Mohlo by vás také zajímat
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Windfall tax nekončí, čínská odveta za cla na auta míří na mléko a Max Banka se sloučí s Creditas aneb souhrn ekonomických událostí 34. týdne 2024
Libor Akrman 23. srpna 2024Lukačovič uvažuje o vstupu na burzu se Seznamem; majitelé Kofoly zakládají rodinnou nadaci; stát zhoršil výhled růstu HDP; Češi sypou…
- ANALÝZA
Alphabet se stává mašinou na peníze. Nárůst hodnoty by ufinancoval i drahou válku
Když se podíváme na vývoj hodnoty akcií v letošním roce, tak mezi velkými hráči jednoznačně dominuje Alphabet. Čím to je, že z firem s největší kapitalizací má tak jednoznačně největší dynamiku valuace v posledních měsících.
Ze všech top technologických titulů v letošním roce má jednoznačně nejlepší rok na kapitálovém trhu Alphabet. Od počátku roku akcie tohoto titulu poskočily o již 64 procent, a to ne z nějakých skromných čísel.
Výchozí hodnota kapitalizace na počátku roku byla 1 171 miliard USD! Aktuální kapitalizace už atakuje bezmála dva biliony dolarů a je na hodnotě 1 924 miliard USD.
GRAF: Vývoj akcií Alphabet
Od začátku letošního roku, v USD
Zdroj: tradingeconomics.com
Alphabet je aktuálně světovou valuační trojkou, jak ukazuje tabulka. Stejně jako tento gigant mají kromě něj našlápnuto k překonání valuace dva biliony dolarů další dvě firmy, přičemž Apple a Microsoft se nad ní již nějaký pátek drží.
Ale to asi není zas až tak podstatné, stávajících 1 924 miliard, nebo dva biliony, to znamená rozdíl čtyři procenta. Podstatné je, proč právě provozovatel Googlu, YouTube, Androidu a dalších služeb je tak neuvěřitelně v laufu v letošním roce. Na začátku června, tedy zhruba před třemi měsíci, měl valuaci o 368 miliard dolarů menší.
Co se za těch několik týdnů stalo, že firma poskočí ve své hodnotě o ekvivalent řádově 30 nových letadlových lodí třídy Gerald Ford?
Výborná ziskovost
V prvé řadě jsou to kvartální výsledky. Kvartál zakončený červnem, jenž byl v tomto období odreportován, ukázal neuvěřitelná čísla. Oproti předchozímu čtvrtletí došlo k nárůstu obratu z 55,3 na 61,9 miliardy dolarů. Meziročně pak Alphabet vykázal nárůst o 61,6 procenta. Neskutečné výsledky.
Když se podíváme i na další finanční ukazatele, vidíme, že hrubá marže mezikvartálně poskočila z 31,2 na 35,7 miliardy dolarů. Meziroční nárůst pak činil 80,6 procenta.
Svět Alphabetu |
Tři hlavní divize:
– Google Services Pod Google Services si můžeme představit nejslavnější aktivity Googlu: Android, Chrome, vyhledávač Google, Google Maps, YouTube, Google Play, Google Drive. Google Cloud se vyčlenil z Googlu jako entita, která se věnuje zejména dvěma aktivitám: Google Cloud Platform a Google Workspace. |
Provozní zisk skočil z 16,4 na 19,4 miliardy dolarů. Před rokem byl druhý kvartál na 6,4 miliardy. Bavíme se tedy o zhruba trojnásobném provozním zisku.
Kumulativní čistý zisk za pololetí je v případě Alphabetu 37,4 miliardy dolarů. Jen pro srovnání, za celý loňský rok 2020 dosáhla firma čistého zisku ve výši 40,3 miliardy dolarů. O rok dříve to bylo 34,3 miliardy, v roce 2018 pak 30,7 miliardy.
To znamená, že ziskovost celé skupiny Alphabet opravdu raketově roste v posledních letech, že dokonce atakuje čísla dalšího technologického obra, Applu. Ten udělal v druhém kvartále zisk 21,7 miliardy dolarů. Rozdíl mezi nimi je cca deset procent. Ovšem nutno podotknout, že Apple tradičně bývá nejziskovější čtvrtý kvartál.
GRAF: Srovnání vývoje provozního zisku Applu a Alphabetu
Od roku 2000 do roku 2020, v mil. USD
Zdroj: Finsider.cz
Dluh? Co to je?
Česká hláška „neví, co dělat s prachama“ na Alphabet celkem sedí. Na konci druhého kvartálu „sušil“ Alphabet na hotovosti a ekvivalentech 136 miliard dolarů a dalších 32,8 miliardy dolarů měl v pohledávkách za klienty.
Těmito dvěma položkami jsme právě popsali asi tak polovinu majetku Alphabet podle jeho finančních výkazů. Dalších přibližně 170 miliard dolarů má společnost v nemovitostech a dlouhodobých investicích v dceřiných firmách.
Naopak dluhy má Alphabet zcela minimální. Dluh, jakože úročený dluh, má na hodnotě 14 miliard dolarů. A mimochodem, splatnost těchto bondů je z velké části po roce 2040, a některé dokonce až v roce 2060. Z toho prakticky všechno v bondech.
Dalších 83 miliard dolarů jsou neúročené závazky. Vlastní kapitál pak činí 237 miliard dolarů. To je mimochodem jen o trochu méně, než mají dvě největší americké banky JPMorgan a Bank of America. Tak strašně bohatý Alphabet je. Pro srovnání, vlastní kapitál Applu činí 64 miliard dolarů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Technologický útlak za devět miliard: útok Seznamu na Google nakonec zaplatíme všichni
Jak vydělávají Microsoft, Apple, Alphabet, Facebook a Amazon?
Mašina na peníze
Zní to šíleně, ale Alphabet své poslední slovo rozhodně neřekl. Je to neuvěřitelná mašina na peníze, navíc s hotovostí, kterou má, si může koupit téměř cokoliv.
Za hotovost, kterou má, by si Alphabet mohl koupit sto procent akcií firem, jako jsou: SONY Group, Boeing, Daimler, Raytheon, Siemens Heathineers, American Express a mnoho dalších.
Alphabet je na 28,9násobku svého zisku. Je to dost, ale dynamika jeho růstu je brutální. V tomto směru nás nenapadá firma, která by si vysokou cenovku přes P/E zasloužila více.
Další ukazatel P/B s hodnotou 8,09 je samozřejmě také hodně vysoké číslo. Ale když to srovnáme s Applem a Microsoftem, které ve velkém nakupují vlastní akcie a deformují tím tento ukazatel, je to pořád smysluplnější.
Alphabetu jeho goodwill musíme věřit mnohem více. Vůči tržbám je na 8,7násobku, což při takto brutální ziskovosti dává smysl ve srovnání třeba s daleko „hloupějším“ Facebookem, který má desetinásobek. Twitter má 11,3násobek, Netflix devítinásobek.
Zkrátka Alphabet je fenomén, který má namířeno k tomu, aby se stal číslem jedna? Kdy se mu to podaří? Těžko říci, ale má k tomu nejlepší předpoklady…
Článek, jehož autorem je Ondřej Záruba, původně vyšel na serveru Finsider.cz.