Česká národní banka poprvé od začátku pandemie zvyšuje úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu, která určuje cenu peněz v Česku, zvedla na 0,50 procenta z dosavadních 0,25 procenta.
Centrální banka trhům zároveň jednoznačně naznačila, že se jedná pouze o první krok vedoucí k normalizaci úrokových sazeb. Lze předpokládat, že zvyšování sazeb bude pokračovat i v druhém pololetí letošního roku, uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby
Za posledních deset let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Zásadní zpráva pro trhy je, že bankovní rada vnímá jako relativně nízká pandemická rizika a naopak jako výraznější rizika inflační.
Růst na každém dalším zasedání
I když dva členové bankovní rady hlasovali pro stabilitu úrokových sazeb, jeden z centrálních bankéřů naopak zvedl ruku pro rychlejší růst úrokových sazeb. Guvernér Rusnok pak navíc potvrdil, že si dovede představit růst sazeb na „každém dalším zasedání“ tak, aby bankovní rada zvyšovala úrokové sazby v zásadě v souladu s poslední prognózou.
Ta počítá s třemi růsty sazeb letos i v příštím roce. Takto rychlý postup vpřed byl na posledním setkání centrální banky prakticky vyloučený a rychlost změny nálady v bankovní radě je v tuto chvíli pro část trhu bezesporu překvapivá.
I proto v první reakci na komentáře česká koruna dál zpevňovala.
GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči euru od začátku roku 2021
Zdroj: tradingeconomics.com
Dva měsíce do prognózy
Klíčová pro rychlost dalšího utahování měnové politiky bude bezesporu nová srpnová prognóza.
Ta může, vzhledem k vyšším inflačním tlakům ze zahraničí, lepšímu vývoji HDP, nižší nezaměstnanosti a rychlejším mzdám, ukázat ještě na o něco rychlejší normalizaci měnových podmínek.
Rizika a nejistoty jarní prognózy nyní ČNB vidí celkově jako mírně proinflační, mezi protiinflačními riziky zmínila v doprovodném vyjádření pouze silnější kurz koruny. „Nemáme jistotu, že inflační tlaky odezní rychle a že odezní úplně. Problémy dodavatelských řetězců jsou rozsáhlé. Je to věc, která může trvat několik čtvrtletí,“ řekl Rusnok na dotaz médií.
Proti tomu naopak může stát přetrvávající pandemická nejistota spojená s novými kmeny covidu-19, kterou dnes možná bankovní rada lehce podceňuje. Ta se však asi nijak výrazně neprojeví do srpnového zasedání, na kterém v tuto chvíli těžko vyloučit další růst úrokových sazeb.
Guvernér ostatně ve svém vystoupení také zdůraznil, že proti inflačním rizikům je třeba jednat s dostatečným předstihem.