Mohlo by vás také zajímat
Koruna si ke konci roku připisuje zisky. Vydrží dobrá nálada v roce 2025?
Jan Čermák 17. prosince 2024Česká měna v závěru roku atakuje hranici 25 korun za euro. Bezprostředně po amerických prezidentských volbách na tom přitom byla…
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
- ANALÝZA
Také on-line investice vyžadují znalosti, a hlavně zákaz emocí
Digitální forma investování získala ve světě na velké popularitě a přilákala na finanční trhy obrovské množství lidí. Platí to i pro Čechy, kterým pandemie omezila útraty i pohyb, a tak se řada z nich dala na investování. Zkusili jsme dát s odborníky dohromady několik základních pravidel, čím je dobré se řídit.
Nízké poplatky, dostupnost a snadná registrace, jednoduché ovládání a možnost zhodnotit i jen drobné finance. Také investování vstoupilo do 21. století, a tak prostřednictvím on-line platforem mohou lidé vydělávat. Navíc jsou tyto investiční platformy již běžné jako mobilní aplikace.
Dobrý marketing zaměřený na mladé uživatele a fenomén Robinhood v kombinaci s propadem cen akcií v době nástupu covidu-19 během několika posledních let znamenaly, že se investování stalo naprosto běžnou záležitostí širokých mas.
Investování do akcií, ale i dalších investičních nástrojů přes internet, se během krátké doby stalo oblíbenou formou zhodnocování peněz. Obsluha internetové či mobilní aplikace je pro investory stejně jednoduchá jako obsluha bankovního účtu.
„V loňském roce jsme zaznamenali přímo explozivní růst obchodních aktivit. Stojí za ním rekordní přírůstek drobných investorů, kteří s obchodováním na finančních trzích začali během lockdownu,“ poznamenal Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank.
Nicméně zahraniční trend, kdy se v rámci módní vlny do investování pustilo obrovské množství lidí, se zatím do Česka příliš nepřelil. Zájem o investování roste, ale i nadále platí, že na rozdíl od západních zemí se Češi do investování příliš nehrnou. Přitom by měli co investovat.
Pandemie koronaviru totiž přinesla pro české domácnosti jeden pozitivní důsledek. Jejich účty podle statistik České národní banky (ČNB) nabobtnaly o 350 miliard korun. Celkové vklady u bank tak překročily hranici tří bilionů korun a jsou vůbec nejvyšší v historii.
GRAF: Vývoj vkladů českých domácností u bank
Od roku 2000 do půle roku 2021, v mld. Kč
Zdroj: Databáze časových řad ARAD ČNB
Znalosti Čechům chybí
Převážná většina těchto vkladů však stále zůstává na bankovních a spořicích účtech. Jedním z důvodů nárůstu hotovosti byla vyšší nejistota způsobená právě pandemií, ale velký vliv má také investiční neznalost a finanční negramotnost.
„Celé řadě lidí chybí nejen finanční, ale i základní počítačová gramotnost. Není tedy divu, že Češi nedokážou ohodnotit ani rizika a příležitosti, a často se vůbec nevyznají ani v možnostech investování,“ podotýká Aleš Prandstetter, analytik a investiční stratég ze společnosti eFrank.
Pandemie však přinesla i výrazný rozvoj digitalizace nástrojů, které umožňují jednodušší investování právě prostřednictvím on-line platforem. Brokeři i banky jdou s dobou a poptávka po dostupném investování zpřístupňuje investice širšímu spektru klientů.
Podle Prandstettera by však i provideři on-line investování měli umět svého klienta vzdělávat a rozšiřovat jeho znalosti. Existují samozřejmě také tzv. pasivní formy investování, kdy klient vloží svoje prostředky a s tvorbou portfolia mu pomáhá robot nebo dostane mix různých produktů znamenající rozložení investičního rizika.
„Pozor ale na pohodlné ‚černé skříňky‘ ve stylu ‚náš algoritmus vám vydělá x procent měsíčně‘. To zpravidla končí velkým průšvihem. Vždy je důležité vědět, jakým způsobem algoritmus pracuje a jakou investiční strategii s pomocí jakých produktů realizuje,“ podotýká Prandstetter.
Pravidla jako základ
Odborníci doporučují, aby si každý, kdo uvažuje o investicích i v řádu stovek korun, nastavil určitá pravidla. Tato pravidla rámcově určují investiční strategii a rozhodně je dobré je dodržovat.
