požádala o vydání územního rozhodnutí pro plánovaný nový jaderný blok. Jedná se o další krok v procesu přípravy výstavby jaderného zdroje v Dukovanech. Příprava podkladů a dokumentace trvala přes dva roky. Stavebnímu úřadu v Třebíči ČEZ vedle digitalizované verze předal také více než 30 tisíc stran dokumentace a příloh. To vše vážilo asi čtvrt tuny. Přípravný tým musel od dotčených orgánů státní moci získat více než 900 stanovisek, rozhodnutí, souhlasů a vyjádření.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Kritická zpráva OECD: s covidovou krizí jsme se vypořádali hůře než srovnatelné země
Tajemství nejhodnotnější evropské firmy? Neutuchající akviziční apetit impéria luxusu LVMH
Schillerová naplánovala další prohlubování zadlužení státu. Kdo to bude platit, se dál neřeší
Slováci prověří investory
Slováci chtějí více prověřovat zahraniční investice. Kapitál, který do země proudí ze zemí mimo EU, má být nově zkoumán z hlediska možného ohrožení bezpečnosti a veřejného pořádku, na jehož základě by vláda v případě existence zmíněného rizika mohla zakázat vstup investora nebo zvýšení jeho podílu ve slovenských podnicích. Kontrola by se podle předlohy navržené tamním ministerstvem hospodářství dotkla od příštího roku zejména některých citlivých sektorů, ale i velkých celostátních médií.
Německo se oklepalo z krize
Německá ekonomika už překonala nejhorší část koronakrize. Uvedl to tamní ministr hospodářství Peter Altmaier s tím, že letos by mohlo HDP země růst až o 4 %. Jeho odhad je přitom optimističtější než oficiální vládní výhled z konce dubna, který uváděl růst o 3,5 %. Loni německá ekonomika padala o 4,8 %. Vláda musí podle Altmaiera připravit zodpovědný způsob postupného ukončování opatření na podporu ekonomiky.
Přelomový verdikt?
Soudní dvůr Evropské unie vydal zcela zásadní rozsudek ve sporu o rovné platové podmínky. V kauze, v níž zaměstnankyně britského maloobchodního řetězce Tesco žalovaly společnost, že jsou méně ohodnocené než muži pracující v distribuci, a přitom vykonávají stejnou práci, dal soud za pravdu žalobcům. Rozsudek může podle agentury Reuters ovlivnit situaci i v jiných maloobchodních společnostech. Je konečný a nelze se proti němu odvolat.
Nordgold míří na burzy
Ruský těžař zlata, společnost Nordgold, plánuje uvést své akcie na burzy v Moskvě a Londýně. Podle listu Financial Times se tak podnik, který ovládá rodina ruského miliardáře Alexeje Mordašova, snaží využít obnoveného růstu ceny zlata. Cena žlutého kovu totiž loni vystoupala na rekord, když pokořila hranici 2 000 dolarů za troyskou unci (oz). Ačkoli cena zlata z rekordů spadla, i nyní se drží nad 1 900 dolary za oz. Investoři totiž zlato skupují kvůli obavám z inflace.
Toyota chystá novinku
Toyota bude ve svém kolínském závodě vyrábět nový model segmentu A, což jsou malé vozy. Zahájení i objem výroby a název auta oznámí firma v budoucnu. Nový vůz bude využívat platformu Toyota GA-B, uvedla automobilka. V Kolíně se vyrábí trojice malých aut – Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1 –, letos se k nim přidává také větší model Yaris.
