Před 18 lety se pár počítačových nadšenců rozzlobilo na rigidnost programu Microsoft Outlook tak že místo něj naprogramovali M-clienta. Přišel tak zárodek firmy IceWarp, která hravě dokáže konkurovat e-mailovým klientům a kancelářskému softwaru takových gigantů, jako je Google nebo Microsoft.
„Nesnažili jsme se Microsoftem vůbec inspirovat. Říkám to velmi často svým lidem: když něco vymýšlíte, hlavně nekopírujte. Dívejte se na problém vlastní optikou a snažte se ho vyřešit,“ říká v podcastu Peak.cz Adam Paclt, zakladatel a šéf firmy IceWarp z pražského Karlína. Jejich produkty souhrnně využívají platformu webového prohlížeče, přes který lidé mohou psát dokumenty, e-maily, chatovat a tak dále.
Firma má pobočky v USA, Německu nebo Indii a uvažuje o Jižní Americe. Programy IceWarpu po celém světě využívá několik desítek tisíc firem a organizací. Patří mezi ně třeba automobilky Ford a Jaguar Land Rover, telekomunikační British Telecom nebo dánský lodní dopravce Maersk. A také státní správa v Malajsii, kde ve vládní zakázce IceWarp porazil právě Microsoft. Na zakázce za deset milionů dolarů pracoval více než rok.
Česko je Divoký západ
I přes zmíněný úspěch se IceWarp podle svého šéfa chce nadále zaměřovat spíše na firemní zákazníky a rozhodně nechystá nabídku pro Česko.
„Některé části státní správy měly o náš produkt zájem, ale nechtěli jsme se do toho pouštět kvůli zdejším byznysovým podmínkám. Občas to tu je Divoký západ a nikdo s tím nic nedělá. Radši se soustředíme na to, že něco prodáme sto firmám v Americe, než abychom řešili státní správu, nějaká výběrová řízení,“ podotýká Paclt.
V poslední době se daleko více zabývají i kybernetickou bezpečností, která hraje stále větší roli. „Chceme rozšířit portfolio do oblasti cybersecurity, kde to začíná být hodně zajímavé. Vymýšlíme technologii, která simuluje práci útočníka a prověřuje zákazníkovy systémy, kde jsou slabá místa,“ říká.
DALŠÍ PODCASTY PEAK.CZ:
Petr Loužecký (Algotech): Bez cloudu by se svět IT zastavil
Roman Kříž (BMT): Za čtyři až pět let by kilo umělého masa mohlo stát kolem čtyř eur
Roman Pichlík (Ataccama): Měli bychom se neustále učit z chyb, aniž by to pro firmu bylo zničující