S tím, jak se díky dostupnosti pouští do investování čím dál více lidí, se stává, že při pohledu na klesající hodnotu investic jsou mnozí začínající investoři v pokušení rychle prodávat. A dokonce často i přehodnocovat své investiční strategie a horizonty.
Když vše probíhá dobře, investoři žijí v přesvědčení, že tento pozitivní vývoj bude pokračovat. Když se ale zhoršuje, mají obzvláště investoři začátečníci tendenci davově panikařit, zbavovat se aktiv (protože to dělají i ostatní) a tím negativní vývoj dále podporují.
„Ti poučenější vědí, že je třeba zachovat klid a ideálně nedělat nic. Největším nepřítelem investic jsou totiž emoce investora a kognitivní předsudky, které jsou vlastní každému člověku. V džungli digitálních technologií a přebytku informací není vždy lehké se zorientovat,“ poznamenává Martin Řezáč, předseda Asociace kapitálových trhů ČR (AKAT ČR).
„Zkušenější a vzdělanější investoři, kteří jsou díky tomu emočně stabilnější, mohou dokonce v propadech nakupovat. I tehdy však musí ctít více než kdy jindy základní investiční pravidla, především diverzifikaci,“ dodává Prandstetter.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Fidelity International: Co se může dít na trzích v druhé polovině roku 2021?
Příležitost pro investory: americký finanční sektor na vzestupu
Stříbro či GameStop jako symboly nové bubliny. Sociální sítě už manipulují i finanční trhy
Zachovat klid
Na druhou stranu v dnešní době, kdy se k lidem dostává spousta informací i ze sociálních sítí, je občas ono zachování klidu obtížné. Není to dlouho, co i Wall Street zažila spekulativní bubliny například s akciemi Gamestop, kdy se právě drobní investoři a spekulanti na sociálních sítích domluvili a začali nakupovat akcie tohoto titulu.
Zvýšený zájem vyhnal cenu „tuctového“ titulu do výšin o stovky procent, aby o pár dní později zase výrazně propadl. Ten, kdo koupil včas, tak mohl vydělat, jenže to se nepodařilo všem.
„Držet se jednou vytyčené investiční strategie sice není taková adrenalinová jízda, ale pro splnění finančních cílů je to podstatně spolehlivější cesta,“ dodává Michal Valentík ze společnosti Broker Trust.
Role odborníka
S přibývajícími možnostmi on-line investování se z investic tak trochu vytrácí lidský kontakt. Ten by však měl být podle odborníků i nadále možný. Možnost poradit se či vzdělat by podle nich měly nabízet i platformy.
„Pro bohatší investory byl, je a bude vždy důležitý osobní přístup. Nicméně přístup k poznání základních principů by měl být dostupný pro každého investora, aniž by záleželo na výši majetku, který chce investovat,“ doplňuje Prandstetter.
Ať už s odborníkem, nebo sám, každý zájemce o investování by si měl nastavit pravidla své investiční strategie. Ta by měla v zásadě odrážet odpovědi na tyto otázky:
- Proč chci investovat, jaké jsou mé KONKRÉTNÍ investiční cíle? Jaké mám k dispozici prostředky v současnosti a jaké prostředky plánuji pravidelně i nepravidelně investovat v budoucnu?
- Jsem skutečně v situaci, kdy si investování mohu dovolit? (Mám dostatečnou rezervu, nemám drahý úvěr, mám prostředky.)
- Jaké očekávám zhodnocení? Je realistické?
- Kolik času jsem ochoten investování věnovat? Chci se tomu věnovat sám (mám dostatečné znalosti, zkušenosti a emoce pod kontrolou), nebo s odborníky?
- Budu se aktivně podílet na investování a jeho kontrole, nebo to nechám na pasivní formě v podobě „vložení“ prostředků (plné správy aktiv)?
- Kolik toho o problematice investování vím a chci se učit více?
- Do čeho chci investovat? Jsou aktiva, do kterých chci investovat, skutečně investicemi?
Pokud tedy uvažujete o investování a máte odpovědi na následující otázky, pak to zkuste. Ale nezapomínejte na obezřetnost, a hlavně bez emocí!
Některé části textu byly použity v článku seriálu serveru iHNed.cz Buďte bohatší.