Slow fashion je prostě cool
Americký internetový prodejce Etsy koupí aplikaci pro nákup a prodej nošeného oblečení Depop. Od obchodu za 1,63 mld. USD si slibuje, že k sobě přiláká více mladších zákazníků, kteří kvůli nadměrné ekologické a uhlíkové stopě oděvního průmyslu holdují módě z druhé ruky. Očekává se, že jen v USA hodnota trhu s obnošeným oblečením do roku 2024 stoupne více než dvojnásobně na 64 mld. USD. Celosvětově bude růst tohoto trhu dvojnásobný ve srovnání s růstem současné tzv. fast fashion, tedy levné a dostupné módy vyráběné v obrovském množství.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Obliba biobavlny roste. Ale špatné svědomí „na triku“ nosí stále většina lidí
Dolary? Ne, raději jüan
Rusko dá sbohem dolarovým aktivům. Zcela je odstraní ze svého státního investičního fondu. Počítá také s nižším zastoupením britské libry. Ve Fondu národního blahobytu, který spravuje ruské příjmy z prodeje ropy, naopak posílí podíl eurových aktiv (na 40 %), zlata (na 20 %) a čínského jüanu (na 30 %). Zbytek budou po 5 % tvořit japonský jen a britská libra, uvedl ruský ministr financí Anton Siluanov. Fond vznikl jako rezervní fond na podporu důchodového systému a k 1. květnu v něm bylo 185,9 mld. USD.
Růstové steroidy pro majitele FlixBusu
Německá dopravní aplikace FlixMobility, známá hlavně díky značce autobusové přepravy FlixBus, získala od investorů dalších 650 mil. USD (13,6 mld. Kč). Nové peníze ve formě půjček a majetku pomohou společnosti k dalšímu růstu a zároveň ji ohodnocují na více než 3 mld. USD. Peníze do firmy nově vložila investiční společnost Canyon Partners. Podpořili ji také stávající investoři – General Atlantic, Permira, TCV, HV Capital, BlackRock, Baillie Gifford a SilverLake.
Čtvrtmiliarda lidí bez práce
Nejméně 220 milionů lidí po celém světě zůstane letos bez práce. Statistika je to mnohem neúprosnější než v době před koronavirovou pandemií (v roce 2019 nemělo práci asi 187 milionů lidí). Míra nezaměstnanosti bude podle výhledu Mezinárodní organizace práce (ILO) činit 6,3 %. Pracovní trh se po pandemii zvedá velmi pozvolna, silnější oživení podle ILO nepřijde dříve než v roce 2023. V příštím roce bude nezaměstnaných asi 205 milionů lidí.
Huawei už má za Android náhradu
Čínská společnost Huawei Technologies začíná používat modernizovanou verzi vlastního operačního systému HarmonyOS. Instalovat jej bude do svých smartphonů. Očekávání jsou veliká, firma doufá, že se jí díky tomu podaří zotavit z dopadů amerických sankcí, které její podnikání citelně zasáhly. Využití vlastního operačního systému znamená, že firma už nebude plně závislá na Androidu. Sankce Googlu zakazují poskytovat technickou podporu novým modelům telefonů Huawei a zpřístupňovat platformu Google Mobile Services, což je v podstatě soubor developerských služeb, na kterém je založena většina aplikací Androidu.
Ambice O2
Do tří let bude celé Česko pokryto rychlou mobilní sítí 5G. Takový závazek si dal mobilní operátor O2. Celou Prahu bude mít údajně pokrytou už za rok. Síť bude stavět se svým technologickým partnerem CETIN a dodavatelem technologií Ericsson v rámci celkové obměny vysílacích technologií. V současnosti je 5G u O2 dostupné v asi 60 městech.
VÍCE K TÉMATU:
5G jako účinný ekonomický lék pro Česko na koronavirovou pandemii
5G síť v Česku pro celou populaci nikdy nebude. Využije ji hlavně průmysl a věda
Víc robotů, 5G sítě nebo superchytré čipy. Kde dál se letos odehraje průlom v sektoru technologií?
Zisk Zoomu mile překvapil
Poskytovatel videohovorů Zoom dál těží z masivních změn na trhu práce a ve výuce způsobených pandemií. Za tři měsíce do konce dubna zvýšil zisk na 227,4 mil. USD z 27 mil. ve stejném období loni. Tržby se v uplynulém čtvrtletí zvýšily o 191 % na 956,2 mil. USD, což je téměř o 50 mil. více, než odhadovali analytici ze společnosti IBES Refinitiv.
OECD: Světová ekonomika letos poroste o 5,8 %
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila výhled světové ekonomiky na letošní i příští rok. Nově předpokládá, že globální hospodářství letos vzroste o 5,8 %, zatímco v březnu předpovídala nárůst o 5,6 %. Letošní růst by tak byl nejprudší od roku 1973, upozornila agentura AP. OECD výrazně zlepšila zejména výhled čínské ekonomiky.
AMC se veze na vlně spekulace
Americký provozovatel kin AMC Entertainment umí využít tržní příležitosti a už podruhé se svezl na vlně enormního zájmu o své akcie vydáním nových. Učinil tak v době, kdy se cena za titul vyšplhala díky aktivitám drobných investorů organizovaných přes sociální síť na dlouhodobé rekordy. Firma svůj záměr v rychlosti oznámila Komisi pro cenné papíry (SEC) a krátce nato prodej akcií dokončila. Investory zároveň varovala, že nynější vysoká cena akcií AMC je odtržena od reality.
Kofola si nezoufá
Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko vykázala za první čtvrtletí čistou ztrátu 106 mil. Kč. Ve stejném období loni to bylo 4 mil. Kč. Tržby se firmě snížily meziročně na 1,16 mld. Kč z 1,29 mld. Kč. Po celé první čtvrtletí byl ale uzavřen klíčový segment gastronomie, navíc byly po část období v Česku omezeny také impulzní nákupy z důvodu uzavření okresů. Pokles tržeb o 10,4 % z tohoto pohledu vnímá skupina jako pozitivní výsledek. Provozní zisk EBITDA se meziročně propadl o téměř 30 mil. Kč.
Evropská unie emituje eurobondy
Evropská komise začíná vydávat společné dluhopisy na pokrytí mimořádného fondu obnovy Evropské unie. Na trzích chce prostřednictvím dlouhodobých dluhopisů získat asi 80 mld. eur. Další desítky miliard eur chce letos získat pomocí dluhopisů s kratší splatností. Komise může fond o celkovém objemu 750 mld. eur (19,1 bilionu Kč) začít naplňovat díky tomu, že k minulému týdnu všech 27 členských států schválilo zvýšení svých záruk za společný rozpočet. Proto si může Brusel vypůjčit peníze na bezprecedentní společný dluh za nejvýhodnějších podmínek. První země by mohly začít peníze z fondu čerpat o letních prázdninách.
Daimler a Nokia urovnaly spory
Německý automobilový koncern Daimler bude platit finskému výrobci telekomunikačních zařízení Nokia za využívání jeho patentů. Firmy uzavřely licenční dohodu a ukončily tak své patentové spory. Detaily jejich dohody ale zveřejněny nebyly.
ČNB má novou páku na banky
Česká národní banka bude mít nově ze zákona pravomoc stanovovat podmínky pro získání hypotéky. Dosud mohla u úvěrů na bydlení dávat bankám pouze doporučení. Ta však nebyla nijak právně závazná. Novela zákona o ČNB, kterou tento týden podepsal prezident Miloš Zeman, ovšem zavádí povinnost poskytovatelů úvěrů dodržovat centrální bankou stanovené limity, jež mají působit jako prevence systémového rizika. Pokud tak banky neučiní, bude jim hrozit pokuta až 10 mil. Kč. Předpis také rozšíří možnosti centrální banky při obchodování na finančních trzích.
Inflace v eurozóně nad cílem ECB
Meziroční míra inflace v eurozóně v květnu poprvé od října 2018 dosáhla dvouprocentní hranice. Dostala se tak nad dlouhodobý cíl Evropské centrální banky, oznámil Eurostat. Inflace pokračovala v prudkém růstu již třetí měsíc v řadě a proti dubnové hodnotě se zvýšila o čtyři desetiny procentního bodu. Po přechodném vzestupu centrální banka očekává, že se růst cen zmírní a v dalších letech se bude pohybovat pod cílovou hodnotou.
Kečup se vrací do Británie
Americká potravinářská společnost Kraft Heinz plánuje v příštích čtyřech letech investovat 140 mil. GBP (přes 4 mld. Kč) do svého závodu na výrobu potravin v Británii. Investice představuje největší rozšíření zahraničního závodu této firmy za více než 20 let. Továrna, která leží v Kitt Green severozápadně od Manchesteru, v rámci této investice rozšíří výrobu o kečupy, majonézy a salátové dresinky značky Heinz. Ty se v Británii vyráběly naposledy v roce 1999, upozorňuje server BBC.
Vykoupení z Dieselgate
Bývalý šéf Volkswagenu Martin Winterkorn odsouhlasil, že německému koncernu zaplatí 10 mil. eur jako náhradu škody za skandál kolem emisních podvodů, napsal Business Insider. Volkswagen kauzu nekomentoval. Dříve v březnu ale koncern uvedl, že náhradu škody bude požadovat od Winterkorna a od bývalého ředitele automobilky Audi Ruperta Stadlera. Po rozsáhlém vyšetřování totiž VW došel k závěru, že oba vrcholní manažeři zanedbali péči řádného hospodáře.
Putin marketér
Rusko spustilo sériovou výrobu luxusního sedanu Aurus Senat, který podpořil prezident Vladimir Putin. Nechal se s ním svézt na svoji inauguraci v roce 2018. Cena vozu považovaného Kremlem za prestižní projekt bude začínat na 18 mil. RUB (5,1 mil. Kč), napsala agentura Reuters. Letos by mělo z montážní linky v závodě Ford Sollers ve městě Jelabuga v Tatarstánu sjet asi 350 vozů Aurus, v budoucnu by se ale mohla výroba zvýšit až na 5 000 vozů ročně.
Nástupce Concordu opět na nebi
Americké aerolinky United Airlines sází na nadzvukové cestování. Od firmy Boom Technology koupí 15 letadel Overture. Katalogová cena jednoho stroje je 200 mil. USD, cena celého kontraktu je tak asi 3 mld. USD (63 mld. Kč). Uvedl to Blake Scholl, zakladatel a šéf firmy Boom. Součástí transakce je také opce na dalších 35 strojů. Nadzvuková letadla s prvními pasažéry by mohly vzlétnout už v roce 2029.
Foxconn šlape do elektromobility
Tchajwanská společnost Foxconn bude vyrábět elektromobily. Za tímto účelem proto uzavřela partnerství s thajskou státní energetickou skupinou PTT. Firmy to uvedly ve společném prohlášení. Foxconn, který je mimo jiné hlavním výrobcem iPhonů firmy Apple, za poslední asi rok rozšířil svou aktivitu i do oblasti elektrických vozů. Dosud oznámil v této oblasti dohody s čínským výrobcem elektromobilů Byton, čínskou automobilkou Zhejiang Geely Holding Group či skupinou Stellantis.
Dva biliony ještě letos?
Dluhy českých domácností u bank v dubnu stouply proti březnu o 13,1 mld. Kč na 1,905 bilionu Kč, meziročně pak vzrostly o 130,5 mld. korun. Uvádí to statistiky České národní banky. Lidé si berou půjčky především na bydlení. Hypotéky tvoří více než tři čtvrtiny z celkového objemu dluhů domácností. Od hranice dvou bilionů dělí dluhy domácností 95 mld. Kč, o takovou částku stouply za posledních devět měsíců.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Hypoteční trh čekají turbulence. Svůj díl viny na nich ponese i ČNB
Ceny rostou nejen u bytů. Půl milionu za garážové stání už je v Praze běžná realita
Martin Juřík (APUtime): Nejlepší šéf? Robot, který zaměstnance vytrhne z rozhodovací paralýzy